Bez ograniczeń – rozwiązania niskoprogowe

Bez ograniczeń – rozwiązania niskoprogowe

Wózek dziecięcy bez przeszkód dociera do ogrodu, który niemal „wchodzi” do salonu a my nie musimy martwić się o to, że po raz kolejny potkniemy się o wystający próg, bo jest on całkowicie zrównany z podłogą.

Niskie progi mają bardzo wiele zalet: nie tylko pozwalają uzyskać doskonałą ciągłość pomiędzy przestrzeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi, ale także zwiększają dostępność do budynków z zewnątrz, jak i w samych budynkach. Jest to szczególne ważne, np. w budynkach szpitalnych czy domach opieki, w których obowiązują przepisy i normy budowlane mające na celu zapewnienie ich bezproblemowego funkcjonowania, czy też w nowoczesnych apartamentowcach i domach jednorodzinnych, w których przebywają małe dzieci lub osoby niepełnosprawne, gdzie przejeżdżanie wózkiem czy chodzikiem nie powinno sprawiać żadnego problemu.

Kompleks mieszkaniowy Millanofiori 2000

Zaprojektowany przez architektów z pracowni OBR z Genui kompleks mieszkaniowy w Mediolanie ma kształt litery C – okna apartamentów zwrócone są na wewnętrzną zieloną przestrzeń, sprzyjającą integracji mieszkańców. Projektanci wykorzystali w tej inwestycji dwa systemy niskoprogowe, które umożliwiają maksymalne otwarcie apartamentów. Ciekawy charakter ma także elewacja zwrócona do sieci drogowej – znajdujące się po zewnętrznej stronie konstrukcji aluminiowych pełne panele przesuwne dodatkowo izolują pomieszczenia od hałasu ulicznego, umożliwiając jednocześnie „sterowanie” ilością wpadającego do wewnątrz pomieszczenia światła. Dzięki temu elewacja funkcjonuje jako swego rodzaju filtr – o dostępie do prywatności decydują sami mieszkańcy.

Villa Rotonda

Niezwykłe połączenie współczesnego tradycjonalizmu i rzemieślniczego modernizmu – od strony ulicy Villa Rotonda z dwuspadowym łupkowym dachem wygląda jak zamknięta, archetypowa holenderska rezydencja. Od strony ogrodu architekci Pieter i Thomas Bedaux zerwali z tą koncepcją, zupełnie zmieniając wygląd budynku. Willa jest otwarta na ogród a elewacja jest prawie całkowicie transparentna. Elewacje willi wykonane są w systemie przesuwnym wyposażonym w napęd automatycznego otwierania i zamykania. Dzięki temu przestrzeń wewnętrzna i zewnętrzna tworzą nieprzerwaną całość.

Transparentny dom prywatny

Rozwiązanie niskoprogowe zastosowano także w wilii w szwajcarskim mieście Uznach. Zaprojektowany przez Juana Gonzálesa i Ruben Daluz budynek składa się z 3 spiętrzonych prostopadłościennych brył, które po stronie drogi są zupełnie nieprzejrzyste, zaś od strony ogrodu całkowicie transparentne. Dzięki zastosowaniu systemu drzwi przesuwnych z niskim progiem oraz potrójnymi szybami, osiągnięto bardzo niską wartość współczynnika U dla konstrukcji z ogromnymi przeszkleniami, wynoszącą zaledwie 0,7 W/m2K.

Źródło: materiały prasowe


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!