Projekt wnętrza jurty czyli niełatwe zadanie dla architektów

Projekt wnętrza jurty czyli niełatwe zadanie dla architektów

Jurta czyli drewniana konstrukcja przykryta wodoodpornym płótnem to ukłon w kierunku natury. Chcąc znowu znaleźć się bliżej niej, ludzie coraz częściej myślą o rozwiązaniach ekologicznych, sięgających dawnych tradycji. Jednak czy łatwo połączyć to nietypowe budownictwo z nowoczesnymi standardami? Z pewnością nie łatwo, ale jest to możliwe, czego dowodem jest projekt pracowni DreamHouse Studio.

Projektowana przestrzeń założona jest na planie koła. Otwarty plan wnętrza łączy w sobie funkcję sypialni, salonu, kuchni oraz jadalni. W przestrzeni wydzielone zostało jedynie pomieszczenie łazienki, które zostało niejako “zbudowane” wewnątrz jurty. Chociaż przestrzeń jest nieduża, znalazło w niej miejsce wszystko, czego potrzeba, by mieszkać wygodnie i estetycznie.

W bieli i jasnym drewnie

Przestrzeń ubrana została w biel, która sprawia, że wnętrz jest niezwykle jasne i pełne powietrza. Dodatkowym elementem wykończeniowym jest tutaj jasne drewno, które wykorzystane zostało jako posadzka, elementy konstrukcyjne sufitu oraz futryny okien i drzwi. Z drewnianych paneli skonstruowane zostały także ściany łazienki. W tak subtelną bazę wprowadzone zostały nieliczne, ciemne akcenty, a także krwista czerwień.

Po wejściu do obiektu znajdujemy się w strefie kuchennej, której zabudowa ustawiona została wzdłuż ściany łazienki. Naprzeciwko rzędu szafek znalazł miejsce okrągły stół kuchenny o jasnym, drewnianym blacie. Do niego dostawione zostały czarne krzesło o tradycyjnej formie w stylu retro. Przestrzeń kuchni płynnie przechodzi w część sypialni, czyli obszerne łóżko flankowane dwoma szafkami nocnymi.

Przechodząc dalej, znajdziemy się w strefie salonu, którego przestrzeń wyznaczają wygodne siedziska ustawione na plecionym dywanie. To tutaj ulokowano wygodną sofę o intensywnej, czerwonej tapicerce uzupełnioną o wzorzyste poduszki. Tuż obok znalazł się fotel o nowoczesnej formie i granatowej tapicerce. Uzupełnieniem całości jest niewielki kominek o prostej, czarnej bryle.

jurta, projekt wnętrza

Łazienka w skali mikro

Także łazienka stanowiła nie lada wyzwanie dla projektantów. W tym niewielkim pomieszczeniu stanęły kabina prysznicowa, malutka szafka z umywalką, toaleta, a nawet wysoka szafka, która służyć ma przechowywaniu toaletowych przyborów. Na szafce ustawiony został duży, pleciony kosz, który dobrze wpisuje się w zaproponowaną stylistykę boho. Wykończona niemal w całości jasnym drewnem łazienka posiada jedynie jedną ścianę pokrytą bielą. Przyjemnym wykończeniem całości są czarne obrysy, wprowadzone do wnętrza jako rama lustra, oprawa oświetleniowa czy uchwyty na ręczniki.

Projekt wnętrza jurty czyli niełatwe zadanie dla architektów - metryczka projektu wnętrza

Typ projektowanej przestrzeni: Jurta
Pracownia: DreamHouse Studio 
Projekt: 2019
Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Galeria zdjęć aranżacji wnętrza jurty

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!