Eksperci o kolorach w biurowym wnętrzu.

Eksperci o kolorach w biurowym wnętrzu.

Classic Blue został ogłoszony kolorem roku 2020 wg Pantone. To kolor często wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Czy sprawdzi się również w biurowej rzeczywistości i jakie kolory powinny mu towarzyszyć? Więcej o kolorystyce w przestrzeni biurowej zdradzają eksperci z branży wnętrzarskiej.  

Okazuje się, że odpowiednio dobrane kolory w przestrzeni biurowej mają ogromny wpływ na pracowników, ich emocje oraz wydajność.

- Kolory we wnętrzach to nie tylko element dekoracyjny. One przede wszystkim oddziałują na nasz umysł, stymulują układ nerwowy, dzięki czemu stajemy się bardziej aktywni umysłowo. Dlatego kolorystyka w przestrzeni biurowej musi być odpowiednio dopasowana m.in. do charakteru pomieszczenia i jego funkcji. Open space, sala konferencyjna czy chill room to zupełnie różne strefy, które dzięki odpowiedniej kolorystyce mogą stać się jeszcze bardziej funkcjonalne - potwierdza to Marcin Zieliński, specjalista z Aqina.

Kolor we wnętrzach biurowych

Baza kolorystyczna i wyraziste dodatki

Barwy ziemi, czyli brązy, beże, rudości, piaskowe odcienie żółci i złamane biele to najczęściej wybierane kolory do aranżacji wnętrz. Są eleganckie, dobrze się prezentują i tworzą estetyczne kompozycje. Dodatkowo ułatwiają koncentrację i wyciszają emocje. Taka paleta barw stanowi odpowiednią bazę kolorystyczną do aranżacji przestrzeni biurowej. Dobrze sprawdzi się w indywidualnych gabinetach kadry menadżerskiej oraz pomieszczeniach reprezentacyjnych. Jednak ze względu na specyfikę takich wnętrz kolory bazowe nie powinny być monochromatyczne. Warto je połączyć z wyrazistymi akcentami, które ożywią wnętrze np. z żółtymi, pomarańczowymi czy czerwonymi elementami mebli biurowych.

Kolor we wnętrzach biurowych

Classic Blue - kolor roku 2020 PANTONE  

Ponadczasowy i elegancki - klasyczny niebieski został ogłoszony przez PANTONE kolorem roku 2020. Zdaniem ekspertów jest stabilnym fundamentem, który zachęca do otwarcia się na przepływ komunikacji. Ten odcień idealnie sprawdzi się również w przestrzeni biurowej, zwłaszcza w urzędach, bankach, a także w gabinetach lekarskich, ponieważ wzbudza zaufanie i wiarę w profesjonalizm. W niebieskich wnętrzach pracownicy czują się bardziej zmobilizowani, skupieni i czujni, dlatego to dobry wybór do sal konferencyjnych czy szkoleniowych. Niebiańskie odcienie sprawdzą się również w strefach relaksu, a ciemniejsze tonacje, takie jak kobalt czy błękit paryski pobudzą twórcze myślenie w przestrzeniach zespołów kreatywnych.

- Zawsze ostrożnie podchodzę do ilości i intensywności barw stosowanych w projektach wnętrz, nie inaczej jest z niebieskim uchodzącym za wyjątkowo neutralny kolor. Przymiotnikiem jaki przychodzi mi na myśl o nim jest „spokojny”. Zapewne stąd ten profesjonalizm, zaufanie co ma chyba szczególne odzwierciedlenie również w modzie. Odpowiednią gradacją koloru niebieskiego można uzyskać we świetne efekty perspektywy powietrznej albo ukoić ból np. w gabinecie stomatologicznym – twierdzi architekt wnętrz Szymon Hanczar z HanczarStudio.

Kolor we wnętrzach biurowych

Zieleń upiększa, uspokaja i wycisz

W biurach pojawia się coraz więcej żywych roślin i powstają specjalne ściany zieleni, z czego płynie podwójna korzyść. To najlepszy dowód na to, że moda na zielony wciąż trwa. Naturalne rośliny oczyszczają powietrze w pokojach biurowych, a także działają odprężająco na intensywnie pracujące umysły. Z tego powodu warto wprowadzić do biura elementy w odcieniach zieleni, aby dać pracownikom możliwość ukojenia wzorku i odpoczynku dla oczu.

- Biophilic Design w przestrzeniach biurowych pozwala poczuć bliskość natury - nawet w sercu wielkiego miasta. Rośliny wprowadzają nową jakość do wnętrz - są ponadczasową ozdobą, pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, a dodatkowo - oczyszczają powietrze. Wciąż dużą popularnością cieszą się także bioniczne motywy, obecne na tapetach, tkaninach czy grafikach. Kwiaty, drzewa czy ptaki pozwolą zmienić biuro w piękny ogród i sprawią, że przestrzeń zyska zupełnie nowy wymiar – opowiada o idei architekt Magdalena Federowicz-Boule, prezes zarządu Tremend.

Ostrożnie z czerwonym

O dość intensywnym działaniu czerwonego koloru widomo nie od dziś. Symbolizuje on radość, miłość, aktywizuje do działania i dodaje energii. Wpływa również na samo pomieszczenie, ponieważ optycznie je zmniejsza, ale to nie znaczy, że mamy go unikać przy aranżacji wnętrz. Barwę tą najlepiej stosować ją w roli mocnych plam bądź wyrazistych akcentów, które pobudzą pracowników do działania. W podobny sposób warto potraktować odcienie różu i pomarańczy. Te kolory doskonale sprawdzą się w miejscach, gdzie pracownicy nie spędzają zbyt wiele czasu np. w stołówkach czy w hallach wejściowych. 

Zobacz galerię zdjęć wnętrz biurowych

Źródło: Aqina

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!