Fotele inspirowane pięknem lodowych brył

Fotele inspirowane pięknem lodowych brył

A gdyby tak usiąść w przezroczystym powietrzu? Ta niezwykła idea przyświecała architektowi i projektantowi wnętrz Tomaszowi Czajkowskiemu, który postanowił wykorzystać swoją pasję do podróżowania z tworzeniem wyjątkowych mebli. Jednym z jego najnowszych dzieł z zakresu sztuki designu jest szklane krzesło Ice Chair.


Tradycyjne krzesło kojarzy się z dość konkretnymi materiałami. Do ich powstania wykorzystuje się metal, czasem drewno, którym nadaje się odpowiednią formę. Całość najczęściej wieńczy dodatek tkaniny, wykorzystanej do uszycia miękkiego siedziska lub oparcia. Tomasz Czajkowski zdecydował się na uchwycenie piękna, jakie odkrył w czasie pracy w ICEHOTEL w Jukkasjarvi. Zimne okolice północnej Szwecji stały się idealną okazją, aby sięgnąć po bloki przezroczystego lodu. To właśnie lód z rzeki Torn, krystalicznie czystej i nieskażonej ręką człowieka, będący podstawowym budulcem w hotelu oraz stanowiący materiał do tworzenia mebli, stał się bodźcem, aby stworzyć mebel o wyjątkowej formie. Mebel prosty, który można łatwo wkomponować we wnętrza mieszkalne, poczekalnie, kawiarnie czy biura, ale właśnie dzięki tej prostocie - niezwykle szlachetny.


lodowy fotel,
Projekt LAST FABERGE EGG w IceHotel

Projekt LAST FABERGE EGG w IceHotel

Projekt LAST FABERGE EGG w IceHotel.

Projekt LAST FABERGE EGG w IceHotel.

Projekt LAST FABERGE EGG w IceHotel. Tomasz Czajkowski i Eryk Marks.

Projekt LAST FABERGE EGG w IceHotel. Tomasz Czajkowski i Eryk Marks.

Doświadczenia z lodem jako materiałem budowlanym zaowocowało przekonaniem, że stworzenie przezroczystego fotela jest trafnym kierunkiem, jaki obrał projektant. W zamyśle autora przezroczysty fotel jest meblem nieoczywistym, potęgującym u siedzącego w nim użytkownika wrażenie, że nie siedzi, ale wręcz lewituje w powietrzu. Szklane krzesło, mimo że pozornie ledwie zauważalne we wnętrzu, przesądza o jego charakterze oraz wiele mówi o indywidualizmie jego posiadacza. Prosta forma krzesła współgra z intrygującymi przezroczystościami, które można wykończyć tkaninami dekoracyjnymi o zróżnicowanej fakturze, poduszkami czy imitacjami skór. To właśnie dodatki przesądzają o przeznaczeniu Ice Chair, które jest unikalnym w formie krzesłem dla każdego.


lodowy fotel, szklany fotel
lodowy fotel,

Jako projektant wnętrz Tomasz Czajkowski ma za sobą dziesiątki udanych projektów, w których miejsce najważniejsze zajmuje zawsze człowiek. Zaprojektowane wnętrza oraz meble mają mu towarzyszyć, dlatego ważna jest ich prosta forma, łącząca wygodę, unikalne wzornictwo oraz funkcjonalność.


źródło: Pracownia Tomasz Czajkowski

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!