Jak zadbać o kręgosłup w przestrzeni biurowej?

Jak zadbać o kręgosłup w przestrzeni biurowej?

Okresy spędzane w pozycji siedzącej, bez ruchu to według Światowej Organizacji Zdrowia ryzyko dla naszej sprawności fizycznej. Niestety wiele współczesnych zawodów jest skazanych wyłącznie na pracę siedzącą, dlatego aby chronić nasze zdrowie potrzebne są nowe rozwiązania, które będą pozytywnie wpływać na kondycję całego organizmu. Jednym z nich jest np. możliwość poruszania się nawet w pozycji siedzącej. Wszystko za sprawą innowacyjnych mebli biurowych dostępnych na rynku.

Praca przy biurku a dbałość o zdrowie

W krajach europejskich około 80 – 90 proc. osób jest zatrudnionych na stanowiskach wymagających siedzącego trybu pracy. Podobny proces zachodzi również podczas drogi do biura i powrotu do domu. Pozycja siedząca towarzyszy nam w autobusie, samochodzie czy kolejce miejskiej. Dodatkowo minimalny poziom aktywności fizycznej, zalecany przez Światową Organizację Zdrowia przestał być już osiągany, a konsekwencje braku odpowiedniej ilości ruchu mają wpływ na układ mięśniowo-szkieletowy i sercowo-naczyniowy. Jak zatem pogodzić pracę przy biurku z dbałością o zdrowie i dobrą kondycją? – Współcześnie architekci uwzględniają w projektowaniu stanowiska pracy ergonomiczne fotele, dzięki którym częściowo eliminują problemy zdrowotne wynikające z siedzącego trybu pracy. Rozpoczynając proces doboru produktów dla naszych klientów, staramy się określić specyfikę pracy na danym stanowisku. Kluczowe kryterium to wpływ miejsca pracy na zdrowie użytkownika. Dlatego sugerujemy na właśnie ergonomiczne fotele, czy biurka typu Stand Up  –  wyjaśnia Adrian Śmieja, ekspert marki AQINA.

Fotel do biura

Wilkhahn, innowator biurowego komfortu  

Bóle pleców wynikające ze zbyt statycznego stylu życia – na ten dyskomfort najczęściej narzekają pracownicy biura. Firma Wilkhahn produkująca meble biurowe poświęciła dziesięciolecia na to, aby ludzie byli mniej „przywiązani” do biurek. Wszystko zaczęło się od pionierskiego badania poświęconego możliwości poruszania się podczas siedzenia. Na tej podstawie firma opracowuje kolejne fotele biurowe. Firma jak pierwsza, opatentowała system o nazwie Trimension®. Inżynierowie i projektanci stworzyli krzesło IN stymulujące stawy za pomocą trójwymiarowych bodźców i pobudzające mikromięśnie grzbietowe, celem zwalczania negatywnych konsekwencji zbyt długiego siedzenia. Technologia Trimension® stosowana jest także w krzesłach z serii AT. Należące do niej modele posiadające nośnik oparcia z możliwością odchylania wyposażony w automatyczną regulację ciężaru. Dzięki temu ciało utrzymuje środek ciężkości niezależnie od przyjętej postawy i wykonanego ruchu. Seria AT 187 została nagrodzona w konkursie organizowanym przez prestiżowy magazyn Dezeen w kategorii Workplace design of the year 2019. Funkcja Trimension® zachęca zarówno do ruchów w przód i w tył, jak i na boki, ale także do obracania miednicy, co jest bardzo istotne dla zachowania stabilności kręgosłupa. Rozmieszczenie kluczowych elementów i ich działanie jest dokładnie takie, jak stawów kolanowych i biodrowych. W rezultacie utrzymana zostaje równowaga ciała, bez względu na przybieraną postawę i sposób poruszania się. Krzesła IN, AT i ON dostępne są w wariantach: task, office, executive oraz conference chair.

Fotel do biura

Krzesło AT

W biurze jak na pilatesie

Piłka do pilatesu – znamy ja wszyscy, a jej dobroczynne właściwości doceniają fizjoterapeuci. W podobny sposób funkcjonuje krzesło 3.60, opracowane na podstawie badań ergonomii i kinematyki ludzkiego ciała.  Zajmuje jednak mniej miejsca, jest bardziej stabilne i po prostu wygodniejsze niż sporych rozmiarów piłka. Użytkownik ma możliwość uruchomienia mechanizmu porównywalnego do piłki do pilatesu. Warto zainwestować w odpowiednie krzesła, ale nie można lekceważyć potrzeby wstawania. Zmiana pozycji na siedzącej powinna odbywać się co 2 – 3 godziny. Tu z pomocą przychodzi Tone, linia eleganckich biurek z regulacją wysokości.

Zobacz galerię krzeseł do biura

Źródło: AQINA

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!