Aranżacja wystawy "Sztuka Wicekrólestwa Peru"

Aranżacja wystawy "Sztuka Wicekrólestwa Peru"

Wystawa Sztuka Wicekrólestwa Peru w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentuje wybór dzieł malarskich i złotniczych, powstałych w okresie Wicekrólestwa aż po początki Republiki. Zabytki pochodzą z prywatnej, lecz w Peru uznawanej za dobro narodowe, kolekcji rodziny Barbosa Stern z Limy. Za projekt koncepcyjny i wykonawczy wystawy oraz nadzór autorski odpowiedzialna była pracownia ONTO, czyli Anna Wręga i Kaja Nosal.


Sztuka Wicekrólestwa Peru stanowi syntezę dwóch tradycji kulturowych obecnych na kontynencie południowoamerykańskim: dojrzałego renesansu i andyjskiego dziedzictwa prekolumbijskiego. Colección Barbosa-Stern to efekt ponad pięćdziesiecioletnich starań kolekcjonerskich, których efekty pokazano już na ponad stu wystawach zorganizowanych na całym świecie. 


Założeniem projektu było pokazanie spotkania dwóch odmiennych i odległych kultur – chrześcijaństwa i andyjskiego sposobu widzenia świata. W prezentowanych dziełach ważne są nie tylko wartości estetyczne, ale również przesłanie ewangelizacyjne każdego z nich.

 

muzeum narodowe w warszawie
muzeum narodowe w warszawie
onto, munezum narodowe

Jak zaprojektować oprawę dla dzieł prezentowanych w muzeum? Projekt obejmował zarówno zabudowę scenograficzną jak i identyfikację wizualną wystawy. Główne środki plastyczne zaproponowane przez ONTO to gra światła i cienia, inspirowana typowym dla malarstwa okresu baroku światłocieniem oraz sztukaterie zaczerpnięte z barokowej architektury.

 

projekt wystawy w muzeum

Kolorystyka wystawy czerpie z odcieni czerwieni, często pojawiających się w prezentowanym malarstwie. Nowoczesne w wyrazie kolorowe "płachty" dzielą wystawę na poszczególne przestrzenie i wskazują ścieżkę zwiedzania.


muzeum narodowe w warszawie

Projekt koncepcyjny, projekt wykonawczy, nadzór autorski wystawy: Anna Wręga, Kaja Nosal

Powierzchnia: 230 m²

Lokalizacja: Warszawa, Muzeum Narodowe

Realizacja: 2018

Źródło: materiały MNW, ONTO 

 

Sprawdź także: Restauracja Miejsce

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!