Klimatyczna kamienica czy nowoczesny biurowiec?

Klimatyczna kamienica czy nowoczesny biurowiec?

Warszawa wciąż stanowi główny kierunek inwestycyjny w Polsce w kategorii nieruchomości biurowych. Raporty branżowe donoszą o ogromnym rozwoju rynku, wskazując na przyrost nowoczesnej powierzchni biurowej w nowopowstających inwestycjach. Nie sposób jednak dokładnie oszacować ilości biur powstających w kamienicach i mieszkaniach, na które decyduje się wiele przedsiębiorstw. Jakie są blaski i cienie każdego z powyższych rozwiązań? A może wcale nie musimy wybierać? 

Z klimatem w najlepszej lokalizacji

Pierwsze skojarzenie z biurem w starej kamienicy? Klimat. Jest to bez wątpienia jeden z głównych atutów pracy w „budynku z historią”. Właśnie dlatego często decydują się na nie firmy, których działalność związana jest z kreacją – agencje kreatywne, reklamowe czy PR, pracownie architektoniczne. Nie jest to jednak regułą. Na biura w zabytkowych obiektach mieszkaniowych stawiają różnego rodzaju małe i średnie firmy, skupiające się na aspekcie finansowym takiego rozwiązania.

Kolejnym atutem jest zazwyczaj dogodna lokalizacja biura. Wiele starych kamienic mieści się w najatrakcyjniejszych punktach miasta – np. w ścisłym centrum lub na Starym Mieście, na którym brak nowoczesnych wieżowców biurowych.

Kamienica nie dla każdego?

Zmorą firm wynajmujących powierzchnie biurowe w kamienicach jest często parkowanie. Miejsc jest zazwyczaj niewiele i są one zarezerwowane dla mieszkańców kamienicy. Rekompensatą bywa wspomniana wyżej lokalizacja, co często wiąże się z możliwością dogodnego dojazdu komunikacją miejską. Rozwiązanie takie powinny jednak przemyśleć firmy, których pracownicy często przemieszczają się na spotkania, dużą część dnia spędzają w terenie i korzystają z samochodów służbowych. Inne minusy wynajmowania biura w kamienicy to często brak klimatyzacji oraz brak ochrony i nadzoru nad budynkiem.

Biurowiec – elastycznie i bezpiecznie

Bez wątpienia wynajem biura w nowoczesnym wieżowcu niesie ze sobą ogrom plusów. Do największych należą nie tylko bezpieczne umowy bez możliwości wypowiedzenia jej z dnia na dzień, a także możliwość zaaranżowania przestrzeni biurowej zgodnie ze swoimi preferencjami.

Kolejnym plusem jest przestrzeń dla pracowników, możliwość stworzenia openspace’u czy dużych sal konferencyjnych z dobrą akustyką i sprzętem audio. Dodatkowo biurowce dysponują całodobową ochroną, monitoringiem, recepcją, serwisem, sprzątaniem i organizacją napraw poza godzinami pracy. Wiele przedsiębiorstw ceni sobie także posiadanie firmowych sąsiadów, z których usług mogą korzystać od ręki.

Wyzwania finansowe

Oczywiście w każdym rozwiązaniu można znaleźć minusy. Do głównych wad wynajmu biura w biurowcu można zaliczyć bardzo wysokie opłaty gwarancyjne (kaucje), które często wynoszą nie mniej niż trzymiesięczny czynsz z doliczonymi kosztami eksploatacyjnymi i opłatami za miejsca parkingowe. Dla niektórych firm wyzwaniem finansowym mogą się także okazać umowy, który podpisywane są na dłuższe okresy – to często min. 3 lub 5 lat. W związku z karami za zerwanie umów, bywa, że firma decydująca się na wynajem przestrzeni w biurowcu musi wykazywać stabilność finansową.

Nowocześnie i z klimatem

Jak widać zarówno klimatyczne kamienice, jak i nowoczesne budynki mają rozmaite zalety oraz wady i oba rozwiązania znajdują swoich zwolenników. Decyzja o tym, gdzie ulokować biuro nie jest łatwa. Niezdecydowani powinni przyjrzeć się jeszcze jednej możliwości - miejscom, które w niezwykły sposób łączą ze sobą niepowtarzalny klimat historycznych budynków z funkcjonalnością biurowców XXI wieku.

Idealnymi przykładami takich przestrzeni jest warszawska Hala Koszyki czy Centrum Praskie Koneser, gdzie jako Forbis Group mieliśmy przyjemność współtworzyć przestrzenie biurowe. Przy takich projektach architekci przykładają ogromną wagę do zachowania atmosfery i charakteru okolicy. W połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi powstaje biuro z niepowtarzalnym klimatem skrojone na miarę nowoczesnej firmy. 

Źródło: Forbis Group 

 


wybór biura, gdzie biuro

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!