Zapierająca dech gwiazda choinkowa wysadzana kryształami Svarowskiego

Zapierająca dech gwiazda choinkowa wysadzana kryształami Svarowskiego

Zbliżające się święta to okazja do ciekawych projektów artystycznych, bowiem świąteczne ozdoby nie muszą być tradycyjne i sztampowe. Dla potwierdzenia tej tezy można przytoczyć efekt współpracy architekta Daniela Libeskinda z austriacką marką Svarowski. Ważąca ponad 40 kg gwiazda choinkowa wysadzana kryształami Svarowskiego ma z pewnością bliżej do dzieła sztuki niż do zwykłej świątecznej dekoracji.

Gwiazda, o której mowa, zaprojektowana została, aby zwieńczyć ozdobną szatę choinki, która znaleźć się ma w tym roku w nowojorskim Rockefeller Center. Nieprzerwanie od 1931 roku każdej zimy w kultowym obiekcie na Manhattanie stawiana jest imponująca choinka. Tegoroczna ozdoba ma zastąpić wcześniejszą gwiazdę, która pojawiała się w galerii handlowej od 2004 roku.

Olbrzymia gwiazda składa się z 70 ramion, będących świecącymi żarówkami o wydłużonym, szpiczastym kształcie. Rozchodzące się w różnych kierunkach ramiona pokryte zostały 3 milionami kryształów, które mienią się i błyszczą, gdy światło żarówki gwiazdy są załączone. Ramiona przytwierdzone są środkowego elementu, będącego kulą o metalicznym wykończeniu, pełniącego rolę głównego źródła światła.

Imponująca gwiazda autorstwa Libeskinda umieszczona została na szycie choinki w tym tygodniu. Nawiązaniem do olbrzymiej dekoracji ma być mniejsza replika, która zlokalizowana zostanie na podłodze obok niewielkiego lokalu Svarowskiego. Współpraca architekta oraz sieci jubilerskiej obejmie także aranżację sklepu o powierzchni 18,5 m2, której nadana ma zostać fasetowana forma.

Tegoroczny projekt w Rockefeller Center to nie jedyna wspólna realizacja Libeskinda oraz firmy jubilerskiej. Architekt zaprojektował wcześniej drogocenny zestaw do gry w szachy. Elementami zestawu były pionki, których bryły nawiązywały do architektonicznych realizacji projektanta (między innymi Freedom Tower ).

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!