Wood Awards - wyniki

Wood Awards - wyniki

Pod koniec 2017 roku ogłoszono wyniki prestiżowego konkursu Wood Awards, w którym nagrody przyznawane są za najciekawsze realizacje z drewna z zakresu designu, rzemiosła i budownictwa.


ZWYCIĘZCA W KATEGORII EDUKACJA I SEKTOR PUBLICZNY

W finale tej kategorii znalazły się aż cztery projekty. Zwycięski okazał się projekt Maggie’s Centre w Oldham. Zdaniem jurorów zasłużył na ten tytuł ze względu na pełne wrażliwości podejście do architektury. Ponadto jako pierwszy na świecie przesunął granice w wykorzystaniu drewna liściastego.


Maggie’s Centre. Fot.Alex de Rijke, Jasmin Sohi&Jon Cardwell

Maggie’s Centre. Fot.Alex de Rijke, Jasmin Sohi&Jon Cardwell

Maggie’s to organizacja dobroczynna zapewniająca wsparcie osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Ośrodki Maggie’s budowane są na terenach należących do specjalistycznych szpitali onkologicznych – placówek brytyjskiego publicznego systemu opieki zdrowotnej. Emanują ciepłem i przyjazną atmosferą.

Projektując budynek Maggie’s Centre w Oldham i dobierając materiały, architekci dRMM wybrali tulipanowiec amerykański ze względu na korzystny wpływ drewna na otoczenie oraz na typowe dla tego gatunku wytrzymałość i ciepłą barwę. Dla AHEC jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w ciągu ostatnich dziesięciu lat prac badawczo-rozwojowych w obszarze nowatorskich rozwiązań dotyczących drewna konstrukcyjnego; niesie ze sobą potencjał upowszechnienia drewna klejonego warstwowo (CLT) w branży budowlanej. Projekt ma szansę przyczynić się do zmian w postrzeganiu konstrukcji drewnianych przez architektów i inżynierów.

Gatunek drewna: tulipanowiec amerykański, biały dąb amerykański

Lokalizacja: Oldham, Wielka Brytania

Architekt: dRMM

Klient/właściciel: Maggie’s

Doradztwo materiałowe i pośrednictwo w zakupie: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)

Główny wykonawca: Parkinson Building Contractors

Podwykonawca w zakresie drewna konstrukcyjnego: Züblin Timber


Zewnętrzne ściany budynku pokrywa okładzina z poddanego obróbce termicznej tulipanowca amerykańskiego. Fot. Alex de Rijke

Zewnętrzne ściany budynku pokrywa okładzina z poddanego obróbce termicznej tulipanowca amerykańskiego. Fot. Alex de Rijke

NAGRODA ZA NAJLEPSZĄ KONSTRUKCJĘ

Za najlepszy projekt uznano The Smile – konstrukcję zaprezentowaną podczas Festiwalu Designu w Londynie w 2016 r. Projekt doceninono za niezwykłą i wyrafinowaną technologię wykonania oraz zręcznie zamaskowaną, pozorną lekkość całej struktury.


The Smile. Fot. Dav Steward

The Smile. Fot. Dav Steward

The Smile to najbardziej ambitna konstrukcja z drewna klejonego warstwowo, jaka dotychczas powstała. Wyróżnienie Wood Awards jest czwartym, które intalacja otrzymała obok: Display Award na World Architecture Festival, Pavillions Award podczas Architizer A+ Awards oraz nagrody w kategorii Projekt architektoniczny/mała architektura w konkursie Architecture Prize. 

Instalacja The Smile wykreowała niezwykłe, oddziaływujące na zmysły środowisko, w którym dzięki integracji struktury, powierzchni, przestrzeni i światła powstało ogólnie dostępne miejsce spotkań. The Smile, który w zamyśle miał być przystosowaną do zamieszkania arką, to wysoki na 3,5 metra, szeroki na 4,5 metra i długi na 34 metry zakrzywiony drewniany tunel. Jego końce, zamknięte platformami widokowymi, wznoszą się na 12 metrów. Wejście do konstrukcji umieszczono w miejscu, gdzie łuk opiera się na ziemi. W środku może przebywać równocześnie sześćdziesiąt osób. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, z wykorzystaniem długich wkrętów, można było zrobić wejście w miejscu największych naprężeń konstrukcji. W The Smile pierwszy raz wykorzystano duże panele z drewna tulipanowca amerykańskiego klejonego warstwowo. Cała konstrukcja powstała zaledwie z dwunastu takich paneli o rozmiarach 14m na 4,5m każdy. Tę wyjątkową strukturalną formę podkreślono dodatkowo przeszklonymi platformami na obu końcach pawilonu.

Gatunek drewna: tulipanowiec amerykański

Lokalizacja: Chelsea College of Arts, Londyn

Architekt: Alison Brooks Architects

Klient: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) / Festiwal Designu w Londynie

Inżynier budowlany: Arup

Producent CTL: MERK Timber GmbH, Züblin Timber

The Smile. Fot. Dav Steward

The Smile. Fot. Dav Steward

ZWYCIĘZCA W KATEGORII PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA

Jurorzy oceniający meble i produkty w tej kategorii, pod przewodnictwem Maxa Frasera (kuratora i autora książek o tematyce designu), zebrali się na naradę już we wrześniu 2017 r. podczas Londyńskich Targów Designu. Krzesło Narin zaprojektowane przez Davida Irwina dla Case Furniture zostało uznane za najlepsze w kategorii „Produkcja przemysłowa”. Sędziowie docenili eleganckie wzornictwo krzesła i uznali je za produkt atrakcyjny dla szerokiej grupy odbiorców.


Krzesło Narin

Krzesło Narin

Projektem Narvin firma Case chciała zmienić powszechne podejście do składanego krzesła, tak aby stało się ono meblem, który z dumą może być prezentowany we wnętrzu przez cały rok, a nie stanowić jedynie awaryjne siedzisko, wyjmowane ze schowka. Płynność linii i łączeń mebla widać w sposobie, w jaki nogi toczone z litego drewna przechodzą w formowane oparcie. To kluczowy element projektu - zapewnia on nie tylko wygodne wsparcie dla pleców, ale też jest osią, w której obracają się nogi krzesła. Siedzenie i oparcie wykonano z wysokiej klasy sklejki brzozowej pokrytej okleiną z orzecha i dębu, natomiast reszta krzesła jest z litego drewna.

Gatunek drewna: biały dąb amerykański, czarny orzech amerykański, brzoza

Projektant: David Irwin

Wykonawca/producent: Case Furniture


Krzesło Narin

Krzesło Narin

Wood Awards

Ustanowione w 1971 roku wyróżnienie Wood Awards jest pierwszym brytyjskim konkursem, nagradzającym wyjątkowe osiągnięcia w architekturze i designie, w których wykorzystano jedyny na świecie materiał naturalnie zgodny z gospodarką zrównoważoną. Konkurs wyróżnia i promuje najciekawsze realizacje z drewna w zakresie designu, rzemiosła i budownictwa. Jest on podzielony na dwie główne kategorie: Budynki oraz Meble i produkty. Budynki są oceniane w pięciu podkategoriach: Handel i relaks, Edukacja i sektor publiczny, Wnętrza, Domy prywatne, a także Mały projekt. Meble i produkty podzielono na trzy podkategorie: Na zamówienie, Produkcja przemysłowa i Projekt studencki. 

 

źródło: materiały prasowe AHEC

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!