W kulturowym tyglu czyli hotelowe wnętrze Ibis Styles Sarajevo

W kulturowym tyglu czyli hotelowe wnętrze Ibis Styles Sarajevo

Wnętrza hotelu w stolicy Bośni i Hercegowiny to odzwierciedlenie zderzenia kultur, jakie spotykamy w Sarajewie. Ibis Style Sarajevo to nowy obiekt, a inspiracją dla jego aranżacji stało się wspomnienie zimowej olimpiady z 1984 roku.

Otwarty w 2019 roku hotel Ibis Styles Sarajevo powstał z połączenia istniejącego budynku z nowo wybudowanym wieżowcem. Liczący 192 pokoje obiekt zaaranżowany został przez architektów z pracowni MIXD w składzie: Piotr Kalinowski, Katarzyna Majer-Hola, Joanna Mazurek, Paweł Panek oraz Agnieszka Kaczara. Obiekt zlokalizowany jest w samym centrum Sarajewa, które od kilku lat przyciąga coraz większe rzesze turystów, szukających egzotyki, jaką oferują kraje Bałkanów.

Architekci postanowili nawiązać do specyfiki miasta – jego architektury, historii oraz lokalnego rzemiosła. Stolica kraju, w którym islam miesza się z katolicyzmem oraz prawosławiem, a na jej ulicach wciąż znaleźć można ślady wojennych zniszczeń, to miejsce wyjątkowe, o niezwykle egzotycznym klimacie. To tutaj orientalne kafejki i rzemieślnicze warsztaty sąsiadują z modnymi butikami i klubami. Tutaj też znalazło się miejsce dla wyjątkowego hotelu zaaranżowanego z bałkańskim luzem.

Aranżacja wnętrz hotelu Ibis Styles Sarajevo

Hotelowe lobby

W strefie parteru główną przestrzeń stanowią lobby z recepcją oraz restauracją i lounge bar. We wnętrzu restauracji wykorzystane zostały jasne i chłodne kolory, zaś dominantą aranżacji jest ogromny mural autorstwa Karola Banacha. Przedstawienie ma nawiązywać do zimowego krajobrazu oraz wciąż żywej we wspomnieniach mieszkańców zimowej olimpiady z 1984. Restauracja połączona jest z barem i lounge. Tam zaproponowany został cieplejszy design, a funkcję siedzisk pełnią stare gondole z wyciągu narciarskiego.

W przestrzeni hotelu znajdziemy liczne elementy wykończone betonem architektonicznym oraz wyeksponowane instalacje elektryczne. Surowy design spotykamy w korytarzach, lobby oraz hotelowych pokojach. Całość ocieplona została jednak drewnianymi boazeriami oraz lokalnymi tkaninami, które nie pozwalają zapomnieć, w jakim mieście się znajdujemy. Wnętrza wypełniają meble autorstwa tamtejszych rzemieślników oraz wzorzyste tekstylia i wełniane dywany.

Aranżacja wnętrz hotelu Ibis Styles Sarajevo

Na poziomie -1 zaaranżowana została strefa SPA wraz z basenami oraz saunami, zaś na 15. piętrze wieży znajduje się przeszklony z trzech stron skybar Ingman Bar. Nazwa lokalu nadana została na cześć najwyższej widocznej stąd góry, areny olimpijskich zmagań narciarzy – Ingman. Bar zbudowany został z luksferów, zaś stojące przy nim hokery przykryte zostały baranicami.

 Nawiązania do dawnych sportowych rozgrywek znajdziemy w każdym z hotelowych pokoi. Ich ściany przyozdobione są nartami vintage, odrestaurowanymi i pomalowanymi na ciepły pomarańczowy kolor. O olimpiadzie właściciele hotelu każą nam pamiętać już od progu, gdzie wita nas spoglądająca z portretu nad kominkiem Vućko – olimpijska maskotka. Przy recepcji natomiast znajdziemy interesujące huśtawki, skonstruowane z kolorowych snowboardów.

Zobacz galerię zdjęć aranżacji hotelu

Hotel Ibis Styles Sarajevo – metryczka projektu wnętrz hotelu

typ projektowanej przestrzeni: hotel
inwestor: Ibis Styles, Accor Hotels
pracownia: MIXD
murale: Karol Banach
realizacja: 2019
lokalizacja: Sarajewo, Bośnia i Hercegowina
zdjęcia: Pion Studio
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!