Niebanalna aranżacja mieszkania na Nikiszowcu w Katowicach

Niebanalna aranżacja mieszkania na Nikiszowcu w Katowicach

Jedną z ciekawszych aranżacji wnętrza ostatnich miesięcy, jest mieszkanie zaprojektowane przez biuro projektowe Mili Młodzi Ludzie, zlokalizowane w Katowicach, w zabytkowej kamienicy znajdującej się w dzielnicy Nikiszowiec. Tamtejsze kamienice, o elewacjach z nieotynkowanej cegły oraz czerwonych ościeżach okien to charakterystyczny element sylwetki miasta.

Biuro architektoniczne Mili Młodzi Ludzie w swoim projekcie wnętrza postawili właśnie na wprowadzenie tych charakterystycznych elementów otoczenia do mieszkania. W ten sposób powstała przestrzeń zupełnie niecodzienna, jednocześnie silnie inspirowana miejscem, w którym jest osadzona. Projektanci bawią się materiałem, formą oraz funkcją, a efekt końcowy jest naprawdę warty uwagi.

 

Aranżacja mieszkania, Mili Młodzi Ludzie

Wnętrze bez ścian wewnętrznych

Niewielka przestrzeń mieszkania pozbawiona jest niemal ścian wewnętrznych. Pomieszczenia wydzielają bryły. Lokal składa się z długiego, pozbawionego naturalnego światła korytarza, prowadzącego do salonu zintegrowanego z kuchnią. Mijając kuchnię trafiamy do sypialni, które to dwa pomieszczenia oddziela przestrzeń łazienki.

Już sam układ mieszkania jest zaskakujący i niebanalny. Dodatkowo zabiegi takie jak wyniesienie wanny z niewielkiej łazienki i usytuowanie jej w sypialni, czy ukrycie pomieszczenia łazienki w niemalże wolno stojącej bryle sprawiają, że mieszkanie budzi ciekawość.

W projekcie architekci nie bali się ciekawych połączeń materiałowych. Naturalne drewno na posadzce, betonowe wykończenia, ściany z cegły pomalowane na czarno czy sklejka i błękitna okleina. Wydaje się, że dużo, a jednak wszystko zaserwowane jest w idealnych proporcjach, niepowodujących wrażenia chaosu.

Aranżacja mieszkania, Mili Młodzi Ludzie

Oryginalne wnętrze od Mili Młodzi Ludzie

W prezentowanej aranżacji wszystko jest nietuzinkowe. Nawet zabudowa kuchenna, wykonana ze sklejki oraz niebieskich płyt meblowych, podzielona została w ciekawy sposób i wprowadzona w przestrzeń korytarza. Wysokie niebieskie szafki zostały podwieszone, a obszerna wyspa umieszczona na ażurowym stelażu. Dzięki temu całość zyskała lekkości. Salon wyposażony w obszerne, żółte fotele, stoliki kawowe oraz zajmujący całą ścianę regał, wypełniony został zielenią. Duża ilość roślin ożywia pomieszczenie i łagodzi industrialny charakter, który nadają czarne ściany i stalowe stelaże mebli.

Stylistyka sypialni, mimo że jest dużo łagodniejsza, stanowi continuum aranżacji. Króluje tu drewno – zarówno podłoga, jak i wyposażenie w postaci łóżka i zabudowanej szafy, wykonane są z jednego drewna. Dobrym uzupełnieniem jest betonowe wykończenie przestrzeni, w której usytuowana została wanna. Aby wprowadzić także tutaj dominantę kolorystyczną, architekci ponownie wykorzystali czarną farbę jako pokrycie jednej ściany, wzbogacając ją dodatkowo o chwyty wspinaczkowe, nadając wnętrzu nieco groteskowy charakter.

Niebanalne mieszkanie na Nikiszowcu - metryczka projektu wnętrza

Projekt: Mili Młodzi Ludzie
Realizacja: 2018
Lokalizacja: Katowice, Nikiszowiec
Zdjęcia: Janina Tyńska Fotograf

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!