Na początku marca Lodowato zaczęło nowy sezon z odświeżonym wnętrzem, o którego zaprojektowanie zostaliśmy (Kolektyw Musk ) poproszeni przez właścicieli katowickiej lodziarni. Możemy powiedzieć, że była to „sąsiedzka pomoc”.
Lodowato istnieje już na rynku od kilku lat, a ich marka stała się rozpoznawalna na Śląsku dzięki dobrej jakości produktom oraz charakterystycznej identyfikacji wizualnej firmy. Chcieliśmy, aby nowe wnętrze nie było rewolucją i nadal kojarzyło się z marką, ale jednocześnie aby dawało powiew świeżości, czegoś nowego i zaskakującego. Brzmi to trochę jak zaprzeczenie, jednak projektanci często muszą mierzyć z abstrakcyjnymi wytycznymi.
Lodowato postawiło przed nami duże wyzwanie. Stworzyliśmy kilka koncepcji, ale ostatecznie wróciliśmy do pierwszego pomysłu, i to na jego realizację ostatecznie zdecydowali się inwestorzy.
Lokal zaprojektowany został tak, aby „wciągać” klientów do wnętrza – widoczny z poziomu ulicy i zapraszający do środka, jednocześnie nie przytłaczający odbiorców wewnątrz. W celu uzyskania tego efektu, głównym motywem stał się gradient kul w postaci grafiki naklejanej na ściany i sufit – od intensywnych kolorów i dużej ilość elementów w strefie sprzedaży do delikatnych elementów i jasnych kolorów przy wejściu. Dodatkowym, punktem centralnym całego wnętrza stała się witryna mroźnicza wykończona małą, czerwoną płytką.
Przy projektowaniu jednym z problemów były proporcje lokalu – zbyt wysokie pomieszczenie w stosunku do jego metrażu. W celu poprawy odbioru wizualnego postawiliśmy na dekorację w dużej skali, czyli instalację ze zwieszanych kul, w którą zostało wkomponowane oświetlenie - dzięki temu zabiegowi lokal wydaje się niższy i przyjemniejszy w odbiorze. Dodatkowo chcieliśmy, aby dekoracja lokalu umilała czas osobom stojącym w kolejce co chyba się udało, sądząc po uniesionych do góry głowach klientów w dniu otwarcia.
Tworząc projekt wnętrza mieliśmy również na uwadze, że lokal ma nie tylko „wyglądać”, ale przede wszystkim być wygodny w użytkowaniu i tutaj na uwagę zasługuje menu – białe tabliczki na drewnianych listwach. W tego typu lokalach, menu zmienia się każdego dnia, wtedy najczęstszym rozwiązaniem są tablice, na których odręcznie pisana oferta, co nie zawsze wygląda estetyczne.
Menu zaproponowane przez nas można swobodnie wymieniać i dostosowywać do aktualnej oferty. Podzielone zostało na dwa segmenty: menu stałe za ladą i menu zmienne na ścianie bocznej – łatwiej dostępne dla obsługi i lepiej widoczne dla klienta stojącego w kolejce.
Staraliśmy się, aby wnętrze było spójne, dlatego pozostała część wyposażenia została utrzymana w neutralnej kolorystyce (białe meble, drewniane elementy) i stanowi odpowiednie tło dla intensywnych kolorów dekoracji.
Autorzy: Kolektyw Musk
Inwestor: Lodowato
Zdjęcia: Radosław Kaźmierczak
Lokalizacja: Katowice, ul. Dworcowa
Realizacja: 2019
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Piękne łuki, perforowane mozaiki, plamy kolorów. Butikowy hotel na Santorini...
czytajRestauracja ZONI to nowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Lokal...
czytajEfekt aranżacyjny brazylijskiej restauracji „Belo Horizonte” uzyskano dzięki wykorzystaniu 80...
czytajWnętrza Standard Chartered Bank zyskały świeżość i kolor. Praca w...
czytaj
Ilość komentarzy: 0