Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2017

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2017

W gościnnych i imponująco pięknych progach gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej 22 marca 2018 roku odbyła się gala wręczenia nagród w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2017. Uroczystość, podczas której laureaci osobiście odbierają nagrody z rąk zdobywców laurów z lat poprzednich, Grupa Sztuka Architektury zorganizowała już po raz trzeci. Tym razem uczestnicy gali mogli nie tylko debatować o architekturze czy podziwiać ją w nagrodzonych projektach – najwyższej klasy architektura była też scenerią tego spotkania. Co więcej, na zakończenie uroczystości projektanci Muzeum II Wojny Światowej, Jacek Droszcz i Bazyli Domsta oprowadzili wszystkich uczestników po muzeum, nie tylko pokazując na co dzień niedostępne miejsca, ale i zdradzając nieco kulis powstania projektu.


Najważniejszą częścią gali było oczywiście ogłoszenie wyników Plebiscytu Polska Architektura XXL 2017 oraz wręczenie nagród autorom najlepszych realizacji. W tym roku poza dyplomem zwycięzcy otrzymywali także statuetki, których elegancką, minimalistyczną formę opracowało biuro Beza Projekt. W każdej z kategorii konkursowych swoje nagrody przyznawało jury oraz internauci – tak samo ważne i cenne to wyróżnienia, jedne wręczane przez grono architektów czy dizajnerów, drugie – przez odbiorców, obserwatorów, użytkowników stworzonych obiektów. Ciekawe jest także obserwowanie, które z obiektów nagrodzili internauci, a które jury – można z tego próbować wysnuć wnioski na temat cech, na jakie bardziej zwracają uwagę użytkownicy, a co doceniają inni projektanci.


polskie wnetrze 2017
polskie wnetrze 2017

I tak w kategorii „Kubatura”, wśród obiektów publicznych internauci najwyżej ocenili budynek restauracji Genesis w Warszawie, projektu biura Massive Design. Jak mówił Konrad Dowejko z Massive Design, ten obiekt jest pierwszą architektoniczną realizacją w dorobku pracowni – tym bardziej należy więc docenić ten sukces. Konkursowe jury swoją nagrodę wysłało do Poznania – trafiła do biura Ultra Architects za projekt biurowca przy ulicy Za Bramką.


Konrad Dowejko, Massive Design

Konrad Dowejko, Massive Design

Marcin Kościuch Ultra Architects

Marcin Kościuch Ultra Architects

Wśród prywatnych obiektów kubaturowych użytkownicy internetu najwyżej ocenili dwa budynki: Rakietka Domek Kredka biura FAAR architekci oraz Leśną Willę dzieło Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. W tej samej kategorii jurorzy postanowili swoją nagrodę przyznać domowi letniskowemu z Pracowni architektury Exterio.


Paweł Saramowicz, Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz oraz Krzysztof Faber, FAAR architekci

Paweł Saramowicz, Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz oraz Krzysztof Faber, FAAR architekci

Marcin Klukowski, Exterio

Marcin Klukowski, Exterio

Wśród wnętrz publicznych najwięcej głosów publiczności zebrało Biuro Chilid & XSolve w dawnej szkole, którego projekt opracowało Biuro Projektów Rafał Drobczyk, Anna Zarudzka. W tej samej kategorii jury najwyżej oceniło Biuro Agencji reklamowej Hand Made, które zaprojektowała pracownia Beza Projekt.


Rafał Drobczyk oraz Anna Zarudzka

Rafał Drobczyk oraz Anna Zarudzka

Wnętrzem prywatnym, które najbardziej spodobało się internautom był Ekodom nad jeziorem, dzieło EV Architects. Jurorzy zdecydowali inaczej – wg nich najlepszym wnętrzem prywatnym jest mieszkanie pod Wawelem, zaprojektowane przez MUS Architects.


Ewelina Jankowska, EV Architects

Ewelina Jankowska, EV Architects

Anna Porębska, Mus Architects

Anna Porębska, Mus Architects

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest jedynym w Polsce, w którym do kategorii architektury i projektowania włączony jest także krajobraz, który często jest pomijany i wciąż niedoceniany. Podczas gali Plebiscytu swoje zasłużone nagrody odebrali także architekci krajobrazu. I tak w kategorii najlepszych przestrzeni publicznych w opinii internautów na nagrodę zasłużył Plac na Glanc, stworzony przez zespół projektowy Ewa Labus, Grzegorz Layer, Michał Centkowski. W opinii jury najbardziej wyróżniał się projekt Pawła Grobelnego CIRCLE FORM w Poznaniu.


Michał Centkowski

Michał Centkowski

Wśród ogrodów prywatnych nagrodę publiczności odebrała pracownia EmOgrody za projekt „Bonsai w ogrodzie trawiastym”, głosami jury nagrodę otrzymał także Ogród w Jankach ze zbiornikiem wodnym, dzieło biura GK Architektura Krajobrazu.


Emilia Dypczyńska, EmOgrody

Emilia Dypczyńska, EmOgrody

Gabriela Kijewicz

Gabriela Kijewicz

W Plebiscycie Polska Architektura XXL przyznane zostały także dwie nagrody poza kategoriami tematycznymi. Jury wybrało laureata Grand Prix, głównej nagrody dla najlepszego obiektu, zrealizowanego w Polsce w ostatnim roku. Ten prestiżowy tytuł trafił do gmachu Bałtyk w Poznaniu, biurowca, zaprojektowanego przez holenderską pracownię MVRDV.


Redakcja Grupy Sztuka Architektury zdecydowała się także po raz pierwszy przyznać własną Nagrodę Specjalną. Ta trafiła do wielu rąk – odebrali ją Jacek Droszcz, Bazyli Domsta, Zbigniew Kowalewski i Andrzej Kwieciński, projektanci gmachu Muzeum II Wojny Światowej.


Jacek Droszcz, Bayli Domsta, Zbigniew Kowalewski, Andrzej Kwieciński

Jacek Droszcz, Bayli Domsta, Zbigniew Kowalewski, Andrzej Kwieciński

W gali wręczenia nagród w Plebiscycie Polska Architektura XXL brali czynny udział nie tylko laureaci poprzednich edycji konkursu, ale i liczni jego partnerzy. Swoje prezentacje dla gości przygotowali Julia Olechno, zastępczyni dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, Stanisław Jędraszewski, wiceprezes zarządu firmy Bauder, Przemysław Bienias, dyrektor inwestycji w firmie POZBRUK oraz Bartosz Nowakowski, kierownik działu projektowego POZBRUK, a także Karol Brożyna z firmy Vandersanden. Dla rozładowania emocji, ale także po to, by pobudzić debatę na temat architektury i projektowania w ogóle w czasie gali wystąpili także Anna Cymer z prezentacją, dotyczącą tegorocznego laureata Nagrody Pritzkera, a także Jan Sikora, którego fascynujące wystąpienie pt. „Konkursy: demokracji raczkującej portret własny” na pewno było później tematem wielu rozmów w kuluarach, w czasie kończącego galę bankietu.


Fotorelacja z Gali.

fot. Wojciech Piskorski


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!