W tym roku Gdynia po raz 11. stanie się miejscem spotkań branży projektowej i entuzjastów wzornictwa. Hasło tegorocznej edycji – ERROR – mieści szereg interpretacji. Jak je rozumieć?
Error z łaciny oznacza błąd, a jako czasownik mówi o wędrowaniu i tułaczce. Słowo używane od wieków, dziś kojarzone jest przede wszystkim z awarią systemu operacyjnego. To także niezgodność z obowiązującymi regułami, brak porozumienia między rozmówcami, niejasne komunikaty w przestrzeni społecznej i wirtualnej. W efekcie znajdujemy się w nieustannym stanie wytrącenia z równowagi, w którym zawodzą wszystkie znane nam metody działania. Jesteśmy zmuszeni do poszukiwania skutecznych, często niestandardowych rozwiązań.
Szybko zmieniająca się rzeczywistość wymaga nowych umiejętności odczytywania kodów. Nadmiar możliwości wiąże się z narastającą frustracją i większym polem do popełnienia błędu. Dochodzimy do momentu przeładowania i przesytu – erroru. Zbyt duża ilość opcji, nadmiar dóbr, wiadomości i impulsów z zewnątrz doprowadza do polaryzacji społeczeństwa i wypaczenia idei wolności. Obserwujemy rozluźnienie więzi rodzinnych i towarzyskich, czego efektem jest malejące poczucie przynależności. Emocjonalne potrzeby zaspokajają relacje wirtualne, a fizyczny dotyk staramy się zastąpić kontaktem z maszyną. Tryb offline stał się nieosiągalnym dla wielu luksusem, tak jak brak narzucających się, spersonalizowanych reklam można uznać za rzadki przywilej. Każdego dnia oferowane są nam zbędne innowacje i technologie, które nie tyle odpowiadają na realne potrzeby, co tworzą nowe.
Stoimy przed wyzwaniem przewartościowania naszych potrzeb i określeniem wspólnych priorytetów. Celem jest zrównoważony rozwój, zapewniający poczucie bezpieczeństwa i sensu. Odpowiedzialność za przyszłość leży w rękach każdego z nas, ale to projektantom przypisywana jest rola prekursorów. Ich zadanie polega na wskazaniu problemów, analizie i próbach ich rozwiązania. Czy wiemy, gdzie iść dalej?
W lipcu podczas Gdynia Design Days będzie można zobaczyć czym jest współczesny error. Wspólnie zastanowić się czy jesteśmy przygotowani na awarię i czy wykonaliśmy „kopię zapasową” najważniejszych danych. Na festiwalowych wystawach przejrzeć będzie można dostępne informacje i poznać możliwe scenariusze, a podczas dyskusji i warsztatów zastanowić się nad dalszą wspólną drogą.
Festiwal w Gdyni to czas rewizji dotychczasowych metod działania i poszukiwania nowych strategii. To moment by określić, jakiego życia chcemy lub raczej jak określimy nasze limity.
Tegoroczna edycja festiwalu Gdynia Design Days odbędzie się w dniach 6-15 lipca 2018.
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
World Architecture Festival 2016 to wielkie międzynarodowe spotkanie architektów. Tegoroczny...
czytajJuż w maju odbędzie się kolejna edycja targów Meble Polska...
czytajWydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w...
czytajTegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Wyposażenia Wnętrz imm cologne 2018 odbędzie...
czytaj
Ilość komentarzy: 0
Dodaj nowy komentarz