Aranżacja wnętrza restauracji Lavash czyli kawałek Armenii w centrum Łodzi

Aranżacja wnętrza restauracji Lavash czyli kawałek Armenii w centrum Łodzi

Czy możliwe jest zamknięcie bogatej ormiańskiej tradycji pełnej soczystych kolorów, rozgrzanego, czerwonego słońca i radośnie rozbrzmiewającego śmiechu na przestrzeni zaledwie (a może aż!) 500 m2? Jak udowadniają projektanci z pracowni 3DPROJEKT Architektura – da się. I to nie byle jak, ale z wyczuciem i pieczołowitością. Tak właśnie zaaranżowane zostało wnętrze restauracji Lavash w łódzkiej Manufakturze.

Uwaga, granat czyli wnętrze pełne symboli

Jak na restaurację 500 m2 to już niemało, a taką właśnie powierzchnię do dyspozycji mieli architekci. Wykorzystali ją doskonale, tworząc wnętrze pełne odwołań do symboli i kultury Armenii. Motywem przewodnim całej kompozycji był owoc granatu, nieodzownie związany nie tylko z ormiańską kuchnią, ale z samym wizerunkiem kraju.

Owoc granatu odnajdujemy w postaci oryginalnych grafik na ścianach, a także w kolorystyce wnętrza. Piękne, soczyste kolory stanowią intensywne i przyciągające wzrok akcenty kolorystyczne. Wyraźna zieleń przywodzi na myśl górskie łąki masywu Ararat, a samo pasmo górskie, jako ważny symbol figurujący w świadomości Ormian, wykorzystane zostało jako dekoracja kamiennego baru.

Szczególnym elementem realizacji jest przeszklenie wykonane w podłodze, przez które widoczne są dwa piece tonir służące do wypieku tradycyjnego chleba ormiańskiego lawasz. Chleb ma bowiem dla Ormian ogromne znaczenie, zaś dym powstały przy jego wypieku symbolizuje pokój oraz umocnienie rodziny.

restauracja, aranzacja wnetrza

Na każdą okazję

W przestrzeni restauracji wydzielona zostały strefy funkcjonalne, dzięki którym lokal przystosowany jest na spotkania w różnych okolicznościach. W prawej części lokalu przygotowana została strefa degustacji win z imponującym regałem pełnym szlachetnego trunku, lewa część wyposażona w przyścienne kanapy sprzyja spotkaniom mniej formalnym.

Pozostała część restauracji wypełniona została prostokątnymi oraz sześciokątnymi stołami. W głębi zaś znalazł miejsce długi stół barowy z wysokimi hokerami. Poszczególne strefy oddzielone są od siebie regałami, na których ustawione są doniczki z ziołami. Przestrzenne podziały wprowadza także obecność metalowych oraz drewnianych konstrukcji, a także ażurowa dekoracja sufitu.

Kaukaz w łódzkiej cegle

Aranżacja wnętrza łączy w sobie tradycje ormiańskie z historią miejsca, w którym znajduje się restauracja Lavash. Stąd też surowa cegła charakterystyczna dla budynku Manufaktury, w którym w przeszłości mieściła się wykańczalnia bawełny. Dzięki takiemu połączeniu wnętrze zyskuje świeżości i lekkości oraz nowoczesnego, industrialnego charakteru.

Aranżacja wnętrza restauracji Lavash – metryczka projektu wnętrza

Projekt: 3DPROJEKT Architektura
Realizacja: 2018
Lokalizacja: Łódź
Metraż: 500 m2
Opracowała: Wiola Imiolczyk

Galeria zdjęć aranżacji restaurcji

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!