Scandinavia Office dla Nordea czyli wnętrza w duchu północy

Scandinavia Office dla Nordea czyli wnętrza w duchu północy

Jak przystało na duńską instytucję, siedziba banku Nordea pełna jest skandynawskich nawiązań. Ikony architektury stolic krajów północy, kojarzone z nimi ścieżki rowerowe czy nawiązania do motywów tamtejszej sztuki i kultury - wszystko to znajdziemy w niezwykle przyjaznym biurze Nordea Bank Abp Oddział w Polsce, zlokalizowanym w gdyńskim kompleksie biurowym Łużycka Office Park.

Za aranżację wnętrza biura banku odpowiada pracownia Workplace Solutions, która znajduje się w polskiej czołówce, jeśli chodzi o projektowanie przestrzeni biurowych. Przestrzeń o powierzchni 5500 m2 to codzienne miejsce pracy prawie 500 osób z branży IT. Scandinavia Office to efekt wspólnego dyskursu architektów z docelowymi użytkownikami, podczas którego architekci starali się jak najlepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania tych drugich.

aranżacja biura, Workplace Solutions, nowoczesne biuro, wnętrze biura, nordea

Activity Based Workplace

Aż 40% powierzchni biura to przestrzenie nieformalne, które wspierają spontaniczne spotkania oraz wymianę wiedzy. Znajdziemy tam pomieszczenia pracy wspólnej, ale także tzw. “home zones”, w której pracownicy mogą w skupieniu poświęcić się indywidualnym obowiązkom. Przestrzeni daleko jest do typowego open spacu, zaprojektowana ona została w myśl koncepcji Nordea Unlimited, która oparta jest na elastycznym zagospodarowaniu miejsca w zależności od aktywności, jaka w ciągu dnia jest tam wykonywana. Model ten bazuje na licznych interakcjach i współpracy pomiędzy pracownikami, które są niezbędne do budowania relacji międzyludzkich oraz powstawania nowych pomysłów.

aranżacja biura, Workplace Solutions, nowoczesne biuro, wnętrze biura, nordea

Aranżacja biura - cztery piętra, cztery stolice

Wraz z funkcjonalnością biura idzie design i to nie byle jaki. Skandynawski duch wykorzystany został w sposób narracyjny, jest on opowieścią na temat korzeni instytucji, mówi o jej tożsamości. Poszczególne piętra biura wypełnione są motywami przeniesionymi z największych miast północy. Na piętrze “Kopenhaga” znajdziemy kolorową przestrzeń wspólną budzącą skojarzenia z placem Superkilen. Znajdziemy tam nieformalne przestrzenie spotkań, takie jak kuchnia czy strefa networkingowa, do których zaprowadzi nas ścieżka rowerowa.

Piętro “Sztokholm” wypełnione jest focus room’ami, przeznaczonymi do pracy w niewielkich zespołach. Nie są to jednak tradycyjne pokoje, a przeniesione rodem ze Szwecji małe domki wykończone tradycyjnym Falun Red. Na kolejnym piętrze “Helsinki’ znajdziemy inspirację nowoczesnym kościołem Temppeliaukio w postaci dużej, wielofunkcyjnej sali spotkań, a także niewielkie strefy pracy wypełnione roślinnością rodem z fińskich borów sosnowych. To tutaj możemy też spotkać ikony skandynawskiej kultury w postaci Muminków czy Buki. Ostatnie piętro “Oslo” wita nas silnym akcentem architektonicznym nawiązującym do nagradzanego, charakterystycznego budynku tamtejszej opery.

aranżacja biura, Workplace Solutions, nowoczesne biuro, wnętrze biura, nordea

Na wszystkich czterech piętrach znajdziemy biel i jasne kolory, które rozświetlają i wizualnie powiększają przestrzeń. Przyczyniają się do tego też wszechobecne przeszklenia, które jednocześnie dzielą i spajają przestrzeń biura. Będąc w obiekcie czujemy się jak w mieście, gdzie każdy element obecnej tam architektury oddziałuje na nas wizualnie, ale także pobudza, prowadzi i pozwala się odnaleźć.

Scandinavia Office dla Nordea Bank - metryczka wnętrza publicznego

Projekt: Workplace Solutions
Realizacja: 2018
Lokalizacja: Gdynia
Metraż: 5500 m2
Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Galeria zdjęć aranżacji biura

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!