Projekt Batory. Remont mieszkania z lat 70.

Projekt Batory. Remont mieszkania z lat 70.

Projekt remontu mieszkania na jednym z poznańskich osiedli podyktowany został chęcią przeorganizowania przestrzeni w taki sposób, aby wszyscy domownicy – dwoje dorosłych i trójka dzieci - mogli w niej zarówno przebywać wspólnie, czyli tak jak lubią najbardziej, jak i znaleźć miejsce dla siebie. W tym celu, poszczególne pomieszczenia zmieniły swoich dotychczasowych użytkowników i przeznaczenie.


Transformację przeszedł przede wszystkim największy pokój, pełniący do tej pory funkcję miejsca rodzinnych spotkań,  gabinetu i placu zabaw. Stał się on pokojem dziecięcym. Przestrzeń wspólną zaaranżowano w kuchni z jadalnią oraz poszerzonym korytarzu łączącym wszystkie pomieszczenia. Dwa pozostałe pokoje przeznaczono na sypialnię rodziców i miejsce do pracy umożliwiające odizolowanie się od rodzinnego zgiełku.


metamorfoza wnetrza,
pokój dla dziecka

Pierwszym krokiem było ujednolicenie podłogi w całym mieszkaniu, dotychczas wyłożonej panelami i płytkami. Jasne jesionowe deski dają poczucie przytulności, są także bardziej przyjazne jako przestrzeń zabawy, której nie sposób ograniczyć, kiedy ma się trójkę dzieci.


pokój dla dziecka

Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń w pokoju dziewczynek, jedną ze ścian zabudowano trzyosobowym meblołóżkiem, drugą - pojemną szafą (podobna znalazła się w sypialni rodziców). Projekt meblołóżka zakładał wyodrębnienie trzech stref spania rozlokowanych na różnych poziomach. Każde łóżko z półeczką na książki i lampkę tworzy przytulny kącik zapewniający prywatność we wspólnej przestrzeni. Jednocześnie jest to mebel do przechowywania, pełen skrytek, ukrytych szafek i szuflad, pozwalających schować wszystkie dziecięce skarby.


meble do pokoju dziecka
szafa
meble do sypialni

Tradycyjne skrzydło drzwi zamieniono na przesuwany panel w kolorze mebli, z płyty stolarskiej fornirowanej jesionem. Przestrzeń na środku pokoju pozostawiono bez mebli. Ma ona być miejscem realizowania scenariuszy siostrzanych zabaw.


pokój dla dziecka
pokój dla dziecka

Projekt Batory / Przebudowa mieszkania z lat 70. 

Biuro projektowe: Atelier Starzak Strebicki

Powierzchnia: 84m2

Lokalizacja: Poznań, Polska

Rok: 2017

Zdjęcia: Mateusz Bieniaszczyk

 

Sprawdź również: Apartament w Jelitkowie


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!