Koncepcja modernizacji klatki schodowej w historycznej kamienicy z końca XIX w opiera się na idei wywołania u odbiorcy skojarzeń z dawnym charakterem budynku, lecz uzyskanym poprzez użycie współczesnych rozwiązań przestrzennych i formalnych. Autorem projektu jest pracownia Zalewski Architecture Group.
Często pierwotnymi elementami, decydującymi o charakterze klatek z okresu powstania kamienicy były sztukaterie, obramowania sufitów i ścian, detale snycerskie balustrad oraz drzwi, kute i odlewane elementy konstrukcji schodów, posadzki i lamperie, często wykonywane ze szlachetnych materiałów. Kompozycja tych elementów stanowiła o spójnej przestrzeni klatek. Niestety na przestrzeni dziejów i wskutek kolejnych przebudów przestrzenie te utraciły pierwotny charakter. Obecnie o ich charakterze decyduje raczej fuzja przypadkowych "nowoczesnych" elementów - rurek gazowych z licznikami i kabli internetowych, drzwi antywłamaniowych i olejnych lamperii.
Niestety większość wprowadzonych na przestrzeni lat zmian jest nieodwracalna, dlatego w projekcie zdecydowano się z góry zrezygnować z podejścia konserwatorskiego odtwarzania pierwotnego stanu na rzecz wykreowania przestrzeni, która pogodzi wszystkie elementy i jednocześnie wykreuje spójną przestrzeń wnętrza.
Jako zasadę przyjęto ukrycie wszystkich instalacji w szafach - szachtach instalacyjnych oraz zastosowanie na wszystkich elementach klatki jednolitej, szarej barwy. Zunifikowana w ten sposób przestrzeń staje się tłem dla dekoracyjnych luster, które potraktowano jako elementy jednocześnie historyzujące i (w połączeniu z oblewającą użytkownika szarą aurą) kreujące wirtualną przestrzeń, odrealnioną poprzez zaburzenie jej fizyczności - zmiany relacji sufitu, ściany, podłogi i kreacji zaskakujących widoków i refleksów.
Założeniem projektu, jak wspominają architekci było stworzenie przestrzeni, która zatrzyma odbiorcę na klatce, wywoła skojarzenia z dawnym charakterem budynku, ale osiągnie efekt używając współczesnych rozwiązań przestrzennych i formalnych.
"To przecież tylko taki rodzaj przejścia. Normalnie. Chcesz dostać się z punktu A do punktu B. A to jest pomiędzy. I trzeba przejść. Czasami, owszem, zatrzymasz się, bo cię zadziwi. Zapach, jakaś historia miłosna lub złość wymalowana naprędce na ścianie. Pies sąsiada, co chcesz go pogłaskać, może sąsiadka z siatkami. Rurka gazowa z licznikiem, olejna lamperia.
I tyle.
Idziesz dalej.
Do swoich drzwi."
źródło: materiały prasowe Zalewski Group
Nazwa projektu: Cudklatka - Modernizacja klatki schodowej XIX-wiecznej kamienicy przy ul Kościuszki 30 w Gliwicach
Autorzy projektu: Zalewski Architecture Group / Krzysztof Zalewski, Adam Gil
Inwestor: prywatny
Autor zdjęć: Archifolio / Tomasz Zakrzewski
Lokalizacja: Gliwice
Realizacja budowy: 2017
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Łódzki koncept Klubopiwiarnia to mikrobrowar mieszczący się w dobrze znanym...
czytajProjektanci z pracowni WWAA są autorami aranżacji wielofunkcyjnych wnętrz Nowej...
czytajMimo tego, że styl loftowy od kilku lat jest bardzo...
czytajOwiany legendą klub SPATiF powrócił na kulturalną mapę Warszawy. Dawny...
czytaj
Ilość komentarzy: 0