28 czerwca 2018 o godz. 19:30 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej japońskiemu plakatowi i czołowym artystom tej dziedziny sztuki z kraju kwitnącej wiśni: Yusaku Kamekura, Ikko Tanaka, Shigeo Fukuda. Wystawa będzie czynna od 3 lipca do 30 września 2018 (od 3 lipca do 2 września codziennie w godz. 10:00 - 20:00 od 3 do 30 września od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 - 19:00).
Powojenny plakat japoński, szczególnie od połowy XX wieku, należy niewątpliwie do najciekawszych kart w całej historii światowego plakatu. Twórcom japońskim udało się umiejętnie powiązać wielusetletnią tradycję rodzimego malarstwa i grafiki z aktualnymi trendami sztuki nowoczesnej. Sytuacja była o tyle sprzyjająca, że wiele elementów tych tak odległych od siebie źródeł wykazywało szereg cech wspólnych. Zasługą projektantów japońskich było dostrzeżenie tych zbieżności i twórcze wykorzystanie w swoich projektach. Pojawiła się bardzo oryginalna szkoła plakatu, stawiana na równym miejscu, a może nawet wyżej, jak współcześnie rozwijająca się słynna „polska szkoła plakatu”, czy plakat szwajcarski ze swoim „Swiss Style”.
Plakat japoński ujawnił wiele wybitnych osobowości, które zyskały światową renomę. Większość spośród tych, którzy tworzyli zręby plakatu japońskiego niestety już od nas odeszło. Na wystawie w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie prezentujemy wybór z dorobku trzech z nich: Yusaku Kamekury (1915 – 1997), Ikko Tanaki (1930 – 2002) i Shigeo Fukudy (1932 – 2009). Japończycy przywiązują dużą wagę do klasyfikacji projektantów według przynależności do poszczególnych generacji. Istnieje kilka tych klasyfikacji, różnią się one czasami zestawami poszczególnych autorów, tym niemniej są one dla tego środowiska istotne.
Prezentowane na wystawie plakaty pochodzą z liczącej obecnie 3090 tytułów kolekcji plakatu japońskiego w zbiorach Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Czym jest słynna czechosłowacka trumna? Na czym polega fenomen szkła...
czytajNa Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie trwa wystawa podsumowująca tegoroczną...
czytajUKŁAD - pierwsza wystawa kolekcji „TRN by Pani Jurek” zostanie...
czytajArchitektura w ruchu to wyjątkowa, bo adresowana do dzieci wystawa...
czytaj
Ilość komentarzy: 0