W restauracji Bombaj Masala poczujemy się jak w kolorowych i pełnych blasku Indiach. Wnętrze restauracji rozświetla parametryczna struktura z miedzianych rurek.
Złoto i blask w restauracjach i hotelach to nierzadki zabieg, aby zbudować we wnętrzach poczucie luksusu. Tym razem jednak chodziło o coś więcej – o wyrażenie indyjskiej myśli estetycznej, jednak w bardzo współczesnym wydaniu. Projektanci z pracowni A8 ARCHITEKTURA Piotr Lewandowski podjęli się projektu wnętrza nowej restauracji, która pojawiła się w zabytkowej części Centrum Praskiego Koneser. Wnętrza restauracji Bombaj Masala przenoszą nas w samo serce kolorowych Indii.
Jak mówią projektanci, ich celem było stworzenie na warszawskiej Pradze wnętrza, które przenosiłoby swoich gości nie tylko w kulinarną, ale i estetyczną podróż do Indii. Miało być orientalnie, ale i współcześnie. We wnętrzu wydzielone zostały trzy główne przestrzenie dla gości – sala główna, usytuowany na osi centralnej vip room i strefa dla dzieci. Istotnym elementem założenia jest otwarta kuchnia, którą goście restauracji widzą od strony sali głównej. Wzrok przyciąga także oryginalna posadzka, zakomponowana z 6 kolorów drewna przemieszanych ze sobą w taki sposób, aby tworzyły one wielobarwny melanż.
Jako że obiekt znajduje się w budynku dawnej butelkowni zabytkowego kompleksu, projekt musiał być konsultowany z konserwatorem zabytków. W sali głównej restauracji pozostawione zostały w oryginalnej formie żeliwne słupy. Ściany lokalu w dużej mierze stanowi zachowana cegła poddana odpowiedniej konserwacji. Pozostałe ściany zdobi betonowy tynk dekoracyjny, stanowiący delikatne tło dla przykuwających wzrok ozdób.
To, co szczególnie zwraca uwagę we wnętrzu Bombaj Masala, to wyjątkowa struktura, która zdobi sufit. Ponad 1760 miedzianych rur zawieszonych zostało na różnej wysokości, tworząc tym samym dynamiczną, przestrzenną kompozycję. Połysk materiału nadaje wnętrzu wyjątkowy klimat Indii, które kojarzą się z migoczącymi błyskotkami. Sufitowa kompozycja jest niezwykle ozdobna, a jednocześnie stanowi nienachalne tło dla całej aranżacji lokalu.
W przestrzeni lokalu znalazły się miejsca siedzące, rozmieszczone wzdłuż ścian od strony wejścia. Wybrano kontrastującą z kolorem cegieł i betonu barwę obić, nawiązując tym samym do indyjskich tekstyliów. Wszystkie siedziska oraz krzesła wykonane zostały na specjalne zamówienie. Podobnie ze zdobiącymi ściany grafikami – ich autorką jest Agata Czerska będąca częścią zespołu pracowni. Intensywne, żywe kolory obrazów nawiązują do indyjskiej symboliki.
typ projektu: restauracja
inwestor: Karolina Parab, Kedar Parab / Bombaj Masala
pracownia: A8 ARCHITEKTURA
projekt: 2017
realizacja: 2019
lokalizacja: Centrum Praskie Koneser, Warszawa
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Funkcja + ekonomia + identyfikacja. Te trzy aspekty zdefiniowały charakter...
czytajSkoro centra handlowe stały się dla wielu młodych ludzi najważniejszym...
czytajDom Wypoczynkowy HARNAŚ, będący podhalańską legendą lat 70-tych, powrócił w...
czytajProjektując wnętrza sakralne architekci coraz częściej odrzucają tradycyjne, historyzujące formy,...
czytaj
Ilość komentarzy: 0