Polacy interesują się smogiem, ale nie pytają o zanieczyszczenia ziemi

Polacy interesują się smogiem, ale nie pytają o zanieczyszczenia ziemi

Szukając miejsca do zamieszkania mamy na uwadze to, że chcemy żyć w czystym i bezpiecznym otoczeniu. Niestety szczególnie w dużych miastach i ich okolicy jest to coraz trudniejsze. Wyniki badania „O co pytają Polacy kupując mieszkanie” wskazują, że największym obecnie problemem środowiskowym, z jakim musimy się mierzyć, jest zanieczyszczenie powietrza. Smog, czyli jego widoczna oznaka skutecznie przeniknął do świadomości społeczeństwa, jako zagrożenie dla zdrowia. Równie niebezpieczne, a na pierwszy rzut oka niewidoczne mogą być zanieczyszczenia kryjące się w ziemi.

 

Jak wynika z badania „O co pytają Polacy kupując mieszkanie” (przeprowadzone na przełomie 2017 i 2018 roku przez agencję SW Research metodą CAWI na grupie N=403 osób powyżej 25 roku życia w ramach kampanii informacyjnej), wśród osób, które kupiły mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym w ciągu ostatnich dwóch lat, 64% przed zakupem sprawdzało informacje o stanie środowiska w okolicy ich nieruchomości.

W pierwszej kolejności nabywcy interesowali się poziomem hałasu – aż 70% – oraz stanem zanieczyszczenia powietrza – 68%. Znacznie rzadziej zwracali uwagę na zanieczyszczenia ziemi (40%) czy zanieczyszczenia wód (34%). W przypadku osób planujących w najbliższym czasie zakup mieszkania sytuacja wygląda podobnie. Najczęściej zamierzają oni pytać o poziom hałasu – aż 86,1% badanych, a w dalszej kolejności o stan zanieczyszczenia powietrza – 73,9%. Mniej niż połowa badanych zamierza sprawdzać informacje na temat zanieczyszczenia wód, a 45% zanieczyszczeń ziemi.

Inwestycje na terenach poprzemysłowych

Dynamiczny rozwój miast powoduje nie tylko narastający problem zanieczyszczenia powietrza, ale też deficyt atrakcyjnie zlokalizowanych gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Z tego względu inwestorzy chętnie sięgają po tereny pełniące wcześniej funkcję przemysłową. Często wyróżniają się one świetną lokalizacją, jednak ich przeszłość może nieść ryzyka dla potencjalnych mieszkańców. Ważne jest, aby zostało to sprawdzone specjalistycznymi badaniami powierzchni ziemi pod kątem zanieczyszczeń chemicznych. W przypadku stwierdzenia nadmiernych stężeń substancji chemicznych niezbędne jest przeprowadzenie remediacji, czyli usunięcia zanieczyszczeń powodujących zagrożenie dla ludzi lub środowiska. 

Pytanie o badanie gruntu na liście pytań do dewelopera

Wyniki badania „O co pytają Polacy kupując mieszkanie” wskazują na niską świadomość osób kupujących nieruchomości na temat zagrożeń, jakie mogą kryć się pod powierzchnią ziemi. Wśród licznych pytań zadawanych przy zakupie mieszkania, domu lub działki budowlanej brakuje tego, o badania gruntu pod kątem zanieczyszczeń chemicznych. A tylko w ten sposób można dowiedzieć się, czy grunt, na którym planujemy zamieszkać jest czysty i bezpieczny. 

Kampania informacyjna

„Gruntownie badamy zanim zamieszkamy” ma na celu zwrócenie uwagi osób zainteresowanych zakupem mieszkania lub domu na problem zanieczyszczeń powierzchni ziemi, a także zachęcenie ich do zadawania pytań sprzedawcom, pośrednikom i deweloperom, czy zostały wykonane odpowiednie badania. Temat ten powinien być bliski również wszystkim interesariuszom związanym z rynkiem nieruchomości, w tym m.in. architektom, deweloperom, inwestorom, geologom i władzom lokalnym.

Kampania „Gruntownie badamy zanim zamieszkamy” jest oparta o checklistę zawierającą pytania, które warto zadać kupując nieruchomość. Jest dostępna w internecie, będzie informacją podawaną przez media, będzie podpowiedzią znalezioną na Facebooku, aż w końcu stanie się elementem rozmów między znajomymi. Wszystko to w celu uwzględnienia ważnego pytania o badanie gruntu na krótkiej liście oczywistych pytań zadawanych deweloperom i sprzedawcom.

Partnerem merytorycznym kampanii jest Państwowy Instytut Geologiczny.


źródło: materiały prasowe Gruntownie badamy zanim zamieszkamy

źródło: materiały prasowe Gruntownie badamy zanim zamieszkamy

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!