Jak wprowadzić naturalne światło do wnętrza?

Jak wprowadzić naturalne światło do wnętrza?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego latem masz więcej energii i optymizmu, podczas gdy zimą jesteś częściej zmęczony i apatyczny? Twoje samopoczucie w dużym stopniu warunkuje długość dnia i ilość światła słonecznego, które – jak potwierdzają naukowcy – ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Tym samym warto szukać go nie tylko na zewnątrz, ale też w przemyślany sposób wypełnić nim swój dom. Jak to zrobić? Oto kilka sprawdzonych sposobów. 

Okno ma znaczenie

W fazie projektowania domu warto zadbać  o to, żeby okno znalazło się w każdym z pomieszczeń. Zapewnimy sobie nie tylko właściwe doświetlenie, ale również przełoży się to na oszczędności wynikające z mniejszego zużycia energii elektrycznej. Słońce najmocniej i najdłużej operuje od strony południowej. Tam najlepiej ulokować pokoje dzienne, w których spędzamy najwięcej czasu, takie jak np. salon lub jadalnia. W przypadku okien znaczenie ma również rozmiar. Przy dobrych parametrach technicznych nie musimy obawiać się, że duże przeszklenia wychłodzą pomieszczenie. Zapewnią natomiast stały i optymalny dopływ światła naturalnego, a przy okazji nadadzą wnętrzom nowoczesny charakter. Przeszklenia zbudowane są zwykle z dwóch lub trzech szyb, a przestrzenie między nimi wypełnia się gazem szlachetnym takim jak argon czy ksenon. Taki zestaw szybowy widocznie podnosi izolacyjność cieplną stolarki. Komfort rozmieszczenia okien według indywidualnych potrzeb i upodobań mamy tylko w przypadku, kiedy decydujemy się na budowę domu. W innych sytuacjach, gdy remont nie wchodzi w grę, problem niedostatku światła trzeba rozwiązać na inne sposoby.

Drzwi z szybą

Jednym z rozwiązań, sprzyjających wnikaniu światła naturalnego do wnętrza  może okazać się wymiana drzwi wewnętrznych z pełnych, na te z szybą. Przeszklone drzwi sprawią, że nasze wnętrza będę wydawały się większe i bardziej przestrzenne. Nie musimy obawiać się przy tej okazji, że ucierpi nasza intymność. Rynek oferuje wiele rozwiązań z szybami mlecznymi, barwionymi lub strukturalnymi, które skutecznie chronią prywatność. Ciemny przedpokój można wyposażyć również w przeszklone drzwi wejściowe. Wiele osób rezygnuje z ich montażu w obawie przed włamaniem, tymczasem stanowią one takie samo zabezpieczenie naszej nieruchomości, co drzwi pełne. W drzwiach wejściowych stosowane są szyby klejone, wzmocnione folią PVB. Jest to pakiet szybowy antywłamaniowy klasy P4. Oznacza to, że są one odporne na rozbicie, a w przypadku spękania szkła, jego elementy pozostają na miejscu.  Szyby o tych samych właściwościach można zastosować również w oknach, dodatkowo podnosząc bezpieczeństwo domu. 

Lustra

Prostym i szybkim zabiegiem na doświetlenie pomieszczeń jest zastosowanie techniki odbicia. W tym celu można wykorzystać lustrzane elementy wystroju i dekoracji. Pomogą one w rozproszeniu światła i optycznie powiększą pomieszczenie. Jeśli połączymy tę technikę z jasnym kolorem ścian i mebli, efekt będzie bardziej imponujący.

Świetliki

Nie zawsze istnieje możliwość zastosowania w pomieszczeniu okien stanowiących źródło naturalnego światła. Jeśli mamy natomiast dostęp do dachu – jest dla nas ratunek. Świetlik to konstrukcja stosowana w dachach skośnych, która łączy specjalnym przewodem otwór w dachu z otworem w suficie. Rura ma właściwości światłonośne i nawet przy wielokrotnym jej wygięciu doświetli ciemne miejsce w domu. Świetlik można traktować jako element wspomagający lub niezależne źródło światła. W drugim z przypadków to rozwiązanie sprawdzi się w małych wnętrzach, typu łazienka, toaleta lub garderoba.

Źródło: Urzędowski

światło we wnętrzu

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!