Wystawa Sztuka Wicekrólestwa Peru w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentuje wybór dzieł malarskich i złotniczych, powstałych w okresie Wicekrólestwa aż po początki Republiki. Zabytki pochodzą z prywatnej, lecz w Peru uznawanej za dobro narodowe, kolekcji rodziny Barbosa Stern z Limy. Za projekt koncepcyjny i wykonawczy wystawy oraz nadzór autorski odpowiedzialna była pracownia ONTO, czyli Anna Wręga i Kaja Nosal.
Sztuka Wicekrólestwa Peru stanowi syntezę dwóch tradycji kulturowych obecnych na kontynencie południowoamerykańskim: dojrzałego renesansu i andyjskiego dziedzictwa prekolumbijskiego. Colección Barbosa-Stern to efekt ponad pięćdziesiecioletnich starań kolekcjonerskich, których efekty pokazano już na ponad stu wystawach zorganizowanych na całym świecie.
Założeniem projektu było pokazanie spotkania dwóch odmiennych i odległych kultur – chrześcijaństwa i andyjskiego sposobu widzenia świata. W prezentowanych dziełach ważne są nie tylko wartości estetyczne, ale również przesłanie ewangelizacyjne każdego z nich.
Jak zaprojektować oprawę dla dzieł prezentowanych w muzeum? Projekt obejmował zarówno zabudowę scenograficzną jak i identyfikację wizualną wystawy. Główne środki plastyczne zaproponowane przez ONTO to gra światła i cienia, inspirowana typowym dla malarstwa okresu baroku światłocieniem oraz sztukaterie zaczerpnięte z barokowej architektury.
Kolorystyka wystawy czerpie z odcieni czerwieni, często pojawiających się w prezentowanym malarstwie. Nowoczesne w wyrazie kolorowe "płachty" dzielą wystawę na poszczególne przestrzenie i wskazują ścieżkę zwiedzania.
Projekt koncepcyjny, projekt wykonawczy, nadzór autorski wystawy: Anna Wręga, Kaja Nosal
Powierzchnia: 230 m²
Lokalizacja: Warszawa, Muzeum Narodowe
Realizacja: 2018
Źródło: materiały MNW, ONTO
Sprawdź także: Restauracja Miejsce
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Wnętrza stref ogólnodostępnych hotelu Novotel Wrocław...
czytajRamencraft to praska restauracja autorstwa pracowni SOA architekti. Projekt pasjonatów...
czytajTripolis Park, nowoczesny kampus biurowy w biznesowej dzielnicy Amsterdamu, został...
czytajZobacz wnętrza biura zgodne z tym, co dana firma ma...
czytaj
Ilość komentarzy: 0