W otoczeniu cegły czyli aranżacja wnętrza pizzerii w Toruniu

W otoczeniu cegły czyli aranżacja wnętrza pizzerii w Toruniu

Toruń to jedno z najstarszych miast Polski, którego historia sięga XIII wieku, a cała jego wielowiekowa tradycja szczególnie silnie wyczuwalna jest w obrębie Starego Miasta. Tam też, tuż przy Rynku Staromiejskim znaleźć się ma pizzeria - Pizzahouse Toruń. Za projekt wnętrza odpowiedzialna jest architekt Helena Raczyńska-Pachut, która postanowiła wykorzystać naturalne walory lokalu. Pizzeria znaleźć się ma bowiem w piwnicy zabytkowej kamienicy - przestrzeni na tyle ciekawej, że broni się ona sama przez się.

Pyszne wnętrze

Wchodząc do pizzerii pierwsze wrażenie buduje naturalna, ruda cegła, której we wnętrzu nie brakuje. Pokrywa ona ściany przechodzące płynnie w sklepienie kolebkowe. Zanim znajdziemy się w sali restauracyjnej, przechodzimy przez niewielką strefę wejściową, oddzieloną szklaną ścianą o delikatnych rysunkach przeskalowanych warzyw. W głębi lokalu dostrzec już możemy prostą bryłę baru o drewnianym froncie i ciemnym blacie. Za barem znajdują się podświetlone półki eksponujące liczne alkohole serwowane w restauracji.

Druga część pizzerii to przestrzeń wypełniona stolikami dwu- oraz czteroosobowymi stolikami. Blaty stolików oraz dostawione do nich krzesła wykonane zostały z drewna. Siedziska krzeseł tapicerowane są zielonym materiałem, którego barwa koresponduje z pozostałymi dodatkami we wnętrzu. Delikatne wprowadzenia zieleni doskonale pasują do wszechobecnej cegły - dekor stołów czy elementy grafik ściennych tworzą subtelną i nienachalną kompozycję kolorystyczną.

Skoro mowa o grafikach, w toruńskim Pizzahouse odgrywają one szczególną rolę. Są bowiem niemal jedyną dekoracją wprowadzoną do dość ascetycznego wnętrza lokalu. Podobnie jak półprzezroczyste rysunki na szybie w strefie wejściowej, także w tej części lokalu grafiki przedstawiają warzywa na dużym formacie. Taki rodzaj nienachalnej, a jednak charakterystycznej dekoracji doskonale urozmaica przestrzeń, której niewiele trzeba. W końcu wypełniać mają ją przede wszystkim pyszne zapachy oraz śmiech i gwar ucztujących gości.

aranżacja wnetrza, aranżacja restauracji

Rola światła

Istotne znaczenie w aranżacji wnętrza pizzerii ma oświetlenie. Dające ciepłe snopy punkty świetlne sprawiają, że przestrzeń staje się przytulna i kameralna. Mimo surowego wykończenia i redukcji dekoracji wnętrze sprawia wrażenie niezwykle przyjemnego. Oprócz zawieszonych na suficie listew z dającymi światło ogólne reflektorami, w lokalu znajdują się liczne elementy oświetlenia o funkcji dekoracyjnej. Należą do nich podświetlenie bryły baru czy zawieszonych na ścianach grafik.

W otoczeniu cegły czyli aranżacja wnętrza pizzerii w Toruniu - metryczka projektu wnętrza

Autor: Helena Raczyńska-Pachut
Realizacja: 2018
Lokalizacja: Toruń
Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Galeria zdjęć aranżacji wnętrza restauracji

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!