Mikrometraż górą czyli aranżacja mieszkania na 17-tu metrach

Mikrometraż górą czyli aranżacja mieszkania na 17-tu metrach

Kiedy przestrzeń Twojego mieszkania to zaledwie 17,3 m2, nie ma miejsca na nietrafione rozwiązania. Oto mikromieszkanie - najnowsza realizacja ukraińskiej pracowni Faateva Design. Kawalerka zaprojektowana na wynajem posiada wszystko, czego potrzeba. Jak udowadnia projektantka - kilkanaście metrów wystarczy, aby żyło się wygodnie.

Trend mikromieszkań cały czas króluje na wnętrzarskim podwórku. Architekci podejmują wyzwania aranżowania coraz mniejszych przestrzeni, prześcigając się w pomysłach na estetykę i funkcjonalność. Tym razem mikrometrażem zajęła się kijowska pracownia Faateva Design. Malutkie mieszkanie zlokalizowane jest w zabytkowym budynku w centrum Odessy. Ze względu na bliskość uniwersytetu, właściciele obiektu postanowili przeznaczyć kawalerkę na wynajem długoterminowy.

Proces projektowania nieuchronnie musiał rozpocząć się od dokładnej analizy zastanej przestrzeni, a także oczekiwań inwestorów. Celem było zamknięcie w przestrzeni 17 m2 strefy sypialni, miejsca do pracy, a także aneksu kuchennego oraz łazienki. O dziwo, okazało się, że tak mała przestrzeń pomieści wszystko. Co więcej, w kawalerce znalazło się nawet miejsce na niedużą strefę wejściową oraz pojemną szafę.

małe mieszkanie, aranżacja wnętrza, kawalerka, pomysł na małe mieszkanie, Faateva Design, mikromieszkanie

Strefa dzienna w skali mikro

W mieszkaniu funkcja sypialni, salonu oraz kuchni połączona została w jedną. Znajduje się tu obszerne łóżko o wysokiej podstawie, która stanowi praktyczny sposób na przechowywanie. W tej części pomieszczenia na ścianie zawieszony został też nieduży telewizor. Po przeciwnej stronie znajduje się aneks kuchenny w postaci jednego rzędu niskich szafek. Blat kuchenny rozciąga się dalej i płynnie przechodzi w przestrzeń do pracy.

Projektantka postawiła na proste i minimalistyczne umeblowanie oraz jasną kolorystykę. Uzupełnieniem są wyraźne, ciemne obrysy oraz czarne dodatki rozlokowane na meblach. Biel ścian wzbogacona została przez zastosowanie mlecznych płytek, które przyozdabiają część pomieszczenia, a także stanowią łagodne strefowanie przestrzeni. Elementem, który ociepla przestrzeń, jest naturalne drewno, które wykorzystane zostało jako materiał blatów czy posadzka.

małe mieszkanie, aranżacja wnętrza, kawalerka, pomysł na małe mieszkanie, Faateva Design, mikromieszkanie

Białe płytki w łazience

Optycznie powiększająca biel znalazła się także na ścianach łazienki. Kwadratowe płytki oddzielają wyraźnie czarne fugi. Takie wykończenie kontynuowane zostało też w przestrzeni prysznica. Uzupełnieniem są podłużne płytki imitujące drewno. Istotnym elementem wyposażenia jest również obszerne lustro, które zawisło ponad umywalką. To ono, a także duża ilość punktów świetlnych sprawiają, że wnętrze staje się jasne i wypełnione powietrzem.

Zobacz galerię zdjęć aranżacji małego mieszkania

Mikrometraż górą czyli aranżacja mieszkania na 17-tu metrach - metryczka projektu wnętrza

Typ projektowanej przestrzeni: kawalerka
Inwestor: prywatny
Projekt: Elena Fateeva / Fateeva Design
Realizacja: 2018
Lokalizacja: Odessa, Ukraina
Metraż: 17,3 m2
Zdjęcia: Andrey Avdeenko
Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!