Nadać wnętrzu unikalny charakter

Nadać wnętrzu unikalny charakter

Przy aranżowaniu wymarzonej łazienki, pokoju kąpielowego czy kuchni często szukamy sposobu, by dodać wnętrzom unikalnego charakteru. Warto pomyśleć wtedy o kolekcjach płytek ceramicznych z trójwymiarową powierzchnią, które ułożone na ścianie nie tylko wyznaczą i zaakcentują poszczególne strefy, ale zarazem stworzą spójną kompozycję.

W aktualnych trendach wnętrzarskich kolekcje ceramiki ze strukturalnymi płytkami bazowymi zajmują miejsce szczególne. Dzięki efektowi 3D ich powierzchnia wygląda inaczej w zależności od pory dnia czy oświetlenia, grając kontrastem i cieniem. W zależności od ułożenia mogą nadać wnętrzu głębi i majestatyczności czy lekkości i wyrazistości. Oto 5 kolekcji płytek z ciekawymi strukturami, które sprawdzą się niemal we wszystkich wnętrzach.

Elegancja geometrii

Dla osób poszukujących ponadczasowych rozwiązań dobrym rozwiązaniem są płytki o symetrycznej fakturze utrzymanej w stosowanych barwach. Taki wzór nadaje przestrzeni elegancji i dynamizmu. Zaprezentowana w tym roku kolekcja Harmony to płytki o geometrycznym wzorze, który został podkreślony przemyślanymi wypukłościami. Warto dobrać do nich oświetlenie, które spotęguje wrażenie i zapewni ciekawą, delikatną grę cieni w załamaniach płytek. Geometryczne faktury na jednolitych kolorystycznie powierzchniach łatwiej również ze sobą zestawiać, aby stworzyć autorskie, bardziej dekoracyjne aranżacje. Jak to zrobić? W łączeniu wzorów czy faktur trzeba dążyć do wizualnej równowagi. Z kolei meble czy ozdoby stosowane we wnętrzu powinny być raczej gładkie, pozbawione dodatkowych wzorów czy wypukłości. Dobrym rozwiązaniem będzie drewno lub inspiracje stylem industrialnym.

Żywiołowość motywów przyrody

Nowoczesne kolekcje płytek ceramicznych umożliwiają również wprowadzenie do pomieszczeń elementu naturalnej żywiołowości rodem z dalekich podróży. Przykładem jest kolekcja Natura/Naturo, w której znajdziemy między innymi płytki ścienne o nieregularnej strukturze. Kolekcje uzupełniają fazowane kafle w naturalnych odcieniach szarości, które również nadadzą głębi powierzchni, na której zostaną ułożone. Taka faktura może zostać zastosowana na całej ścianie lub tylko jej części. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie takiej nieregularnej struktury tylko na fragmencie ściany, dobrze ją dopełnić gładkimi płytkami w stonowanych barwach lub też szklanymi insertami z motywami roślinnymi, które podkreślą inspirację naturą, wpisując się w trend urban jungle. W takich zestawieniach najlepiej sprawdzą się meble o prostych, minimalistycznych formach oraz dodatki w jednolitym kolorze.

aranżacja łazienki, łazienka, płytki

Spokój morskich fal

Płytki o trójwymiarowej strukturze mogą wprowadzić do pomieszczenia także spokojny i przytulny nastrój, dzięki nawiązaniu do piękna natury. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie motywu fal, przywodzącym na myśl łagodną taflę morza. Dzięki zróżnicowanej fakturze i przemyślanym linearnym nacięciom płytki nadają wnętrzu lekkości i harmonijnego rytmu. Linie ukryte na płytkach mogą również optycznie kształtować wnętrze, dzięki czemu będzie się ono wydawało większe lub wyższe – w zależności od potrzeb i metody układania. 

Słoneczne ciepło plaży

Przy aranżowaniu wnętrz zależy nam, byśmy w każdym pomieszczeniu czuli się dobrze. Dlatego często decydujemy się na motywy kojarzące się nam z wakacjami i podróżami. Rozwiązanie to możemy spotkać w kolekcji Sunlight/Sun odtwarzającej nieregularne wzory, które wiatr tworzy na piasku. Drobny trójwymiarowy wzór dobrze współgra z płytkami o ziarnistym wzorze. Takie kolekcje pozwalają na zachowanie cząstki lata i sprawiają, że wnętrze sprawia wrażenie przytulnego. Piaskowe odcienie dobrze sprawdzą się w ponadczasowej łazience z drewnianymi dodatkami.

aranżacja łazienki, łazienka, płytki

W górskim klimacie

Trójwymiarowe faktury płytek dobrze się sprawdzą również we wnętrzach, któremu chcemy nadać wyjątkowo nowoczesnego charakteru. Strukturalne kafelki w odcieniach bieli lub czerni nie tylko podkreślą styl ciekawym wzornictwem, ale zapewnią również wiele możliwości aranżacyjnych. Warto przy okazji zwrócić uwagę na nowy trend w kolekcjach płytek strukturalnych. W nowych kolekcjach, płytki potrafią odzwierciedlać łupkowate faktury górskich grani oraz subtelną energię górskich potoków i jezior. Taki naturalny motyw może stanowić atrakcyjny akcent w minimalistycznej łazience. Nieregularne, trójwymiarowe faktury sprawdzą się w połączeniu z gładkimi płytkami, nawet o błyszczącej powierzchni.

Pamiętajmy, że przy doborze odpowiednich płytek strukturalnych powinniśmy kierować się naszym gustem oraz rozkładem aranżowanego pomieszczenia. W bardziej przestronnych wnętrzach możemy zdecydować się na nieco bardziej odważne wykorzystanie trójwymiarowych faktur, nawet na całej powierzchni jednej ze ścian. Jeśli jednak w naszej łazience czy kuchni ściany są różnej długości lub jeśli wykańczany pokój ma liczne wnęki, warto postawić na połączenie trójwymiarowych płytek z gładkimi, szczególnie zwracając uwagę na uważną kompozycję oraz odpowiedni dobór kolorów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że pomieszczenie pozostanie pełne charakteru, choć lekkie w wyrazie, a odpowiednio dobrane meble i dodatki dopełnią wnętrze zgodnie z naszym stylem.

Źródło: Ceramika Paradyż 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!