Wewnętrzna szklana balustrada – jak wybrać odpowiednie okucia?

Wewnętrzna szklana balustrada – jak wybrać odpowiednie okucia?

Szklane balustrady są bardzo często wykorzystywane zarówno w domach jednorodzinnych jak i mieszkaniach. Z ich pomocą zabezpiecza się nie tylko balkony lub portfenetry, ale także spoczniki oraz schody wewnętrzne. W zależności od miejsca zastosowania, inny będzie zalecany sposób ich montażu a tym samym okucia umożliwiające wykonanie stabilnej konstrukcji. Warto także nadmienić, że szklana balustrada powinna spełniać określone wymogi prawne określone przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.


Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, balustrada przy schodach, pochylniach, balkonach, ale także portfenetrach i loggiach nie może mieć elementów o ostrych zakończeniach, a sama konstrukcja powinna przenosić obciążenia poziome, opisane w Polskiej Normie PN-EN 1990:2004. Ponadto jej wysokość, a także wypełnienie muszą gwarantować ochronę przed wypadnięciem. Ten sam paragraf informuje także, że w przypadku szklanych elementów balustrady, zastosowany materiał musi charakteryzować się nie tylko podwyższoną wytrzymałością na uderzenie, ale również powinien tłuc się na drobne, nieostre kawałki. Wymagania te spełnia zarówno szkło hartowane, jak i laminowane, przy czym wskazane jest stosowanie szkła klejonego. W przypadku balustrad wewnętrznych optymalnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie szkła warstwowego, składającego się z dwóch tafli o grubości 6 mm. Dodatkowo przepisy określają również właściwą wysokość oraz wielkość prześwitu balustrady, które uzależnione są od charakteru budynku. W domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach wielopoziomowych balustrada powinna mieć 90 cm wysokości (mierzonych do wierzchu poręczy), natomiast nie ma wskazanej wielkości otworu pomiędzy elementami wypełnienia. Z kolei w przypadku budynków wielorodzinnych, wskazana wysokość to 110 cm, i niezależnie od przepisów, jest to wymiar balustrady stosowany najczęściej, również w budownictwie jednorodzinnym.


balustrada, ograniczenia, jaka

Balustrada zamocowana za pomocą okuć punktowych

Rodzaj mocowania a sposób montażu

W przypadku balustrad instalowanych we wnętrzach, na przykład do biegu schodów lub na spocznikach, zaleca się zazwyczaj dwa rodzaje okuć – specjalne listwy dolne (jest to tzw. balustrada samonośna, montowana liniowo) oraz mocowania punktowe, czyli relatywnie niewielkie rotule, wykonane najczęściej ze stali nierdzewnej. Balustrady samonośne montuje się przeważnie do płaskiego, poziomego podłoża. Dlatego spotykamy je w przypadku wnętrz na spocznikach lub jako zabezpieczanie piętra lub antresoli. Z kolei mocowania punktowe umożliwiają wygodny i bezpieczny montaż do biegu schodów. Montaż liniowy stosowany jest na płaskim podłożu z uwagi na fakt, że za utrzymanie ciężaru szkła odpowiedzialna jest specjalna uszczelka umieszczona w dolnej listwie, która dopasowana jest do grubości tafli. Jeśli ten rodzaj mocowania zostałby wykorzystany przy skosie, istnieje ryzyko, że szyba z czasem mogłaby się na skutek swojego ciężaru obsunąć. Dlatego nie zaleca się montowania balustrad samonośnych do biegu schodów. W przypadku gdy założenia projektowe wymagają takiego rozwiązania, konieczne będzie wkręcenie w profil nylonowych, kilkumilimetrowych blokad, które zapobiegną obsuwaniu się tafli.  Z kolei decydując się na zastosowanie okuć punktowych warto wybrać rotule regulowane, które umożliwiają regulację zarówno w podstawie, jak i bezpośrednio po zamocowaniu na szkle. Pozwala to na swobodne wypionowanie balustrady oraz zlicowanie sąsiadujących ze sobą szklanych paneli. W tym celu rotule rozmieszcza się w tzw. „zygzak” lub też montuje jedna pod drugą. Alternatywnym sposobem montażu jest zamocowanie szkła w klamrach, przytwierdzanych bezpośrednio do słupka. Ważne jest jednak wówczas, by szkło zostało odpowiednio przycięte do wysokości schodów.


balustrada, ograniczenia, jaka

Balustrada szklana przymocowana do biegu schodów za pomocą okuć punktowych

Walory estetyczne

Jedną z zasadniczych zalet szkła jest jego transparentność. Dzięki temu, instalacje wykonane przy użyciu tego materiału stanowią subtelny element wnętrza, który nie ingeruje w aranżację i pasuje do każdego stylu. Bardzo ważne jest również to, że szkło nie zakłóca przepływu światła i jest optycznie lekkie, dzięki czemu wykorzystać można je także w mieszkaniach o niewielkim metrażu. W przypadku gdy wykorzystamy szkło barwione w masie, z nadrukiem lub o nieregularnej fakturze, balustrada może stać się ozdobą wnętrza. Estetyka ma także znaczenie podczas wyboru okuć oraz ich wykończenia. Odpowiednio dobrane będą subtelnym dodatkiem, który pozwoli na pełną ekspozycję szkła.


Balustrada samonośna, montaż liniowy

Balustrada samonośna, montaż liniowy

Zdjęcia: CDA Polska

źródło: materiały prasowe CDA Polska

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!