Modernizacja klatki schodowej XIX-w. kamienicy

Modernizacja klatki schodowej XIX-w. kamienicy

Koncepcja modernizacji klatki schodowej w historycznej kamienicy z końca XIX w opiera się na idei wywołania u odbiorcy skojarzeń z dawnym charakterem budynku, lecz uzyskanym poprzez użycie współczesnych rozwiązań przestrzennych i formalnych. Autorem projektu jest pracownia Zalewski Architecture Group. 

 

Często pierwotnymi elementami, decydującymi o charakterze klatek z okresu powstania kamienicy były sztukaterie, obramowania sufitów i ścian, detale snycerskie balustrad oraz drzwi, kute i odlewane elementy konstrukcji schodów, posadzki i lamperie, często wykonywane ze szlachetnych materiałów. Kompozycja tych elementów stanowiła o spójnej przestrzeni klatek. Niestety na przestrzeni dziejów i wskutek kolejnych przebudów przestrzenie te utraciły pierwotny charakter. Obecnie o ich charakterze decyduje raczej fuzja przypadkowych "nowoczesnych" elementów - rurek gazowych z licznikami i kabli internetowych, drzwi antywłamaniowych i olejnych lamperii.


klatka schodowa
stara klatka schodowa

Niestety większość wprowadzonych na przestrzeni lat zmian jest nieodwracalna, dlatego w projekcie zdecydowano się z góry zrezygnować z podejścia konserwatorskiego odtwarzania pierwotnego stanu na rzecz wykreowania przestrzeni, która pogodzi wszystkie elementy i jednocześnie wykreuje spójną przestrzeń wnętrza. 


stara klatka schodowa
modernizacja starej kamienicy
klatka schodowa

Jako zasadę przyjęto ukrycie wszystkich instalacji w szafach - szachtach instalacyjnych oraz zastosowanie na wszystkich elementach klatki jednolitej, szarej barwy. Zunifikowana w ten sposób przestrzeń staje się tłem dla dekoracyjnych luster, które potraktowano jako elementy jednocześnie historyzujące i (w połączeniu z oblewającą użytkownika szarą aurą) kreujące wirtualną przestrzeń, odrealnioną poprzez zaburzenie jej fizyczności - zmiany relacji sufitu, ściany, podłogi i kreacji zaskakujących widoków i refleksów.


klatka schodowa z lustrami
jak odnowic klatke schodowa
klatka schodowa z lustrami

Założeniem projektu, jak wspominają architekci było stworzenie przestrzeni, która zatrzyma odbiorcę na klatce, wywoła skojarzenia z dawnym charakterem budynku, ale osiągnie efekt używając współczesnych rozwiązań przestrzennych i formalnych.


klatka schodowa z lustrami
zalewski architecture
zalewski architecture

"To przecież tylko taki rodzaj przejścia. Normalnie. Chcesz dostać się z punktu A do punktu B. A to jest pomiędzy. I trzeba przejść. Czasami, owszem, zatrzymasz się, bo cię zadziwi. Zapach, jakaś historia miłosna lub złość wymalowana naprędce na ścianie. Pies sąsiada, co chcesz go pogłaskać, może sąsiadka z siatkami. Rurka gazowa z licznikiem, olejna lamperia.

I tyle.

Idziesz dalej.

Do swoich drzwi."

źródło: materiały prasowe Zalewski Group


zalewski architecture
klatka schodowa z lustrami
klatka schodowa z lustrami

Nazwa projektu: Cudklatka - Modernizacja klatki schodowej XIX-wiecznej kamienicy przy ul Kościuszki 30 w Gliwicach

Autorzy projektu: Zalewski Architecture Group / Krzysztof Zalewski, Adam Gil

Inwestor: prywatny

Autor zdjęć: Archifolio / Tomasz Zakrzewski

Lokalizacja: Gliwice

Realizacja budowy: 2017

klatka schodowa z lustrami

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!