Złoto i zieleń – zgrany duet w świątecznej aranżacji wnętrz

Złoto i zieleń – zgrany duet w świątecznej aranżacji wnętrz

Okres Bożego Narodzenia to chyba jedyny czas w roku, kiedy tak dużą wagę przywiązujemy do wystroju wnętrz. I słusznie! Świąteczne dekoracje, w postaci ozdób choinkowych, stroików, świec i lampionów, pozwalają nam poczuć wyjątkowy klimat na długo przed Świętami. Warto jednak pamiętać o umiarze i postawić na jeden zestaw kolorystyczny. Idealny duet? Szlachetne złoto i trawiasta zieleń. Są eleganckie, stylowe, niebanalne, a dzięki odpowiedniemu połączeniu pozwalają wprowadzić do wnętrz świąteczną atmosferę.

Święta dobrze zaprojektowane

Czerwień i złoto, granat ze srebrem  – to jedne z najpopularniejszych zestawień kolorystycznych, jakie dominują od lat w bożonarodzeniowych dekoracjach. A gdyby tak postawić w tym roku na duet mniej oczywisty, ale bardziej szlachetny, stylowy, elegancki?

Złoto i zieleń, dzięki aktualnym trendom, na nowo wracają do łask. Złoto przestało być kojarzone z przepychem i pałacowymi wnętrzami, z kolei trawiasta zieleń sprawdza się coraz częściej w nowoczesnych aranżacjach. W połączeniu ze sobą tworzą szlachetną kompozycję. Wnętrzu nadają elegancji i niebanalnego charakteru. Pamiętajmy jednak, że takie zestawienie jest dość wymagające i nie lubi konkurencji w postaci kontrastujących, intensywnych barw. Dlatego przy wyborze świątecznych dekoracji do naszego domu warto kierować się przede wszystkim stylem i barwą dominującą we wnętrzach – radzi Marta Magnowska, architekt wnętrz z pracowni KODO. Umiar to podstawa. Poszukując inspiracji pamiętajmy o zasadzie „mniej znaczy więcej”. 

Salonowe impresje

Złoto i zieleń dobrze prezentują się w minimalistycznych, jasnych wnętrzach. Przełamują nowoczesny charakter, wprowadzając nutę stylu retro. Dobrym tłem dla tego połączenia są naturalne materiały, takie jak drewno czy wiklina. Złoto-zielone dodatki warto zastosować już na wejściu, w formie wieńca lub innej dekoracji zawieszonej na drzwiach. Elementy te możemy także wykorzystać dodatkowo jako ozdoby okien, dzięki czemu uzyskamy efekt spójności i harmonii w aranżacji.

Kolejnym krokiem jest aranżacja pomieszczenia, w którym spędzamy najwięcej czasu, przyjmujemy gości, wspólnie celebrujemy wolny czas. Tym pomieszczeniem jest najczęściej salon z wydzieloną strefą jadalni. Tu powinno znaleźć się miejsce na drzewko choinkowe, w przypadku którego warto zrezygnować z wielokolorowych dekoracji na rzecz jednolitych ozdób. Aranżację podkreślą dodatkowo prezenty, które możemy ozdobić złotymi wstążkami.

Na subtelne dekoracje świąteczne możemy pozwolić sobie także w kuchni. Trzymajmy się jednak funkcjonalności tego pomieszczenia. Zbędne dekoracje mogą bowiem zajmować sporo miejsca, utrudniając przygotowywanie potraw i posiłków. Dlatego niewielkie świąteczne ozdoby, np. świeczniki czy lampiony, warto umieścić w miejscach wyłączonych z codziennego użytku – na parapetach, w narożnikach blatów. Możemy także pomyśleć o wyeksponowaniu naszych świątecznych wypieków. Pierniczki lub kruche ciasteczka umieszczone w specjalnych szklanych słojach zbudują świąteczny nastrój, zachęcając przy tym gości i domowników do poczęstunku.

 

 

 


świąteczne dekoracje, kuchnia

Świąteczna strefa relaksu

W salonie i jadalni możemy pozwolić sobie na największą ilość dekoracji. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku takich pomieszczeń, jak sypialnia i łazienka. Tu liczy się umiar i stworzenie atmosfery odpowiedniej dla naszego odpoczynku i relaksu.

Podstawą jest odpowiednie oświetlenie. Możemy wykorzystać świeczki i tradycyjne lampki choinkowe. Warto jednak zwrócić uwagę na barwę światła. Ciepła sprzyja wyciszeniu i odprężeniu, jest więc idealna do tego typu pomieszczeń. Za pomocą lampek choinkowych warto podkreślić najbardziej charakterystyczne elementy wyposażenia. W przypadku tej realizacji zdecydowaliśmy się na podstawę umywalki, która stanowiła wcześniej element konstrukcyjny zabytkowej maszyny do szycia. Lampki podkreśliły jej wyjątkowy charakter, przełamując minimalistyczny, nowoczesny styl wnętrza – wyjaśnia Marta Magnowska.

Źródło: KODO

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!