Biblioteka Publiczna w Niepołomicach

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach

Przeniesiona z gimnazjum do nowej lokalizacji, Biblioteka Publiczna rozgościła się w Centrum Bocheńska, znacznie powiększając swoją powierzchnię. Grupa projektowa [winkle] stworzyła projekt szyty na miarę, współpracując z psychologiem środowiskowym oraz pracownikami i użytkownikami biblioteki.


Wytyczne do projektu wnętrz nowej siedziby zostały wypracowane w trakcie warsztatów projektowych zorganizowanych z inicjatywy architektów. Warsztaty były prowadzone przez zespół złożony z architektów i psychologa środowiskowego a uczestniczyli w nich pracownicy oraz użytkownicy biblioteki, w tym przedstawiciele gminy (radni oraz referat inwestycji). W trakcie grupowych zadań oraz dyskusji udało się wypracować szereg założeń dla nowej przestrzeni biblioteki. Dzięki obecności wszystkich stron zaangażowanych w projekt wytyczne te były respektowane na wszystkich późniejszych etapach realizacji inwestycji. Przebieg oraz efekty warsztatów zostały zebrane w formie dokumentu pdf opublikowanego na stronie biblioteki.


biblioteka w niepolomicach
biblioteka w niepolomicach

Inspiracją do stworzenia projektu wnętrz było m.in. techniczne uwarunkowanie budynku - obiekt, który powstał jako hotel miał wiele wysokich okien, z otwieraną jedynie górną częścią. Właściwość ta pozwalała na stworzenie nietypowych miejsc do siedzenia. Rozwiązanie z jednej strony dawało czytelnikom możliwość wygodnego obcowania sam na sam z książką, a z drugiej stawało się żywą reklamą biblioteki, zapraszając przechodniów do jej odwiedzenia. Architekci wyjaśniają, że “okna do siedzenia” stały się motywem przewodnim całego wnętrza, umożliwiajac wgląd do pozostałych pomieszczeń. Cała biblioteka mimo bardzo intensywnego wypełnienia regałami daje wrażenie przejrzystości i otwartości.


biblioteka w niepolomicach
biblioteka w niepolomicach
biblioteka w niepolomicach

W swoich rozwiązaniach estetycznych każde kolejne pomieszczenie eksploruje rozpikselowane gradienty w różnych tonacjach kolorystycznych. Każdemu pomieszczeniu została przypisana inna tonacja, która jest widoczna w elementach tapicerskich, okładzinach ściennych oraz w identyfikacji wizualnej.


biblioteka w niepolomicach
biblioteka w niepolomicach
biblioteka w niepolomicach

Nowe wnętrza stały się narzędziem, które pozwoliło bibliotece poszerzyć swoją ofertę o działania, które wcześniej nie były możliwe - zajęcia dla rodziców z małymi dziećmi, zajęcia komputerowe dla seniorów, spotkania z planszówkami, noce w bibliotece, regularne wystawy w Galerii na Schodach - i więcej. Równie ważne było to, że bibliotekarze od początku czuli się gospodarzami nowego obiektu i wiedzieli jakie możliwości im on daje w zakresie poszerzenia oferty działalności.


biblioteka w niepolomicach
biblioteka w niepolomicach

Projekt: [winkle] grupa projektowa

Zespół: Eliza Biała, Piotr Baszyński, Agnieszka Maga Baryła

Lokalizacja: Bocheńska, Niepołomice

Zakres prac: Projekt koncepcyjny, Projekt budowlano - wykonawczy, Projekty mebli

Powierzchnia: 800 m2

Inwestor: Gmina Niepołomice

Wykonawca: Samson

Realizacja: 2015-2017

Zdjęcia: [winkle] grupa projektowaPodoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!