Wiosenne kolory we wnętrzach

Wiosenne kolory we wnętrzach

O tym, że barwa wpływa na emocje, wiedzą psychologowie i psycholożki, specjaliści od marketingu, którzy nawet dziś potrafią złapać i zatrzymać naszą uwagę oraz producenci przedmiotów, którymi otaczamy się na co dzień. Urządzając mieszkanie, warto nauczyć się od nich i poznać tajniki koloroterapii, by wnętrze, które stworzymy, było nie tylko ładne, czy funkcjonalne, ale też korzystnie wpływało na nasze samopoczucie. W końcu dom to nasza oaza.

Większość z nas ma swój ulubiony kolor i niekoniecznie jest nim ten, w którym nam do twarzy. Najczęściej jest to barwa, która wywołuje u nas miłe skojarzenia i sprawia, że patrząc na nią, czujemy się dobrze. Dzieje się tak dlatego, że kolory mają niesamowitą moc. Poza odświeżaniem wspomnień i pobudzaniem podświadomości każdy kolor - łącznie z białym, ma swoje właściwości, nawet jeśli nasz mózg nie kojarzy go jako “ulubiony”. O tym, że barwa wpływa na emocje, wiedzą psychologowie i psycholożki, ale też specjaliści od marketingu, którzy potrafią złapać i zatrzymać naszą uwagę oraz producenci przedmiotów, którymi otaczamy się na co dzień. Urządzając mieszkanie, warto nauczyć się od nich i poznać tajniki koloroterapii, by wnętrze, które stworzymy, było nie tylko ładne, czy funkcjonalne, ale też korzystnie wpływało na nasze samopoczucie. W końcu dom nasza oaza i nasze specjalne/wyjątkowe miejsce.

Właściwości kolorów

Kolor biały wpływa korzystnie na samopoczucie, odbija negatywną energię i pobudza układ odpornościowy. Czarny wycisza i rozsiewa tajemniczą aurę, a zieleń tak, jak roślinność w tym kolorze relaksuje, daje nadzieję i wzmacnia naszą empatię. Mistyczny, idealny do medytacji i wycieczek w głąb siebie fiolet łagodzi objawy bezsenności, podobnie jak chłodzący, pobudzający przemianę materii niebieski. Idąc dalej wzdłuż tęczy, napotykamy ciepłe odcienie pochodzące od gorącej czerwieni. Ta ostatnia podwyższa ciśnienie i podgrzewa atmosferę, dlatego odpowiada za poziom namiętności i ambicji. Róż poskramia negatywne emocje i zaraża optymizmem. Pomarańczowymimo braku witaminy C wspomaga trawienie i łagodzi objawy chorób dróg oddechowych, a przede wszystkim dodaje energii i mobilizuje do działania. Szczególnym kolorem jest żółty - słoneczna barwa, która niemal natychmiast wywołuje pozytywne skojarzenia i wrażenie ciepła u wszystkich, którzy na nią spojrzą lub o niej pomyślą. Co więcej, żółty jest jednym z najmodniejszych kolorów, szczególnie odcień zwany “rebel yellow” albo “mustard yellow”.

kolory we wnętrzu, tapeta

Dlaczego żółty sprawdzi się w Twoim domu?

Po pierwsze, żółty sprzyja radości i zaraża optymizmem, dlatego jest idealnym wyborem do pokoju dziecięcego.

Po drugie, żółty rozjaśnia myśli, stymuluje pracę mózgu i zwiększa możliwości zapamiętywania, więc sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy i nauki.

Po trzecie, żółty zwalcza zmęczenie, łagodzi stres i nastraja pozytywnie, dlatego warto zastosować go w sypialni.

Po czwarte, żółty daje poczucie bezpieczeństwa, ciepła i komfortu, dlatego sprawdzi się w pomieszczeniu, w którym spędzamy czas wolny, relaksujemy się i odpoczywamy, czyli w salonie.

Dobrze dobrane

Wbrew pozorom żółty sprawdza się w wielu połączeniach kolorystycznych. Świetnie wygląda w połączeniu ze wszystkimi odcieniami zieleni - od jaskrawej limonki po szlachetny szmaragdowy. Z bielą i czernią tworzy wyraziste kontrasty, które w zależności od proporcji użytych kolorów stworzą minimalistyczną (przewaga białego) lub maksymalistyczną kompozycję (przewaga czerni). Musztardowy żółty współgra także z pastelowym różem i błękitem oraz z głębokim, ciężkim granatem.

Źródło: Pixers

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!