Wskrzeszenie Hotelu Europejskiego czyli wnętrza pełne luksusu

Wskrzeszenie Hotelu Europejskiego czyli wnętrza pełne luksusu

Nie ulega wątpliwości, że otwarty w zeszłym roku zmodernizowany Hotel Europejski to jeden z najbardziej luksusowych obiektów tego typu w kraju. Nad projektem wnętrz hotelu pracował zespół najlepszych architektów w składzie VWAA, APA Wojciechowski oraz Lázaro Rosa-Violán. Nie moglibyśmy więc oczekiwać niczego innego, jak najwyższej klasy designu i wzornictwa na światowym poziomie.

Zlokalizowany na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie budynek Hotelu Europejskiego na mapie stolicy figuruje nieprzerwanie od 1857 roku. Zmienne losy obiektu na przestrzeni 160 lat wpłynęły na strategię konceptu odrestaurowanego hotelu - ma on być wielowątkową historią, która tworzyć będzie nową całość. Inwestorem realizacji jest spółka HESA, której prezes Julien Barbotin-Larrieu obiecał przywrócić obiekt do pełni blasku dla Warszawy, Polski i Europy. I jak obiecał, tak zrobił.

Nie tylko hotel

Budynek Hotelu Europejskiego kryje w sobie zarówno część hotelową złożoną ze 106 pokoi i apartamentów o najwyższym, pięciogwiazdkowym standardzie, jak i część biurową oraz część butikową. Możemy tu znaleźć centrum konferencyjne, Spa, restaurację, cukiernie a nawet palarnię cygar. Ponadto w obiekcie znajduje się Europejski Art Collection czyli jedna z największych prywatnych kolekcji sztuki polskich twórców współczesnych oraz szereg ekskluzywnych butików.

hotel europejski, aranzacja wnętrza hotelu

Z historią w tle

Ważnym elementem projektu było zamknięcie we wnętrzach ważnych dla hotelu epok. Widoczne są one w nawiązujących do wieku XIX wzorach posadzek czy ukształtowania stropów, zabudowy pokoi i łazienek czerpiące do estetyki lat ‘30 ubiegłego wieku oraz współczesne umeblowanie silnie osadzone w stylistyce drugiej połowie XX wieku.

Ponadto projektanci chcieli zwrócić uwagę gości na bogaty dorobek polskiego rzemiosła oraz wzornictwa przemysłowego, wykorzystując we wnętrzach produkty lokalne. Należą do nich zarówno materiały wykończeniowe, takie jak naturalne forniry z polskich drzew, krajowe meble oraz dekoracje autorstwa rodzimych wytwórców, takie jak ceramika z Ćmielowa czy szkło Zbigniewa Horbowego.

Przedwojenny design we współczesnym wydaniu

Chociaż hotelowe wnętrza pełne są historycznych nawiązań, całość zaserwowana została w sposób współczesny i dostosowany do potrzeb dzisiejszych gości. Przestrzeń apartamentów nie przytłacza, wręcz przeciwnie - jasne i przestronne wnętrza sprzyjają relaksowi. W hotelowych sypialniach znajdziemy piękne łóżka o wolnostojących wezgłowiach wykończonych brzozową czeczotką. Szczotkowany mosiądz pojawia się natomiast we wszystkich detalach - zarówno jako element mebli, jak i dekoracja ścian.

Wskrzeszenie Hotelu Europejskiego - metryczka projektu wnętrza

Projekt: VWAA, APA Wojciechowski, Lázaro Rosa-Violán
Realizacja: 2018
Lokalizacja: Warszawa
Zdjęcia: Juliusz Sokołowski
Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Galeria zdjęć aranżacji hotelu

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!