ŁDF 2018. Design zasługuje na REFLEKSJE.

ŁDF 2018. Design zasługuje na REFLEKSJE.

Od 19 do 27 maja 2018 – to nowy, wiosenny termin Łódź Design Festival. Zmiany dotyczą nie tylko daty. Wydarzenie zwraca się ku festiwalowym korzeniom, skupiając się na edukacji, krytycznej dyskusji i poszukiwaniu inspiracji. Hasłem przewodnim tegorocznej, 12. edycji są REFLEKSJE. W centrum zainteresowania stanie tym razem relacja człowiek – technologia. Temu zagadnieniu poświęcona będzie wystawa główna „Nothing but flowers”, przygotowana przez Łódź Design Festival.


Poszukując odpowiedzi na pytanie o związki łączące nas ze współcześnie powstającymi przedmiotami, Festiwal zachęci do zastanowienia się nad znaczeniem nowoczesnego rzemiosła i wartością jaką przypisujemy pracy ludzkich rąk. Wydarzenie w tym roku stawia też na większą obecność w przestrzeni publicznej i rozbudowę elementów programu poruszających zagadnienia urbanistyczne i architektonicznie. Aktualnie trwają nabory projektów do must have – plebiscytu na najlepsze polskie wdrożenia (zgłoszenia można przesyłać do 28 lutego) oraz make me! – czyli międzynarodowego konkursu na najbardziej obiecującego projektanta młodego pokolenia (do 2 marca), w którym zwycięzca otrzyma nagrodę główną – Paradyż Award o wartości 50 tys. zł, ufundowaną przez Mecenasa Festiwalu – Ceramikę Paradyż.


ŁDF 2018

źródło: materiały prasowe ŁDF

Łódź Design Festival to wydarzenie, na którym inspiracji poszukiwać mogą projektanci, architekci, przedstawiciele zawodów kreatywnych, ale przede wszystkim każdy zainteresowany kulturą i zmianami jakie zachodzą w naszym otoczeniu. Jest najbardziej opiniotwórczym wydarzeniem poświęconym wzornictwu w Europie Środkowo-Wschodniej. Autorytety z najlepszych pracowni architektonicznych i studiów projektowych, uwaga dziennikarzy z europejskich i polskich magazynów o designie, udział młodych, obiecujących projektantów z całej Europy w konkursie make me!, wreszcie ponad 3 tys. produktów wyróżnionych do tej pory tytułem must have dla najlepiej zaprojektowanych polskich produktów – to kapitał, który zespół Festiwalu buduje nieprzerwanie od ponad dekady.

W programie najmocniejszymi punktami są zawsze wystawy tematyczne, spotkania z ekspertami w dziedzinie designu i architektury, dyskusje i wykłady, a także warsztaty dla dorosłych i dzieci. Festiwal przygląda się sobie, otwiera na opinie i zmienia. Tegoroczna, 12. edycja to nie tylko zmiana terminu z październikowego na majowy – to także powrót do najważniejszych festiwalowych wartości. Program wystaw, wykładów i warsztatów pozwala na zaprezentowanie dobrze zaprojektowanych przedmiotów, ale przede wszystkim na stawianie pytań oraz przybliżanie najważniejszych trendów i wyzwań wpływających na współczesne wzornictwo. Organizatorzy wydarzenia chcą pokazywać design jako proces, strategię, poszukiwać wartościowych działań i oceniać projektowanie pod kątem rozwiązywania problemów i zaspokajania potrzeb współczesnych społeczeństw.

Refleksje o technologii, rzemiośle i architekturze


REFLEKSJE to motyw przewodni tegorocznej edycji, który prowokuje do krytycznego spojrzenia na współczesny design. Pierwszym obszarem jest relacja człowieka z technologią. Jak pisała Wisława Szymborska: „Żyjemy dłużej, ale mniej dokładnie i krótszymi zdaniami. Podróżujemy szybciej, częściej, dalej, choć zamiast wspomnień przywozimy slajdy”. Nie zawsze nadążamy za tym, co nowe, i często nie potrafimy przewidzieć konsekwencji zmian. Czy technologia zawsze nam pomaga, czy może częściej wyklucza?
Cyfryzacja usprawnia wiele dziedzin naszego życia, ale także wzbudza obawę przed odstawieniem na boczny tor, wypadnięciem z obiegu, utraceniem sprawczości i unikalności. Jak technologia wpływa na naszą tożsamość? To temat przewodni Festiwalu, który szeroko omawiany będzie m.in. w ramach wystawy głównej „Nothing but flowers”.


Kolejnym obszarem refleksji będzie człowiek jako twórca. Uczestnicy Festiwalu przyjrzą się celebracji pracy ręcznej i rzemieślniczej, a także wartościom, jakie za sobą niesie – poza korzyściami czysto użytkowymi. Z drugiej strony przypomniana wyjątkowość posiadanych przedmiotów, będących owocem pracy twórczej. To refleksja nad miejscem człowieka i jego dzieła, powstałego z myśli i ręcznej pracy we współczesnej „przyspieszonej codzienności”. Do tego zagadnienia nawiązuje m.in. wystawa ceramiczna „Kółko Kropka Kreska”, kuratorowana przez Magdalenę Gazur, przygotowana we współpracy z Manufakturą w Bolesławcu, Porcelaną Kristoff i Hutą Szkła Kryształowego Julia.


Istotnymi tematami poruszanymi podczas 12. edycji Festiwalu, będą zagadnienia związane z architekturą i urbanistyką, szczególnie w kontekście rewitalizacji. Wykłady i prezentacje najlepszych pracowni architektonicznych, oraz dyskusje krytyczne z udziałem ekspertów, prowadzone przez Filipa Springera, to tylko niektóre z propozycji Archibloku skierowanego do profesjonalistów, ale też do wszystkich entuzjastów zmian w przestrzeni publicznej.


Nowości i evergreeny Festiwalu


Nowością w programie tegorocznej edycji będzie forum, którego celem jest międzynarodowa promocja najlepszego polskiego wzornictwa. Skierowany do firm z całego kraju, zakłada stworzenie platformy umożliwiającej wymianę wiedzy i doświadczeń reprezentantom branży kreatywnej, którzy poszukują skutecznych sposobów na ekspansję na rynkach w Polsce i za granicą. W programie wykłady i warsztaty z udziałem międzynarodowych ekspertów.


Zmianą kontynuowaną w kolejnych latach, będzie otwarcie się Festiwalu na działania realizowane w mieście. Art_Inkubator, pozostanie sercem wydarzenia, jednak w przestrzeniach publicznych planowane są instalacje
artystyczne uznanych polskich i międzynarodowych twórców, m.in. Pawła Grobelnego. Do współpracy zaproszone zostały również łódzkie galerie i pracownie projektowe. Podczas tej edycji warto będzie odwiedzić m.in. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Miejskie Galerie Sztuki czy Muzeum Książki Artystycznej.


Znaki rozpoznawcze: must have oraz make me!


must have to najważniejszy w Polsce plebiscyt promujący polskie wzornictwo. To znak jakości, którym wyróżniane są wdrożenia polskich projektantów i producentów, prezentujące najnowsze trendy we wzornictwie. To polski Red Dot, wyróżnienie, którym firmy i projektanci mogą posługiwać się w kraju i zagranicą (udział w konkursie i używanie tytułu jest bezpłatne). Rada Ekspertów – w tym roku w składzie: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, Ewa Mierzejewska, Ewa Solarz, Anna Grużewska, Dominika Olszyna, Michał Mazur i Michał Piernikowski – ocenia projekty pod względem funkcjonalności, innowacji i estetyki. Do tej pory, w ośmiu edycjach plebiscytu, ocenianych było już ponad 3 tysiące produktów. Projekty w tegorocznej edycji można zgłaszać do 28 lutego. Gala z rozdaniem nagród odbędzie się 26 maja, w weekend festiwalowy, a projekty zakwalifikowane do finału będzie można zobaczyć na wystawie.
Natomiast make me! to międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów i studentów kierunków wzorniczych (20–35 lat). Nagradzane są w nim projekty innowacyjne, eksperymentujące z materiałem, poszukujące nowych interpretacji dotychczasowych funkcji. Konkurs – dzięki otwartej dla publiczności prezentacji projektów na wystawie, kontaktowi z ekspertami oraz promocji finalistów – może być trampoliną do rozwoju zawodowego. Zwycięzca otrzyma nagrodę główną Paradyż Award o wartości 50 tys. zł, ufundowaną przez Mecenasa Festiwalu – Ceramikę Paradyż. Prace można zgłaszać do 2 marca. Finalistę poznamy 19 maja podczas gali otwarcia Festiwalu.

Kolejnym stałym wydarzeniem Festiwalu jest Edukreacja, czyli program edukacyjno-rozwojowy dla dzieci. W tegorocznej edycji zaplanowano m.in. wystawę „Przytul Polskę”, kuratorowaną przez Mamy Projekt (Pola Amber, Joanna Studzińska i Małgorzata Żmijska) oraz propozycje kilkunastu warsztatów projektowych. Edukreacja to miejsce do wspólnej kreatywnej zabawy i nauki dla rodzin z dziećmi, na dobry początek przygody z designem. Wstęp na Festiwal dla dzieci do lat 12 i seniorów jest bezpłatny.

Łódź Design Festival to wydarzenie zapraszające do interakcji i współpracy, otwarte na nowe pomysły i działania. Wyłonieniu najciekawszych służy Open Programme, czyli zaproszenie do współtworzenia Festiwalu, skierowane do projektantów, kuratorów, instytucji, a także firm. To miejsce, by podzielić się doświadczeniem, pokazać efekty swojej pracy, inspirować i stać się częścią Łódź Design Festival. Propozycje wystaw, dyskusji i warsztatów można zgłaszać do 15 marca. Najciekawsze inicjatywy zostaną włączone do programu tegorocznego wydarzenia.


O Festiwalu


Łódź Design Festival to – wg analiz (badanie:„Diagnoza stanu designu” przeprowadzone na zlecenie PARP w 2015 r. i „Zaprojektowane w Polsce. Analiza potencjału ekonomicznego polskiego rynku wzornictwa” zrealizowane przez Biuro Badań Społecznych Question Mark w 2017 r.) – najbardziej prestiżowe i najczęściej odwiedzane wydarzenie związane ze wzornictwem w Polsce. Obecnie to także najważniejsza impreza dotycząca projektowania w Europie Środkowo-Wschodniej.
Łódź Design Festival powstał w 2007 roku jako przegląd osiągnięć polskiego wzornictwa. Od początku prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez projektowanie graficzne, architekturę, rzemiosło, aż po kreowanie usług i interakcji. Dziś, skupia się na stawianiu pytań, interpretacji zjawisk i krytycznej dyskusji. Jest miejscem spotkań i poszukiwania inspiracji. Prezentuje innowacje i projekty mające istotny wpływ na nasze otoczenie. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 400 000 osób z całego świata. Festiwal realizowany jest dzięki wieloletniemu wsparciu Urzędu Miasta Łodzi oraz Mecenasa Festiwalu – Ceramiki Paradyż

Więcej na stronie organizatora


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!