Funkcjonalna i efektowna aranżacja wnętrza domu w Poznaniu

Funkcjonalna i efektowna aranżacja wnętrza domu w Poznaniu

Dom, który nie ingeruje w przestrzeń i wnętrza będące kontynuacją bezpretensjonalnej stylistyki bryły budynku. Efektowna, a jednocześnie spokojna aranżacja wnętrza poznańskiego domu to realizacja pracowni PL.Architekci w składzie Bartłomiej Bajon i Katarzyna Cynka. Architekci stworzyli kompleksowy projekt obiektu, który miał stanowić kontrapunkt dla chaotycznej zabudowy okolicy. Tutaj architekci starali się stworzyć przestrzeń harmonicznie współgrająca z otoczeniem, które ma wiele do zaoferowania. Działka bowiem położona jest na skraju lasu oraz obszaru chronionego krajobrazu.

Przestrzeń dla każdego

Inwestorem realizacji była rodzina z czwórką dzieci, co w znacznej mierze determinowało kierunek funkcjonalny, jaki obrali architekci na etapie projektowym. W domu miała znaleźć się przestrzeń dla każdego mieszkańca, zaś sercem budynku miał zostać salon oraz otwarta kuchnia. Ważnym założeniem było oddzielenie strefy dla dzieci od części dziennej oraz nocnej rodziców tak, aby zapewnić spokój i prywatność.

Układ funkcjonalny przestrzeni domu ma szczególne znaczenie, kiedy wśród jego domowników znajdują się cztery pociechy. Ważne było, aby przestrzeń była zarówno estetyczna, jak i praktyczna. Stąd ochraniające ściany okładziny czy liczne schowki do przechowywania. Ponadto architekci wykorzystali łatwą w utrzymaniu czystości, a jednocześnie efektowną posadzkę z żywicy.

aranzacja wnętrza, aranżacja domu

Proste formy

Zgeometryzowane, nowoczesne wyposażenie wnętrz doskonale koresponduje z minimalistyczną bryłą budynku. Relacja “na zewnątrz-wewnątrz” zauważalna jest także w postaci drewnianych okładzin ściennych, będących nawiązanie do pionowych lameli z drewna zdobiących fragmenty elewacji budynku. Sprawia to, że podziały między otoczeniem, a wnętrzem ulega naturalnemu i niewymuszonemu zatarciu, a otoczenie przenika pomieszczenia.

Formy wszystkich elementów wyposażenia są niezwykle uproszczone, co daje efekt modernistycznego ładu. Prosta zabudowa kuchenna, minimalistyczne regały na książki czy wyposażenie łazienek dają poczucie niezachwianego komfortu i funkcjonalności. Ponadto osadzenie wyposażenia w przestrzennych i pełnych powietrza przestrzeniach daje niezwykle przyjemny efekt kompozycyjny.

Dom otwarty na las

Odcięty od pobliskiej zabudowy pełnym płotem dom otwarty został w całości na piękno krajobrazu. Duże przeszklenia w części parterowej nie tylko wprowadzają do wnętrza naturalne światło, ale też otwierają widok na ogród. Spokój i naturalne piękno dostrzegamy zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, a naturalna kolorystyka i materiały wykończeniowe wnętrz powodują, że przestrzeń zyskuje przytulny i domowy charakter. Nic więc dziwnego, że budynek doceniony został nominacją SARP Poznań do nagrody w XX edycji konkursu Jana Baptysty Quadro na najlepszy obiekt architektoniczny w Poznaniu.

Funkcjonalna i efektowna aranżacja wnętrza domu w Poznaniu - metryczka projektu wnętrza

Projekt: PL.Architekci
Realizacja: 2018
Lokalizacja: Poznań
Zdjęcia: Marcin Grabowiecki
Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Galeria zdjęć aranżacji domu

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!