Pelargonie w mieście

Pelargonie w mieście

Pelargonie, królowe balkonów są wyjątkowo trwałe i łatwe w pielęgnacji. Dlatego te piękne rośliny, ulubienice naszych mam i babć znajdują coraz częściej uznanie u osób młodych i zapracowanych. Miłośnicy nowoczesności sięgają po najnowsze ich odmiany w modnych kolorach i oryginalnych kształtach, które idealnie wpisują się w aktualne trendy.

 

Zielony, kwitnący taras, wysoko ponad dachami, to idealne miejsce aby cieszyć się latem. Dla wszystkich, którzy pragną relaksować się wśród kolorowych kwiatów, bez konieczności poświęcania im czasu, pelargonie są idealnym wyborem. To bezsprzecznie numer 1 wśród roślin rabatowych i balkonowych. Są łatwe w pielęgnacji, obficie kwitną i występują w wielu różnych kolorach i wariantach siły wzrostu. Na tle monochromatycznego miasta pelargonie w żywych odcieniach pomarańczy, czerwieni i moreli gwarantują fantastyczny efekt. 

 

pelargonie, kwiaty balkonowe
pelargonie, kwiaty balkonowe
taras, kwiaty, pelargonie
lato w miescie

Pochodzące z Południowej Afryki pelargonie uwielbiają nasłonecznione balkony od strony południowej. Mimo, że tolerują również półcień, zasada jest taka: im więcej słońca, tym obficiej kwitną. Nawet występujące letnie fale upałów nie stanowią dla nich problemu. W ekstremalnych temperaturach należy pamiętać o ich regularnym nawadnianiu. Z pomocą mogą przyjść samonawadniające doniczki. Szerokie spektrum wytrzymałości na warunki atmosferyczne sprawia, że pelargonia świetnie sprawdza się w znanym z niskiej wilgotności klimacie miasta. Wilgotność latem jest tu o około 8% niższa niż na wsi. Kolejna zaleta dla mieszkańców miast wyjeżdżających na weekend: pelargonie magazynują wodę w łodygach i grubych liściach, dlatego są w stanie przetrwać krótkie, suche okresy nawet w wyjatkowo gorące dni.


pelargonie, kwiaty balkonowe
pelargonie, kwiaty balkonowe
pelargonie, kwiaty balkonowe
kwiaty w miescie

Śniadania i kolacje na świeżym powietrzu, w środku miasta a jednocześnie w sielskim klimacie? Kto by nie chciał? Pomyślmy zatem o aranżacji stolika na balkonie lub tarasie. Letnie dekoracje stołów są łatwe i szybkie do wykonania: wystarczy przyciąć kilka łodyżek kwiatów, ziół czy traw posadzonych w doniczkach, następnie umieścić je w szklanych wazonikach i ustawić na stole. Zaproście do siebie lato i dobry nastrój.


pelargonie, kwiaty balkonowe
pelargonie, kwiaty balkonowe
pelargonie, kwiaty balkonowe

Nie trzeba mieć ogrodu, żeby móc zorganizować udane garden party. Miłą i przytulną atmosferę można stworzyć w miejskim otoczeniu. Wystarczy zestawić ze sobą cynkowe osłonki, drewniane skrzynie, stare wózki na kółkach, industrialne półki ogrodowe oraz plecione koszyki i torby na rośliny. Łatwe w pielęgnacji zwisające i rabatowe pelargonie idealnie pasują do tej aranżacji.


pelargonie, kwiaty balkonowe
pelargonie, kwiaty balkonowe
garden party na balkonie

Przyroda potrafi poradzić sobie nawet z najmniej urokliwymi zakątkami. Ściana miejskiej dżungli wykonana ze starych drewnianych skrzynek wypełnionych pelargoniami, ozdobnymi pnączami i sałatą może być dobrym pomysłem na stworzenie zielonego zakątka pełniacego funkcję parawanu, który oddziela od zgiełku miasta i daje odrobinę prywatności.

ogrodek na balkonie, ytarsaie
ogrodek na balkonie, ytarsaie
balkon, kwiaty,
jakie kwiaty na balkon

Brak balkonu? Nie ma problemu!

W mgnieniu oka można wyczarować zielony zakątek we własnych czterech ścianach. Kosze, ręcznie wykonane doniczki filcowe i drewniane donice z bujnie kwitnącymi pelargoniami w żywych, letnich kolorach do tego dobra książka i bujany fotel. Pelargonium grandiflorum, czyli pelargonia wielkokwiatowa ze swoimi dużymi, efektownymi kwiatami i szczególnie żywymi kolorami jest królową wśród pelargonii.

Wskazówka: pelargonie z grupy domesticum (przeznaczonych tylko do wnętrz), w przeciwieństwie do odmian na zewnątrz, zaczynają kwitnąć od początku wiosny. Dzięki nim możemy cieszyć się latem w naszych domach znacznie wcześniej.


ogrodzimowy
pelargonie, kwiaty balkonowe
ogród zimowy
pelargonie, kwiaty balkonowe
pelargonie, kwiaty balkonowe
pelargonie, kwiaty balkonowe

źródło: materiały prasowe Pelargonium for Europe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!