Zlew i bateria kuchenna – dobrana para

Zlew i bateria kuchenna – dobrana para

Wbrew pozorom dobór baterii do zlewozmywaka nie jest kwestią przypadku. Czasem głębokość komór zlewu determinuje wysokość i kształt baterii, podobnie jak materiał, z którego zlew jest wykonany. Wiadomo, że do zlewu stalowego zupełnie nie będzie pasować bateria granitowa, za to stalowa czy mosiężna do zlewozmywaka z granitu – owszem.
Zanim zdecydujemy się na zakup zlewozmywaka warto zapytać sprzedawcę o parametry zlewu, takie jak wielkość ogólna czy głębokość komory. Od wielkości i głębokości uzależniona będzie bowiem wielkość baterii (wysokość i masywność). Istotne są także dobór odpowiedniego materiału wykończenia baterii i kształtu.

Typy baterii
Na rynku polskim obecnych jest kilka typów baterii, które uważane są za najbardziej powszechne i ogólnodostępne w sprzedaży. - Do dyspozycji mamy standardowe baterie ścienne, które poza designem nie różnią się między sobą zasadniczo parametrami. Druga kategoria to baterie stojące, czyli montowane na zlewie. Te z kolei mogą być bardzo różne. Najbardziej tradycyjne są baterie z prostymi wylewkami, które nachylają się nad zlewem pod kątem 45 stopni i dlatego uważane są za baterie dość niskie. Drugi typ to baterie z wylewką w kształcie litery "u", trzecie mają kształt litery "f". Każda z nich będzie pasować do innej głębokości zlewu.

Głębokość komory w parze z baterią
Niewiele osób przy wyborze baterii bierze pod uwagę głębokość komory zlewu. Potrafi to skutkować na przykład tym, że w zlewie nie będzie można umyć wysokiego garnka, bo na przykład nie zmieści się pod wylewką baterii. Dlatego warto spytać sprzedawcę o głębokość komory zlewu. Jeśli jest mała (czyli ma od 12 do 16 cm) warto do zlewu dobrać baterie uważane za najwyższe w swojej klasie, czyli z wylewką w kształcie "f" lub – choć te pochylają się niżej nad zlewem - z wylewką "u". Do zlewów o głębokości komory powyżej 16 cm możemy dobrać baterię z niższą wylewką, na przykład "u", a w przypadku tych najgłębszych, około 20-centymetrowych - baterię standardową bez wysokiego korpusu.

Granit granitowi nierówny
Zwykło się uważać, że do zlewozmywaka z granitu najlepiej pasują baterie granitowe. Jest to prawda. Wybór baterii granitowej do zlewu nie powinien być jednak dokonywany w ciemno, bowiem między odcieniami zlewu i baterii istnieją często zasadnicze różnice w odcieniach. Warto pamiętać, że wiele baterii granitowych produkowanych jest technika proszkową, czyli są malowane na wzór granitu, nie zaś wykonane z barwionego minerału. Odcienie uzyskiwane w tej technice mogą być zatem diametralnie inne od standardowego odcienia granitu. Warto więc poprosić sprzedawcę o rozpakowanie baterii i przymierzyć ją do zlewu, sprawdzając czy odcień się pokrywa albo jest chociaż zbliżony.

Uwaga na kolory wykończenia
Przy bateriach w kolorze srebrnym - warto zwrócić uwagę na ich odcienie. Baterie srebrne mają zazwyczaj dwa rodzaje wykończenia - chromowane i tak zwany inox. Podczas, kiedy chrom jest wykończeniem w kolorze błyszczącego nowego srebra, inox to wytarte, oszlifowane srebro stwarzające wrażenie starszego. W zależności od rodzaju wykończenia zlewu (zaślepki chromowane lub inoxowe) takiego odcienia baterii powinniśmy użyć. Bezwzględnie nie należy jednak stosować baterii w odcieniach złota czy patyny do zlewów stalowych albo granitowych z elementami srebrnymi.
Niby nic trudnego, ot kupić baterię. Jednak gdy chcemy by tworzyła ona zgraną całość ze zlewem, do którego jest przeznaczona tak samo ważne jak jej wygląd okażą się jej parametry. Warto więc albo zakupów tych dokonywać razem, przymierzając zlew i baterię do siebie albo zaufać wykwalifikowanemu sprzedawcy, który zapyta o głębokość zlewu, jego odcień czy kolor elementów uzupełniających.

Źródło: materiały prasowe


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!