Metamorfoza strychu w zabytkowym domu wielorodzinnym

Metamorfoza strychu w zabytkowym domu wielorodzinnym

Przy rosnącym zainteresowaniu nowymi inwestycjami deweloperskimi powstającymi na terenie całego kraju, obiekty architektoniczne z historią cały czas mają swoich zwolenników. Docenia się ich niesztampowość oraz charakterystyczne rozwiązania, decydujące często o odbiorze wnętrza. Takim obiektem jest wielorodzinny dom zlokalizowany w poznańskiej dzielnicy Stary Grunwald. Dom pochodzi z lat 30 ubiegłego wieku, a duch historii wyczuwalny jest na każdym kroku.

Lokalem, który poddany został metamorfozie był strych budynku o powierzchni 78 m2. Charakterystyczna była różna wysokość poszczególnych pomieszczeń lokalu, a także zachowane drewniane stropy oraz podłoga. Architekci z biura projektowego Atelier Starzak Strebicki zaadaptowali przestrzeń w taki sposób, aby zachować niepowtarzalny charakter wnętrza, zmieniając je jednocześnie w przestrzeń estetyczną i funkcjonalną.

metamorfoza strychu

Jak urządzić mieszkanie na strychu?

W otwartej przestrzeni lokalu wydzielone zostały praktycznie rozmieszczone pomieszczenia, do których można dostać się z umieszczonej centralnie kuchni. W najniższej części strychu zaaranżowana została sypialnia, zaś w części, gdzie stropy są wyższe, umiejscowiona została przestronna część do pracy. Brak korytarza oraz otwarta, centralna kuchnia pozwalają na funkcjonalne komponowanie przestrzeni i dostosowanie jej do codziennych potrzeb domownika.

Istotnym elementem projektu jest strefowanie przestrzeni poprzez zastosowanie różnych materiałów posadzki. Posadzkę w części dziennej stanowią zachowane drewniane deski, zaś część sypialni oraz miejsce prób zespołu zostały umieszczone na podwyższeniu z drewnianych belek i wyłożona cegłą.

W swoim projekcie architekci doskonale wykorzystali wypełnione historią elementy konstrukcyjne oraz nietypowy charakter wnętrza i połączyli je z nietuzinkowym umeblowaniem. Mimo swojego loftowego charakteru wnętrze jest przytulne i domowe. Wpływają na to zarówno naturalne materiały, takie jak cegła czy drewno, ale także jasne wykończenia wnętrza oraz materiały tekstylne, takie jak oddzielająca sypialnię i przestrzeń prób zasłona czy miękkie dywany.

metamorfoza strychu

We wnętrzach króluje biel i odcienie beżu, które stanowią bazę projektu. Na tym tle doskonale przedstawia się błękitny akcent kolorystyczny, który pojawia się we wszystkich wnętrzach w postaci drzwi. Istotnym elementem budującym obraz wnętrza jest zabudowa kuchenna zbudowana z czarnych oraz błękitnych płyt meblowych. Znajdująca się w centralnym pomieszczeniu lokalu stanowi ona istotny element kompozycyjny aranżacji.

 

Metamorfoza strychu w Poznaniu – metryczka projektu wnętrza

Projekt: biuro projektowe Atelier Starzak Strebicki
Realizacja: 2018
Lokalizacja: Stary Grunwald, Poznań
Metraż: 78 m2

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!