Mikromieszkanie w bieli czyli aranżacja wnętrza od Archistudio

Mikromieszkanie w bieli czyli aranżacja wnętrza od Archistudio

Małe metraże nieustannie robią furorę. Zaledwie 30 m2 powierzchni, a tam wszystko, czego potrzebować mogłaby rodzina z dziećmi. Architekci z białoruskiej pracowni Archistudio udowadniają, że chcieć to móc!

O mikromieszkaniach często piszemy w kontekście wynajmu krótkoterminowego, jak kawalerka w Odessie czy małe mieszkanie w Gdańsku.  Podczas kilku dni na małej przestrzeni bez wahania możemy zrezygnować z wielu elementów wyposażenia, bez których jednak trudno byłoby się obejść na co dzień. Właśnie dlatego zadanie zaprojektowania mikroprzestrzeni jako domu dla całej rodziny należy do naprawdę wymagających zadań.

Projekt wnętrza wymaga szczegółowej analizy potrzeb domowników i oczekiwanych funkcjonalności. Naturalną jest konieczność rezygnacji z niektórych rozwiązań, cały czas jednak wnętrza mogą być estetyczne i przede wszystkim praktyczne. Tym razem udowodnili nam to architekci Andrew & Darya Zhlobich z pracowni Archistudio, której siedziba mieści się w Mińsku. Ich pracą jest aranżacja wnętrza mieszkania o powierzchni 30 m2, mieszczącego się w miejscowości Borovlyany na Białorusi.

Białe wnętrze małego mieszkania od Archistudio

Funkcjonalna przestrzeń

Projektowane mikromieszkanie jest na tyle wysokie, że możliwe było zaaranżowanie antresoli. Na dole się strefa dzienna wraz z kuchnią, jadalnią oraz kuchnią. Znalazło się tutaj także miejsce na dwa stanowiska pracy oraz łazienka. Na antresoli zlokalizowana została sypialnia inwestorów oraz strefa dla dziecka. Wyjątkowo niski strop nie pozwala na swobodne wyprostowanie się, jednak poprzez takie wykorzystanie przestrzeni, projektantom udało się zmieścić w zastanym lokalu wszystko, czego potrzebować mogłaby rodzina z dzieckiem. 

Białe wnętrze małego mieszkania od Archistudio

Schowana kuchnia

To, co zwraca uwagę już po przekroczeniu lokalu, to kuchnia, która może zostać schowana bądź otwarta. Kuchenne sprzęty znajdują się za białą ścianą zabudowy, co daje efekt niezwykłej klarowności przestrzeni. Kiedy jest to potrzebne, możemy otworzyć „szafę” i przygotować posiłek. Jeśli jednak nie korzystamy z kuchni, zwyczajnie zamykamy drzwi.

Wszystkie elementy wyposażenia charakteryzują się uproszczoną formą. Dzięki temu mieszkanie nie sprawia wrażenia przepełnionego. Pomaga w tym także biel, w której skąpane są wnętrza. Praktycznym rozwiązaniem jest także odbicie lustrzane zawieszone na ścianie w strefie jadalni, które optycznie powiększa przestrzeń.

W mikromieszkaniu każdy skrawek przestrzeni został dokładnie przemyślany. Pod schodami znajdują się szafki umożliwiające przechowywanie. Proste bryły szafek znalazły się także ponad stanowiskami do pracy. Projektanci zrezygnowali ze zbędnych dekoracji, przestrzeń ożywia jedynie lekka niczym obłok oprawa oświetleniowa, zawieszona ponad stołem w jadalni.

Zobacz galerię zdjęć aranżacji mieszkania

Mikromieszkanie w bieli – metryczka projektu wnętrza

typ projektowanej przestrzeni: mieszkanie
inwestor: prywatny
pracownia: Archistudio, Andrew & Darya Zhlobich
realizacja: 2018
lokalizacja: Borovlyany, Białoruś
projektowana powierzchnia: 30 m2
zdjęcia: Alexander Yurchik
opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!