Pierwsze w Polsce Less Waste Office to biuro, które zostało zaprojektowane w około 80% z materiałów odzyskanych, ekologicznych i z recyklingu. Projekt udowadnia, że projektowanie odpowiedzialne środowiskowo idzie w parze z funkcjonalnością, estetyką i spełnieniem potrzeb użytkowników.
Cykl życia przestrzeni biurowej wynosi średnio 5-10 lat. W skali branży architektonicznej można porównać taki projekt do jednorazowej reklamówki. Po tym okresie większość wyposażenia biura kończy jako odpady. Sprawia to, że projekt biura ma cykl linearny, który jest niestety szkodliwy dla przyrody. Według szacunków Environmental Protection Agency, w USA aż do 8,5 miliona ton aktywów biurowych trafia rocznie na wysypiska śmieci.
Architekci z Workplace postanowili to zmienić, przetrzeć ścieżki designu wrażliwego na środowisko i zrealizować projekt przestrzeni pracy zgodny z tym podejściem. Tak zaczęła się historia Less Waste Office dla Nordea. Biura skandynawskiej firmy mają za zadanie przyciągać talenty. Idea less waste miała wzmocnić identyfikowanie się pracownikówz wartościami organizacji, która świadomie podchodzi do problemów ochrony środowiska.
To biuro, które udowadnia, że projekt przestrzeni pracy w idei zrównoważonego rozwoju jest możliwy i jest korzyścią dla wszystkich stron – środowiska, człowieka i biznesu. Less Waste Office to 1100 mkw. przestrzeni, gdzie ok. 80% użytych elementów aranżacji to rzeczy odzyskane, z drugiego obiegu i ekologiczne. Co konkretnie zawarte jest w tej liczbie?
Odnowiono i ponownie zainstalowano część instalacji elektrycznych i wentylacyjnych. Skompletowano niewykorzystane sufity, panele akustyczne, czy wykładziny z magazynów producentów. Poddano renowacji meble, lampy i elementy dekoracyjne wyszukane w komisach i na portalach ogłoszeniowych. Używanym donicom i starszym roślinom dano „drugie życie”. Użyto cegły z odzysku, ekologicznych farb, zdobień z folii biodegradowalnej i naturalnego korka na ścianach. Wykorzystano produkty ekologiczne i zdolne do recyklingu: wykładziny bez szkodliwych podkładów bitumicznych, blaty stołów z przetworzonych plastikowych opakowań, krzesła konferencyjne z plastiku PET czy przetworzonego aluminium.
Kreacja koncepcji była wynikiem nietypowego procesu projektowego, przypominającego tworzenie patchworku. Podczas niego architekci dobierali i„zszywali” materiały tak, by otrzymać unikatowy design. Elementów wyposażenia szukano w magazynach, komisach, na portalach ogłoszeniowych. Tak stworzoną stylistykę dopełniliśmy niszowymi, ekologicznymi rozwiązaniami.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zachowano estetykę, znaną klientowi z poprzednich realizacji. Skandynawski styl został ocieplony dzięki różnorodności kolorów, mebli, materiałów i elementów dekoracyjnych. Pobudza to emocje związane z przytulnym domowym zaciszem, czy ulubioną kawiarnią, gdzie przedmioty mają dla nas większy emocjonalny ładunek i nie są bezosobowe. Surowe materiały – cegła i glina – razem z roślinnością dopełniają ideę i tworzą bliższą naturze atmosferę.
Tworząc Less Waste Office projektantom zależało na dzieleniu się dobrymi praktykami i edukacji pracowników, przyszłych klientów i całej branży projektowej. To motywacja do kolejnych realizacji, które będą miały jeszcze więcej ekologicznych rozwiązań i materiałów certyfikowanych. Chcemy zachęcić do działania w idei zrównoważonego projektowania, które jest przyszłością architektury, designu i tym samym –biznesu.
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Był projekt, jest realizacja. Niedawno prezentowaliśmy Państwu wizualizacje projektu BIG...
czytajPrzekraczając próg tego butiku można odnieść wrażenie, że jest się...
czytajSłowo fuego pochodzi z hiszpańskiego i oznacza ogień. Nawiązania do...
czytajRestauracja Grandvalira zaprojektowana przez studio Stone Design, to nowoczesne połączenie...
czytaj
Ilość komentarzy: 0