Lakierować czy olejować? - metody wykończenia podłogi drewnianej

Lakierować czy olejować? - metody wykończenia podłogi drewnianej

Wykończenie podłóg drewnianych to prawdziwy temat rzeka. Aby z renowacją lub urządzeniem wnętrza nie zostać w lesie, warto poznać charakterystykę poszczególnych technik zabezpieczania drewna. Tradycyjnie, największym uznaniem Polaków cieszą się parkiety lakierowane i olejowane. Czym różnią się od siebie obie metody? Jak należycie pielęgnować wykończone w ten sposób powierzchnie? O czym pamiętać, by podłoga cieszyła oko i zapewniała pewny grunt pod nogami?

Który preparat nada się lepiej do wykończenia naszej ukochanej podłogi drewnianej: olej czy lakier? Na to pytanie niestety nie sposób udzielić uniwersalnej, jednoznacznej odpowiedzi. Wybór odpowiedniej powłoki zabezpieczającej powinien wynikać z szeregu czynników, spośród których wymienić można wielkość elementów podłogowych, gatunek drewna czy intensywność eksploatacji danego pomieszczenia. Przede wszystkim powinniśmy sobie jednak zadać pytanie, jakiego efektu tak naprawdę oczekujemy. W zależności od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy, uzyskamy inny rodzaj wykończenia oraz inną funkcjonalność powierzchni.

Aby zachować oryginalną barwę podłogi, przed aplikacją lakieru należy odpowiednio przygotować podłoże. Gatunki egzotyczne wymagają zastosowania preparatu neutralizującego olejki eteryczne, drewno iglaste myjemy zaś benzyną lub acetonem, a następnie pokrywamy specjalnym podkładem wypełniającym pory żywiczne. Parkiet z drewna liściastego intensywnie pracuje, dlatego warto go zabezpieczyć preparatem zapobiegającym pękaniu powłok. Z reguły zaleca się dostosowanie lakieru do funkcji wnętrza czy konkretnego rodzaju drewna. O ile zadbaliśmy jednak o odpowiednie przygotowanie podłoża, możemy spokojnie wykorzystać elastyczne lakiery na bazie żywic uretanowo-alkidowych, gdyż nadają się do stosowania na wszystkie europejskie i egzotyczne gatunki drewna.

Popularną, niezwykle wdzięczną alternatywą dla lakierów są oleje, które produkuje się na bazie wody i olejków organicznych, bez dodatku syntetycznych rozpuszczalników. Jeśli w naszym wnętrzu stawiamy na naturalne materiały wykończeniowe, a pod stopami pragniemy poczuć prawdziwe drewno, to rozwiązanie powinno okazać się strzałem w dziesiątkę! W przeciwieństwie do lakieru, olej nie tworzy żadnych powłok wierzchnich, lecz wnika głęboko w strukturę deski, eksponując jej fakturę i usłojenie oraz pogłębiając kolor. Podłoga olejowana sprawia wrażenie zrobionej z surowego drewna, choć – co na pewno warto podkreślić – pozostaje przy tym doskonale zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznym

Olej czy lakier?

Podłoga stanowi dla domowników prawdziwe oparcie, dosłownie i w przenośni. Wykonana z drewna, stanowi ozdobę praktycznie każdej aranżacji, dlatego warto zadbać o jej odpowiednią ochronę oraz efektowne wykończenie. Olej czy lakier – które rozwiązanie sprawdzi się w tym celu najlepiej? Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, zadbany i należycie dopieszczony parkiet z pewnością odwdzięczy się trwałością i pięknym widokiem na długie, długie lata.

Źródło: V33

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!