Czy rośliny mogą być dominującym elementem kompozycji biura? Takie pytanie postawili sobie architekci warszawskiej pracowni Workplace w trakcie projektowania biura Nordea w Gdyni. Przechodząc przez kolejne pomieszczenia obiektu, który już teraz może szczycić się mianem prawdopodobnie najbardziej zielonego biura na świecie, odpowiedź wydaje się oczywista - mogą!
Biuro banku Nordea o powierzchni 770 m2 zajmuje pierwsze z 12 pięter budynku, a projektowana przestrzeń stanowi miejsce pracy dla 70 programistów. To tutaj mają powstawać nowe idee, tutaj też konieczna jest przestrzeń sprzyjająca skupieniu. Gdzie można w przyjemniejszy sposób wyciszyć się, ale też zainspirować, nabrać chęci do działania, jeśli nie wśród przyrody? W swojej ubiegłorocznej realizacji architekci dowiedli, że naturę możemy zaprosić także do przestrzeni pracy.
Walcząc z paradygmatem biura jako chłodnej przestrzeni, wypełnionej rzędami biurek i krzeseł, pracownia Workplace postanowiła wykorzystać cechy naturalnego środowiska i przełożyć je na środowisko biznesowe. Zainspirowana obecnym trendem biophilic design, afirmującym przestrzenie pełne zieleni, postanowiła stworzyć koncepcję architektoniczną opartą o zieleń. Jak podkreślają projektanci, zaniedbywana często rola roślin we wnętrzu jest ogromna, w kluczowy bowiem sposób poprawiają one jakość pracy.
W biurze Nordea znajdziemy wszystkie formy zieleni - od dużych roślin doniczkowych, przez mniejsze okazy podwieszane do sufitu, aż po zielone ściany. 220 roślin rozlokowanych zostało na 770 m2 biura, co daje ekwiwalent 3 dużych roślin przypadających na jednego pracownika. Rośliny będące głównym elementem kompozycyjnym umiejscowione zostały na tle delikatnych kolorów oraz elementów inspirowanych lokalnym rezerwatem.
Wielkie przesuwne drzwi prosto z hal stoczniowych, kontenerki, dziób i rufa statku - to tylko niektóre elementy nawiązujące do charakterystycznych dla miasta motywów. “Spotkajmy się przy rufie” to wyrażenie w pełni uzasadnione, wynikające z narracyjnej estetyki wnętrz. W projekcie kluczową rolę miała metodyka pracy agile, w której liczą się możliwości łatwego przearanżowania wnętrza. W zależności od charakteru pracy danego zespołu przestrzeń pracy zostać łatwo podzielona przy pomocy przesuwnych drzwi.
W biurze znajdziemy małe salki do pracy w skupieniu czy wideokonferencji, które zaprojektowane zostały da każdego z zespołów. Ponadto są tam też dwie większe sale konferencyjne. Pierwsza z nich, dla 12 osób przyjmuje formę wznoszących się trybun, druga natomiast, dla 20 osób wyposażona została w C-kształtny bar, przy którym można usiąść nisko bądź wysoko. W przestrzeni biura nie zapomniano o strefie relaksu, gdzie znaleźć można tapicerowane, miękkie siedziska, piłki czy przyrządy gimnastyczne.
Projekt: pracownia Workplace
Realizacja: 2018
Lokalizacja: Gdynia
Metraż: 770 m2
Opracowanie: Wiola Imiolczyk
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Betonowe ściany, wyraziste kolory, sofy-puzzle – zaprojektowane przez Piotra Barańskiego...
czytajPo świętach czekają nas wielkie wyprzedaże. Jest to czas, w...
czytajJest wielu zwolenników designu Art. Deco, stylu który nigdy nie...
czytajPrzy projektowaniu jej wnętrz bardzo ważny był nacisk na zdrowe...
czytaj
Ilość komentarzy: 0