Przestronne wnętrze

Przestronne wnętrze

Przestronne wnętrze daje duże możliwości aranżacji, ale warto pamiętać o tym, że bardzo łatwo sprawić by przestrzeń ta stała się niefunkcjonalna. Jak poradziła sobie z nią architektka Agnieszka Noworzyń z biura i-2, projektując 200m² domu?


Inwestor oczekiwał wyeliminowania elementów w kolorze brązu, które pozostały po poprzednich właścicielach, a także uporządkowania wnętrza, tak by stało się przestronne i funkcjonalne. 


wnetrze, projekt, klasyczne wnetrze

Dom o powierzchni ok. 200 m2 posiada dwie kondygnacje. Parter to strefa wejścia (hol wejściowy oraz klatka schodowa), salon z kuchnią i jadalnią, łazienka dla gości, pokój biurowy. Na piętrze natomiast znajdują się trzy sypialnie oraz łazienka z pomieszczeniem gospodarczym, pełniącym także funkcję pralni.

Wizja inwestora zakładała jasne, przestronne wnętrze z wygodną strefą dzienną, w której domownicy spędzają dość dużo czasu. Drugim założeniem było zastosowanie w łazience kolorowej mozaiki w postaci płytek ceramicznych. Reszta wystroju, a w szczególności układ funkcjonalny pozostawiono architektce. Styl skandynawski, z którego została zaczerpnięta inspiracja przy projektowaniu wnętrza, cechuje się funkcjonalnością, przestronnością, a także naturalnymi barwami i materiałami, które dominują w opisywanej realizacji. Wykreowanie wnętrza z takimi właśnie cechami było głównym oczekiwaniem inwestora.


styl skandynawski

Projektantka wykorzystała każdą wolną przestrzeń, dzięki temu powstało wiele przemyślanych schowków. Ten na buty to jeden z wielu przykładów, pozostałe to szuflady na różne drobiazgi, które ukryte są w przedłużeniu szafek kuchennych, tak aby zachowana została spójność wnętrza, a jednocześnie nie powstała kolejna półka, która mogłaby zaburzyć kompozycję.

Ciekawie wykorzystano przestrzeń pomiędzy blatem kuchennym a górną szafką w narożniku wysokiej zabudowy kuchennej - jest to idealne miejsce do schowania np. pojemnika z lekami, cukierniczki czy innych elementów, zwykle wprowadzających chaos na blacie kuchennym. Drewniana ścianka powstała przede wszystkim jako zawężenie strefy kuchni a tym samym wydzielenie jadalni. Zamysłem było stworzenie przegrody tylko pozornej, tak aby nie zaciemniać wnętrza.


styl skandynawski
styl skandynawski

Dzięki zastosowaniu mocnego akcentu w postaci kolorowej sofy, wnętrze utrzymane w oszczędnej kolorystyce stało się bardziej wyraziste. Aranżację dopełniają plakaty Ryszarda Kaji z serii „Polska”, które przedstawiają miejsca ważne dla domowników.


styl skandynawski

W łazienkach wykorzystano drewno oraz płytki ceramiczne w postaci barwnej mozaiki. Kolorowa ściana pełni funkcję  głównie dekoracyjną, gdyż jest pierwszą powierzchnią, którą widzi wchodzący. Podobnie jak w przypadku sofy w pokoju dziennym, jest elementem dopełniającym stonowane wnętrze. W łazience na piętrze, nad trzyczęściowym lustrem zamontowano trzy czarne kinkiety o podwyższonej szczelności. Ze względu na wydobywający się z nich, równoległy do lustra strumień światła idealnie oświetlają twarz w czasie toalety.


lazienka w drewnie
lampa do lazienki

Wybierając oświetlenie do wnętrz powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na aspekt ergonomiczny, czyli to czy dana przestrzeń jest odpowiednio oświetlona dla naszych oczu i wymagań użytkowych. Równie istotnym elementem jest aspekt wizualny samych opraw. Oprawa powinna być dekoracją w ciągu dnia, a po zmroku nośnikiem strumienia światła, bo to on właśnie tworzy niepowtarzalny klimat pomieszczenia. Istotnym czynnikiem jest również sama barwa światła, która nie dość, że wpływa na atmosferę panującą we wnętrzu, to także podkreśla kolor przedmiotów w jej bliskim otoczeniu. Umiejętne dobranie oświetlenia we wnętrzu to dopełnienie układu funkcjonalnego całego projektu. Każde projektowane pomieszczenie potrzebuje innego oświetlenia. Kuchnia to przede wszystkim miejsce pracy, które wymaga przestrzeni jasnej i dobrze doświetlonej. Salon, to miejsce wypoczynku, któremu służy oświetlenie stonowane, ukryte, klimatyczne. Sypialnia i łazienka to pomieszczenia specyficzne - pierwsze z nich użytkujemy zwykle wieczorem, natomiast drugie często nie ma dostępu do światła dziennego. Dlatego też przy doborze oświetlenia trzeba pamiętać także o funkcji i sposobie jego użytkowania.


Projekt wnętrz: Agnieszka Noworzyń z pracowni i-2.pl

Powierzchnia: ok. 200 m2

źródło: materiały prasowe AQForm Lighting Solutions

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!