Biblioteka na poziomie czyli aranżacja wnętrza w Lublinie

Biblioteka na poziomie czyli aranżacja wnętrza w Lublinie

Nowo otwarta biblioteka w Lublinie to przykład realizacji publicznej, gdzie funkcjonalność jest równie ważna, co dobry design. Aranżacja wnętrza powierzona została pracowni architektonicznej GK-Atelier, która postawiła na świeży, nowoczesny design. Przestronne otwarte wnętrze lokalu wypełnione jest światłem i powietrzem, co sprzyja zarówno skupieniu na stanowisku pracy, jak i chwilom odpoczynku z książką na wygodnych, miękkich pufach.

Przestronna, jednokondygnacyjna przestrzeń lokalu o wysokich, skośnych stropach została w pełni wykorzystana poprzez zastosowanie dwóch antresoli. Dzięki temu zwiększona została przestrzeń użytkowa, a tym samym powstało praktyczne strefowanie obiektu. W części parteru znajduje się cała część właściwa biblioteki wraz ze stanowiskiem bibliotekarskim, przestrzenią dla rodziców z dziećmi oraz toaletami. Na antresolach zlokalizowane zostały natomiast stanowiska komputerowe oraz strefa relaksu.

 GK-Atelier, biblioteka, aranżacja biblioteki

Jasne, przestronne wnętrze biblioteki

Podstawowym założeniem projektantów było stworzenie otwartej i jasnej przestrzeni. Sprzyjają temu białe ściany, jasne płyty na posadzce oraz wykończenia w postaci jasnego drewna. Oprócz tego architekci zastosowali przeszklenia w postaci balustrad antresoli czy poręczy schodów, a także ażurową konstrukcję z metalu i drewna. Wszystko to sprawia, że przestrzeń biblioteki wydaje się pełna powietrza i światła.

Jasna baza projektu stanowi dobrą podstawę do wprowadzenia intensywnych kolorów. Wykorzystane one zostały jednak z umiarem i miejscowo. Przykładem może być wykładzina oraz miękkie siedziska w strefie dla rodziców z dziećmi. Ważnym elementem kompozycji jest zastosowana dekoracja ścienna w postaci chrobotka, a także elementy ze sztucznej zieleni, będące wykończeniem regałów czy ścian. W ten sposób wnętrze nabrało życia, a także koloru.

GK-Atelier, biblioteka, aranżacja biblioteki

Proste, nowoczesne wyposażenie wnętrza

Aby pogłębić wrażenie przestrzenności wnętrza, wykorzystane zostały elementy wyposażenia o prostych, zgeometryzowanych bryłach. Nowoczesne regały na książki tworzą wrażenie siatki, która wprowadza porządek, a jednocześnie urozmaica aranżację. Także znajdujące się na antresoli stanowiska komputerowe charakteryzują proste formy i czarno-biała kolorystyka.

Przeplatające się drewniane i metalowe ażurowe elementy konstrukcyjne dają przyjemny, nowoczesny design. Nie wywołują jednak poczucia chłodu – wręcz przeciwnie, wypełniają wnętrze, przez co wysoka przestrzeń nie sprawia wrażenia pustej i przytłaczającej.

Biblioteka na poziomie – metryczka projektu wnętrza

Projekt: pracownia architektoniczna GK-Atelier
Realizacja: 2018
Lokalizacja: Lublin

Galeria zdjęć aranżacji biblioteki

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!