Kultura tkaniny

Kultura tkaniny

Wśród nowych realizacji, w portfolio światowej sławy francuskiej projektantki Ingi Sempé znajduje się kolekcja materiałów TARA. W Galerii Atelier Myszkowski w Poznaniu, w ramach targów Arena Design i towarzyszącej jej akcji Miasto żyje designem, której celem jest wyjście poza konwencjonalne ramy prezentacji wzornictwa i aktywizacja przestrzeni miasta, jako kreatywnej sceny dla projektantów, zorganizowano jej polską premierę.


W swojej pracy nad produktami użytkowymi Inga Sempé wypracowała charakterystyczny dla siebie styl projektowania. W meblach i oświetleniu, które stworzyła przeważają lekkie i beztroskie formy. W projektach tkanin (w których również się specjalizuje) niewiele jest jaskrawych akcentów. Jeśli już występuje wzór, ma on charakter drobnego, powtarzającego się motywu. Podobnie jest z kolekcją TARA. Na uwagę zasługują surowe i oryginalne zestawiania kolorystyczne materiałów. Sam nadruk wygląda jak deszcz drobniutkich kresek i kropek układających się w powtarzający schemat. Podczas targów Deco Off w Paryżu, TARA Alcantara została zaprezentowana w formie instalacji przestrzennej.


tkanina, wystawa, design, sztuka
tkanina, wystawa, design, sztuka
tkanina, wystawa, design, sztuka

Część wejścia do galerii Atelier Myszkowski została wyłożona panelami pokrytymi materiałami w kilku stonowanych odcieniach, całość układała się w geometryczną, strzelistą kompozycję. Dodatkowo na ścianach zaprezentowane zostały ilustracje Victora Cavazzioniego oprawione w ramy z materiałów TARA. Motywem przewodnim kadrów był człowiek umiejscowiony w konkretnym wnętrzu – apartamencie hotelowym, kawiarni, domu, lotnisku. Wystawie towarzyszyły też obiekty użytkowe jak fotele obite wersją tkaniny w beżowym odcieniu z czerwonym nadrukiem oraz film przedstawiający animację TARA. Mimo połączenia kilku odcieni tkanin wystawa była spójna i harmonijna. To niewątpliwie cecha charakterystyczna podkreślająca kreatywność i szerokie możliwości zastosowania tego materiału.


tkanina, wystawa, design, sztuka
tkanina, wystawa, design, sztuka

Wzorem zagranicznych targów warto ożywić centrum miast organizując wydarzenia, które będą w nowy, niespotykany dotąd sposób prezentowały wzornictwo użytkowe. Design produktowy staje się wówczas elementem kultury. Skupia na sobie uwagę mieszkańców, trafia do szerszej grupy odbiorców. Pozytywnie wpływa na postrzeganie i rozumienie współczesnego wzornictwa. Wystawa poprzez włączanie tkanin do wydarzeń kulturalnych organizowanych przez środowiska twórcze sceny teatralnej, muzycznej i artystycznej zwraca uwagę na niezwykły potencjał tkaniny w projektowaniu wnętrz, przestrzeni publicznej, scenografii oraz tworzy nowy rodzaj dialogu między kulturą a miastem.


tkanina, wystawa, design, sztuka
tkanina, poznan, design

źródło: materiały prasowe Dekoma

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!