Architektom z pracowni Gradomska Architekci udało się stworzyć w budynku pałacowym we Włoszech niepowtarzalny styl apartamentu, gdzie ogromny wpływ na projekt wnętrza miała historyczna architektura. Zaniedbane, stare mury przeistoczyły się w eleganckie apartamenty. Właściciele postanowili odnowić wnętrza, które do tej pory popadały w ruinę i pełniły funkcję magazynów.
Włoska posiadłość kryła jednak w sobie potencjał, który wykorzystano, zachowując historyczne elementy architektury. Oprócz generalnego remontu, przestrzeń została zaaranżowana w nowoczesny sposób. Współczesne meble przenikają się z atmosferą dawnych czasów. Specjalnie zaprojektowane, dwupoziomowe apartamenty, inwestor przeznaczył pod wynajem.
W budynku pałacowym zachowano m.in. oryginalną strukturę ścian zewnętrznych. Jest ona wykonana z kamieni. Kamienne ściany wprowadzają do wnętrza specyficzny klimat historycznej budowli. Innym przykładem szacunku dla historii miejsca jest sklepienie na suficie, które zostało ozdobione ciemnymi belkami. Także filary i łuki obecne w otwartej części apartamentu nie są stylizacją, a odnowieniem istniejących już ozdobników. Wszystkie ściany, poza kamiennymi, zostały pokryte białym tynkiem. Wydzielono strefę dzienną i jadalnię. W pierwszej z nich na środku stanął szary narożnik. Ciekawym dodatkiem okazały się stoliki. Jeden okrągły, z metalowymi prętami, przypominający klatkę. Drugi, diametralnie różny, to wycięty duży kawałek drzewa. Na podłodze z kolei leży niewielki dywan imitujący zwierzęcą skórę. Całość tej przestrzeni ociepla – dosłownie i w przenośni – słusznych rozmiarów kominek. Choć apartament kojarzy się z surowym, górskim wnętrzem, jest jednocześnie elegancki. Część jadalna to ogromny, drewniany stół, który pomieści całą rodzinę oraz nowoczesne, białe krzesła z tworzywa. Tę część oświetlają czarne, wiszące lampy o różnych kształtach.
W projekcie wnętrza nie zapomniano o tym, aby wprowadzić do pałacu nieco koloru. Ramy okienne zostały pomalowane na morski odcień turkusu. Do górnego poziomu apartamentu prowadzą spiralne schody, co z kolei jest bardzo nowoczesnym zabiegiem. Jednak biała, owalna zabudowa wyśmienicie wpisuje się w aranżację.
Całość to ponadczasowy wystrój, który na tle dawnej zabudowy nigdy nie wyjdzie z mody. Nowoczesne wnętrze łączy się z historycznym.
Projekt wnętrz: Gradomska Architekci
Powierzchnia: 360 m2
Realizacja: 2018
Lokalizacja: Toskania, Włochy
Źródło: materiały prasowe
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
W Tokio powstało mieszkanie,którego cechą charakterystyczną są ruchome ściany.Autorem projektu...
czytajPracownia Special Project Venediktov dokonała reorganizacji przestrzeni mieszkania, główny nacisk...
czytajEkskluzywny hotel, prywatny apartament czy kolekcja współczesnego designu? Takie pytanie...
czytajWnętrze zlokalizowanego w Warszawie apartamentu to przykład tego, jak można...
czytaj
Ilość komentarzy: 0