Kameralne kino Muza w nowej odsłonie

Kameralne kino Muza w nowej odsłonie

Chcielibyście wybrać się do kina, ale przed ekranem rozsiąść się na wygodnej sofie? Teraz to możliwe - kultowe kino Muza otworzyło się ponownie dla mieszkańców Poznania. Projektanci z pracowni Toya Design postanowili odmienić oblicze kina i nadać mu swobodny charakter.

Kino Muza to najstarsze studyjne kino w Polsce, działające od 1908 roku przy ulicy św. Marcina w Poznaniu. Na przestrzeni lat zmieniała się nazwa obiektu, ale misja pozostała ta sama - zapewnić widzom rozrywkę na wysokim poziomie, odmiennie od działających dziś, popularnych multipleksów. Przyszła pora i na wnętrza, których modernizacją zajęli się architekci z pracowni Toya Design. Ich zadaniem było podkreślenie filozofii miejsca, poprzez stworzenie przestrzeni, w której można poczuć magię kina.

aranżacja wnętrza, wnętrze kina, modernizacja wnętrza, kino Muza, Toya Design, przestrzeń kinowa, fotele w kinie, oryginalne wnętrze

Wystrój wnętrza kina inny niż wszystkie

Po przekroczeniu progu kina znajdujemy się w foyer, w którym zaaranżowana została kawiarenka. Dominującą barwą jest tutaj czerń, zaś ściany wzbogacają neonowe ramki, w których umieszczone zostały filmowe plakaty. Posadzka z ułożonej w szachownicę terakoty i teatralne oświetlenie sprawiają, że łatwo poczuć się jak na planie filmowym. Wygodne sofy o nowoczesnej formie i żółtym obiciu stanowią wyraźny akcent kolorystyczny.

Oprócz eleganckiej przestrzeni wejściowej, kino Muza zyskało także dwie nowe sale kinowe na piętrze. Dzięki odpowiedniemu wygłuszeniu we wszystkich czterech salach będą mogły jednocześnie odbywać się projekcje filmowe. Co więcej, założeniem było zaprojektowanie przestrzeni w taki sposób, aby kino mogło prowadzić o wiele szerszy program artystyczny, obejmujący także spotkania z twórcami czy panele dyskusyjne.

Kluczowym było stworzenie wystroju, który dawałby poczucie swobodnej i kameralnej atmosfery. Projektanci postanowili zróżnicować kolejne przestrzenie - jedna z sal ma podłogę płaską, druga zaprojektowana została w sposób audytoryjny. W jednej z sal zastosowano wygodne, kolorowe kanapy oraz fotele, w innej ustawiono drewniane krzesła o tapicerowanych siedziskach. Także w głównej sali filmowej projektanci pokusili się o nutę ekstrawagancji. Ciemną kolorystykę przełamali oni żółtymi plamami, które stanowią obicia poszczególnych siedzisk.

aranżacja wnętrza, wnętrze kina, modernizacja wnętrza, kino Muza, Toya Design, przestrzeń kinowa, fotele w kinie, oryginalne wnętrze

Zmodernizowane wnętrze

W zmodernizowanym kinie Muza nie mogło zabraknąć także przestrzeni na letnie projekcje. Zaaranżowana ona została na dachu holu kina. To tam mieszkańcy Poznania będą mogli wygodnie rozsiąść się przy stolikach, oglądając kino pod chmurką. Dodatkowo cała realizacja przeprowadzona została w myśl zasad projektowania uniwersalnego - zastosowanie zewnętrznej windy umożliwia dostanie się na piętro oraz taras budynku osób na wózkach.

Kino Muza to już druga tego typu realizacja grupy Toya Design. Poprzednio architekci podjęli się projektu innego poznańskiego kina studyjnego - kina Pałacowego.

Zobacz galerię zdjęć aranżacji wnętrza

Kameralne kino Muza - metryczka projektu wnętrza

Typ projektowanej przestrzeni: kino
Inwestor: Estrada Poznańska
Pracownia: Toya Design / toya-design.com.pl
Projekt: 2018
Realizacja: 2019
Lokalizacja: ul. Św. Marcin 30, Poznań
Projektowana powierzchnia: 789 m2
Zdjęcia: Piotr Bedliński, Radek Słowik
Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!