Rzemiosło od kilku lat stanowi silny trend w dekoracjach wnętrz. Wśród dodatków, rosnącym popytem staje się tzw. collectible design, unikatowe przedmioty plasujące się na designu i sztuki, które oprócz spektakularnej formy, cechuje wysokiej jakości wykonanie i limitowana liczba egzemplarzy. Na wystawie „Nów. New Craft Poland supported by PLN Design” zobaczymy właśnie takie przedmioty, pochodzące z sześciu pracowni zrzeszonych w stowarzyszeniu Nów. Nowe Rzemiosło. Wszyscy twórcy deklarują, że przedmioty powstały z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Głównym celem stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło jest przede wszystkim szerzenie wiedzy na temat współczesnego, polskiego rzemiosła, propagowanie go w kraju i zagranicą, a także reprezentowanie interesów rzemieślników w relacjach biznesowych. W odróżnieniu od tradycyjnych cechów, twórcy Stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło zrzeszają się bez względu na rodzaj uprawianego fachu, za spoiwo uznając jakość, połączenie kompetencji wykonawczych i projektowych oraz produkcję ręczną przy niewielkim udziale maszyn.
Wystawa prezentuje unikatowe przedmioty współczesnego rzemiosła i designu, przeznaczone do dekoracji wnętrz.
- Ceramikę reprezentować będą Olga Milczyńska, współzałożycielka pracowni ceramicznej August Design Studio, która pokaże swoją autorską kolekcję unikatowych obiektów pod tytułem Kunstkamera oraz Monika Skorupska z Mosko, z serią Eklektik — unikatową kolekcją waz dekoracyjnych, inspirowanych malarstwem abstrakcyjnym oraz symbolami kulturowymi. Są one rzeźbami z funkcją użytkową.
- Kolekcja Tartarugi, pracowni tkackiej z Łodzi zatytułowana Wasteworld, jest odpowiedzią na ilość zanieczyszczeń i odpadów generowaną przez przemysł tekstylny. Kolekcja składa się z ręcznie tkanych kilimów i tekstyliów zrobionych w ponad 90% z wełnianych przędz, będących odpadem z masowej produkcji dywanów. Ze względu na specyfikę odpadów każdy kilim jest unikalny.
- Beata Wietrzyńska z InWeave, tkaczka oraz projektantka tkanin m.in. dla Magdy Butrym, zadebiutuje w charakterze projektantki tkanin do domu. Specjalnością pracowni są strukturalne tkaniny budujące trzeci wymiar o przenikających się kolorach osnowy i wątku.
- Maciej Gąsienica Giewont zaprezentuje unikatowe ręcznie toczone obiekty eksplorujące ideę naczynia, jako najstarszego, najbardziej podstawowego narzędzia człowieka.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Na wystawie nie zabraknie też nowej ikony polskiego designu — ptaszków Marcina Skalskiego z Kuźni Skały. Kolekcję przygotowane przez artystów rzemieślników zostaną zaprezentowane po raz pierwszy.
Źródło: PLN Design
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Już początkiem grudnia we Wrocławiu otwarta zostanie niezwykła wystawa designu...
czytajWystawa „Plany na przyszłość” rozpoczyna się 1 lipca 2022 roku.
czytajDesign w praktyce – od produktu do wdrożenia” - to...
czytajPo raz jedenasty w galerii Awangarda BWA Wrocław zostaną pokazane...
czytaj
Ilość komentarzy: 0