Campus Warsaw w dawnej fabryce wódki

Campus Warsaw w dawnej fabryce wódki

Stary magazyn dawnej fabryki polskiej wódki, zlokalizowany w dziewiętnastowiecznym budynku przekształcono za sprawą pracowni Massive Design w dynamiczne i innowacyjne centrum dla przedsiębiorców pochodzących z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. 


Od opracowania wstępnej aranżacji do projektu koncepcyjnego i rysunków wykonawczych, poprzez nadzór autorski, Massive Design stworzyło inspirującą, nieformalną przestrzeń pracy na cele networkingu, jak też wykreowało powierzchnie bardziej formalne w całkowicie zrekonstruowanych wnętrzach zabytkowego budynku. Funkcjonalność biura a także zastosowane materiały wykończeniowe, posiadajace certyfikaty LEED i BREEAM są wysoko oceniane, także z punktu widzenia użytkownika.


campus warsaw
campus warsaw

Unikalny charakter inwestycji podkreślono poprzez rozmieszczenie w budynku Campus Warsaw wyjątkowych przedmiotów, pochodzących z zabytkowej fabryki wódki „Koneser” czy innych motywów kulturowych, symboli lokalnego dziedzictwa, inspirujących i wspierających przedsiębiorców z Europy Środkowo-Wschodniej w zakładaniu i prowadzeniu kolejnych udanych startupów.


campus warsaw
campus warsaw
campus warsaw

Massive Design podzieliło powierzchnię biurową obejmującą 2,5 tys. m2 na wiele stref, w sumie mogących pomieścić 150 osób wynajmujących biurka oraz 10 osób pełniących funkcje administracyjne ze strony Google, tworząc elastyczną powierzchnię ze strefami o różnym stopniu dostępu. Na dwóch ostatnich piętrach czterokondygnacyjnego budynku, zaprojektowano obszerne przestrzenie biurowe z biurkami na wynajem, salkami spotkań i budkami telefonicznymi przeznaczonymi do cichej, spokojnej pracy, jak również kameralne salki do nieformalnych czy prywatnych rozmów. Wystrój tych ostatnich, na przykład Białowieża czy Wydmy Neringa, nawiązują do parków narodowych w Europie Środkowej.


campus warsaw

Na powierzchni Campus Warsaw znajduje się również pomieszczenie szkoleniowe dla ponad 40 osób, kuchenka, prysznice i całe zaplecze sanitarne. Dwie ostatnie kondygnacje pełnią rolę w pełni funkcjonalnej przestrzeni biurowej, gdzie na ostatniej z nich usytuowane są wydzielone pomieszczenia coworkingowe.


campus warsaw
campus warsaw

Na parterze, poza dodatkową salą spotkań, kuchenką i biurami administracyjnymi, stworzono nieformalne przestrzenie kooperacyjne. W ich skład wchodzi nowoczesne i technologicznie zaawansowane audytorium, mogące pomieścić 200 gości czy kawiarnia na blisko 180 osób, wyposażona w duże wspólne stoły i stoły barowe zaprojektowane przez Massive Design, obok których stoją hokery oraz komfortowe fotele i pufy pochodzące od polskich producentów. Zaprojektowano również długą ławę w stylu bistro z pikowanym siedziskiem i wnęki mogące służyć nieformalnym spotkaniom nazywanym przez Google „casual collisions”. Ścianki wnęk zostały ozdobione zdjęciami przedwojennego kompleksu „Koneser” i grafikami starych etykiet przedstawiających historyczne marki polskich wódek. Sufit w przestrzeni przyległej do wnęk jest wykończony perforowanymi akustycznymi elementami wykonanymi z pochodzącej z odzysku stali nierdzewnej. Wykończenie to współgra z pozostałymi materiałami i elementami wyposażenia, takimi jak elementy drewniane czy stuletnia, zabytkowa ściana z odkrytą cegłą. Przywołuje ona bogatą historię dawnej fabryki wódki i stanowi podporę wysokiego na trzy kondygnacje atrium z przeszkleniami dachowymi, zapewniającymi dostęp światła dziennego.


campus warsaw
campus warsaw

W kawiarni zaprojektowano okna wychodzące na atrium, nawiązujące do zabytkowych okien znajdujących się w elewacji zewnętrznej budynku. W pomieszczeniu recepcji, obok wykonanej z odzyskanych desek lady, znajduje się dekoracyjna ściana, w którą wkomponowana została pamiętająca czasy dawnej fabryki, odrestaurowana i oświetlona rozdzielnia. W atrium zlokalizowany jest dziesięciometrowy ogród wertykalny, podłoga z wylewką lastryko nawiązującą do lat 50. i 60. XX wieku oraz ogromny, jaskrawo oświetlony neon syrenki, symbol miasta Warszawy.


campus warsaw

Według Przemysława “Mac” Stopy, założyciela i prezesa Massive Design, największym wyzwaniem projektu Campus Warsaw było ustalenie sposobu wprowadzenia współczesnej funkcjonalności kampusu do zabytkowych przestrzeni dawnej fabryki wódki. Zgodnie z nim dodano przeszklenia dachowe, niestandardowe, specjalnie zaprojektowane okna, windę i klatki schodowe. 


campus warsaw

Campus Warsaw

Projekt wnętrz: Massive Design

Wykonawca inwestycji: Dyskret Polska

Powierzchnia: 2,5 tys. m2

Realizacja: 2017

Lokalizacja: Warszawa

Fot. udostępnione dzięki uprzejmości Massive Design


Sprawdź: Codewise - biuro przyjazne


 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!