Chillout w pracy. Czy to się opłaca?

Chillout w pracy. Czy to się opłaca?

Praca i wypoczynek to dwie przeciwstawne czynności. Ale czy umożliwienie pracownikom odpoczynku w miejscu zatrudnienia, nie rozleniwi ich? Badania pokazują, że krótka przerwa od pracy może mieć duży wpływ na pobudzenie kreatywności pracowników. Jak zatem zaaranżować w biurze miejsce, którego główną rolą jest...chillout.

Firma to ludzie, a wraz z nimi atmosfera w pracy i relacje. Im lepsze, tym większe jest zaangażowanie pracowników w wykonywanie zadań. Dlatego warto pamiętać, że pracownik to nie maszyna, i nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków bez żadnej przerwy. Pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom możliwość krótkiego odpoczynku. Według przepisów prawa pracy, jest to 15 minut dla każdej osoby pracującej powyżej 6 godzin, zaś dla osób wykonujących zadania przy komputerze dłużej niż 4 godziny, przysługuje dodatkowe 5 minut za każdą kolejną godzinę pracy przed ekranem monitora. Im wygodniejsze jest miejsce naszej pracy, im więcej możliwości wypoczynku podczas przerwy nam zapewnia, tym lepiej postrzegamy firmę, jak i samego pracodawcę. Wiedzą o tym największe korporacje świata, oferując swoim pracownikom różne możliwości spędzenia przerwy - ścianki wspinaczkowe, chillout roomy wyglądające jak miejski park lub też hamaki rozwieszone w przeróżnych miejscach biura. Istotne jest, że do stworzenia takiego miejsca w biurze, wcale nie trzeba wydzielać osobnego pomieszczenia. Wystarczą jedynie odpowiednie meble!

Meble biurowe do biura multispace

Aranżacja biura, jak na wakacjach

Urlop to prawdopodobnie jedno z ulubionych słów każdego pracownika. Na samą myśl o czasie spędzonym na odpoczywaniu, poprawia się człowiekowi samopoczucie. To właśnie urlop pozwala nam naładować baterie do dalszego działania, a po powrocie do pracy czujemy się pełni energii i nie brak nam nowych, kreatywnych pomysłów. Dlaczego więc tego sielankowego klimatu nie przenieść do biura?

W siedzisku, które kształtem nawiązuje do kosza plażowego, pracownicy poczują się prawie jak na wakacjach. Taka forma mebla wprowadza pozytywną atmosferę lata do wnętrza. Wspólne siedzenie naprzeciw siebie pozwala na swobodną rozmowę, omówienie ważnych pomysłów związanych z pracą lub po prostu chwilowy odpoczynek od służbowych zajęć. Tym bardziej, że takie siedziska posiadają właściwości akustyczne. Osadzony na kółkach mebel można łatwo przestawić w inne miejsce, dopasowując go do aktualnych potrzeb pracowników.

Równie ciekawym sposobem na zaaranżowanie miejsca chillout w biurze jest mebel, który kształtem przypomina domek. Wprowadzi do biura element beztroski i zabawy. Istotnymi jego cechami są modułowość oraz mobilność. Może być łączony ze sobą na improwizowanych spotkaniach tworząc atmosferę pracy w grupie lub stać oddzielnie, by zapewnić użytkownikowi poczucie prywatności ułatwiającej skupienie.

Warto pamiętać, że przyjazny design mebli biurowych i wygospodarowane miejsce do wypoczynku mocno wpływają na poprawę efektywności pracowników. Dzieję się tak dlatego, że pracownik któremu jest w biurze wygodnie, czuje się bardziej komfortowo, a tym samym jest wydajniejszy. Cechuje go większa chęć do pracy i pozytywne nastawienie do otoczenia.

Meble biurowe do biura multispace

Akustyka w biurze dzięki meblom

Architekci wnętrz, projektujący współczesne przestrzenie biurowe coraz częściej odchodzą od zamkniętych pokoi, kierując pracę biurową na duży open space lub multispace. Celem takiego działania, jest poprawa współpracy między pracownikami, zacieśnianie relacji między nimi, ale również polepszenie organizacji pracy. Co jednak zrobić, kiedy przestrzeń biura nie pozwala na wygospodarowanie wydzielonej powierzchni, która mogłaby być salą konferencyjną - miejscem spotkań, w którym omawia się ważne projekty. Przecież na otwartej powierzchni biura ciężko jest się skupić, nie słyszymy się dobrze nawzajem. Jak w takim wypadku zapewnić pracownikom komfortowe miejsce do wspólnej, grupowej pracy?

Propozycją jest modułowy system mebli, który możemy aranżować według własnych potrzeb. Z zestawionych ze sobą modułów stworzymy zaokrągloną w kształcie "jaskinię", w której pracownicy mogą się integrować, omawiać strategie, prowadzić rozmowy biznesowe, a także spędzić w ciszy przerwę na lunch.

Źródło: Bejot

Meble biurowe akustyczne

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!