Bezpretensjonalna  prostota i elegancja – najnowsza realizacja wnętrza od Mikołajska Studio

Bezpretensjonalna prostota i elegancja – najnowsza realizacja wnętrza od Mikołajska Studio

Położony w pobliżu Parku Kościuszki w Krakowie apartament urzeka ciepłą, bezpretensjonalną atmosferą. Za projekt wnętrz odpowiada pracownia architektoniczna Mikołajska Studio.

Prowadzona przez dwa pokolenia utalentowanych kobiet: Krystynę i Idę Mikołajskie, pracownia od wielu lat specjalizuje się w projektach wnętrz zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Niedawno zdobyła główną nagrodę w konkursie European Property Awards w kategorii Office Design Europe. Tym razem Krystyna i Ida Mikołajskie stanęły przed wyzwaniem zaprojektowania mieszkania dla matki, studiującej córki oraz psa.

Elegancki apartament

Eleganckie wnętrze podkreślone kolorem

Właścicielki blisko stumetrowego apartamentu, zorientowane w bieżących trendach, oczekiwały od projektu elegancji, bezpretensjonalnej prostoty i lekkości. Jako bazę projektu obie panie zgodnie wybrały paletę neutralnych szarości i kolorów ziemi. Zależało im również na wprowadzeniu kilku kolorowych akcentów; stąd pomysł na niebieski fotel w salonie, błękitne stoliki nocne w sypialni, czy żółtą szafkę pod umywalką w łazience córki. Wnętrza subtelnie podkreślone kolorem zyskały dzięki temu zabiegowi pożądaną dynamikę i nową osobowość.

Elegancki apartament

Przestrzeń poukładana od nowa

Prace koncepcyjne nad projektem nie należały do najłatwiejszych, w grę wchodził bowiem nietypowy układ mieszkania, stworzony na rzucie wydłużonego prostokąta, z wejściem pośrodku dłuższego boku.Przemyśleń wymagała także duża liczba okien. Choć zwykle to bardzo pożądana cecha we wnętrzach, w tym przypadku ściany poprzecinane w wielu miejscach oknami utrudniały swobodne operowanie funkcjami lub możliwość przesunięcia ścian. Pierwotnie w 98-metrowym mieszkaniu przewidziana była duża sypialnia z własną łazienką, salon z aneksem i garderoba, dwa 7-metrowe pokoje dziecięce, tak małe, że nie było w nich miejsca na normalnej wielkości szafę oraz łazienka. Tak zaaranżowane wnętrze aż prosiło się o zmiany! Architektki z Mikołajska Studio zaproponowały więc nowy układ funkcjonalny.

Podczas poprzedzającej powstanie projektu rozmowy właścicielka wspominała, że córce przydałoby się więcej miejsca do nauki i wizyt gości - opowiada Ida Mikołajska. - Właśnie jej miała przypaść w udziale duża sypialnia. Dwa malutkie pokoiki przekształciłyśmy na sypialnię z toaletką i dużą szafą. Z uwagi na niezwykle wąski układ pomieszczenia zastosowałyśmy nietypowy zabieg, łóżko zajmuje teraz całą szerokość pomieszczenia. Problematyczne obejście miejsca do spania rozwiązałyśmy wprowadzając dwie pary drzwi - każde po innej stronie łóżka.

Elegancki apartament

W poszukiwaniu twórczych rozwiązań

W tak długim i dość wąskim w proporcjach apartamencieprojektantki przewidziaływiele ukrytych miejsc do przechowywania. Dzięki układowi oraz neutralnej formie nie widać w mieszkaniu dużych szaf. Innym rozwiązaniem, z którego architektki są dumne, jest nowoczesne okrągłe lustro w łazience młodszej domowniczki. Aby mogło znaleźć się za umywalką na ścianie z oknem, zaproponowałyśmy zawieszenie go na szynie.

Powierzchnie ścian między oknami zostały zagospodarowane maksymalnie, ale z właściwą lekkością i finezją. Trafiły tam m.in. regały na książki i ażurowe geometryczne kwietniki oraz sprzęt mutimedialny. Wykorzystano każdy centymetr, dbając jednocześnie, by przestrzeń nie była zbyt przeładowana. Realizacji zdecydowanie sprzyjał stosunkowo wysoki budżet, pozwalający na zastosowanie w pełni zindywidualizowanych rozwiązań i materiały z wyższej półki. Doskonałe wyczucie stylu i upodobań inwestorek oraz dbałość o najmniejszy detal przyniosły oryginalny efekt w postaci eleganckich, subtelnie podkreślonych kolorem, kobiecych wnętrz.

Zobacz galerię zdjęć aranżacji apartamentu

Elegancki apartament - metryczka projektu wnętrza

typ projektowanej przestrzeni: apartament
inwestor: prywatny
pracownia: Mikołajska Studio
rok realizacji: 2019
lokalizacja: Kraków
projektowana powierzchnia: 98 m kw.
zdjęcia: Karol Kleszyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!