Na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu do jadalni?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu do jadalni?

Kiedy ktoś zadaje pytanie o najważniejszy element wyposażenia jadalni, odpowiedź może być tylko jedna – stół. To przy nim spożywa się posiłki, zarówno te codzienne, jak i uroczyste, a także podejmuje gości i toczy długie, rodzinne dyskusje. Znalezienie idealnego mebla do jadalni nie jest jednak sprawą prostą, dlatego też przed dokonaniem zakupu warto zasięgnąć rady specjalisty.

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że idealny stół do jadalni powinien być funkcjonalny, trwały i elegancki, a do tego musi pomieścić odpowiednią liczbę osób. Co więcej, powinien on harmonijnie współgrać ze stylistyką wnętrza i być odpowiednio dopasowany do jego rozmiarów. W jaki jednak sposób pogodzić ze sobą wszystkie te aspekty i znaleźć model, który spełni wszystkie pokładane w nim nadzieje? Poszukiwania stołu do jadalni najlepiej jest rozpocząć od określenia swoich wymagań względem jego funkcjonalności. Chodzi tutaj przede wszystkim o określenie wielkości mebla, jego optymalnego kształtu, a także wyboru między stołem jednolitym lub rozkładanym. Wiedząc, że szukamy prostokątnego stołu dla 6 osób lub okrągłego dla 4-osobowej rodziny, zawężamy krąg poszukiwań i wyraźnie ułatwiamy sobie zadanie. Definiując rozmiar stołu do jadalni warto pamiętać, że nie tylko jego długość, ale również szerokość powinny być dopasowane do liczby przyszłych biesiadników. Przyjmuje się, że na jedną osobę powinien przypadać fragment blatu o wymiarach minimum 60x40 cm, ponieważ taka powierzchnia zapewni wygodą przestrzeń zarówno do siedzenia, jak i ustawienia zastawy.

Dobrana para: projekt i wykonanie

Stół do jadalni to mebel, który powinien służyć gospodarzom przez długi czas i w nienagannym stanie przetrwać lata codziennej eksploatacji. Istotne jest zatem, aby wykonany był z najwyższej klasy surowców. Wybierając stół do swojej jadalni najlepiej jest postawić na model wykonany z trwałego i uniwersalnego tworzywa: drewna, metalu lub szkła. Kluczową rolę ogrywa tutaj blat, ponieważ musi on być odporny na zarysowania, wilgoć i plamy, a także łatwy do czyszczenia. Warto pamiętać, że trwałość całego stołu zdeterminowana jest nie tylko przez rodzaj materiału, z którego mebel został wykonany, ale również od sposobu jego wykończenia. Przed dokonaniem zakupu powinniśmy sprawdzić wszystkie detale, poznać rodzaj zastosowanych przez producenta lakierów czy farb, a także dodatkowych akcesoriów. Dobrym pomysłem jest wybór mebli produkowanych w Polsce, przez krajowych wytwórców i firmy rodzinne – zwykle cechują się one znacznie większą starannością wykonania i jednocześnie są bardzo stylowe.

Jeżeli chodzi o wygląd stołu do jadalni to powinien on być zarówno zgodny z gustem wszystkich domowników, jak i doskonale dopasowany do charakteru wnętrza. Proste, drewniane stoły to ponadczasowa klasyka, która sprawdzi się w niemal każdym pomieszczeniu. Zależności od potrzeb znaleźć można bowiem meble z naturalnym blatem w ciemnej lub jasnej tonacji, a także modele bielone, olejowane czy lakierowane. W jadalni w stylu loftowym czy high-tech sprawdzi się z kolei stół metalowy lub z tworzywa sztucznego. Ciekawą opcją, polecaną szczególnie do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz, jest również mebel łączący różne materiały. Pozostając w temacie wyglądu stołu warto jeszcze pamiętać, że strona wizualna mebla nie może kolidować z jego funkcjonalnością. Nawet najbardziej efektowny model nie będzie mógł zostać określony mianem jadalnianego ideału, jeśli nie spełni swojej podstawowej roli, czyli nie zapewni możliwości wygodnego spożywania posiłków. Kluczowe znaczenie ma tutaj układ nóg lub forma podstawy stołu.  Jeżeli będą one niepraktyczne lub rozmieszczone niezbyt optymalnie to ustawienie obok siebie kilku krzeseł może okazać się niewykonalne i znacznie utrudni biesiadowanie. Warto zatem zwrócić uwagę na odstępy między nogami stołu lub wybrać model z praktyczną, centralnie osadzoną postawą.

Źródło: Rosanero

stół, jadalnia, architektura wnętrz, jaki stół wybrać

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!