Polski design zyskał stałe miejsce w Galerii Wzornictwa Polskiego Muzeum Narodowego. 15 grudnia otwarto wystawę prezentującą najważniejsze zjawiska w polskim wzornictwie od początku XX wieku po czasy współczesne.
Galeria pokazuje, jak o projektowaniu myślano w różnych epokach i środowiskach twórczych – od kręgu zakopiańskiego, Warsztatów Krakowskich, Spółdzielni Artystów „Ład” i modernistów z grupy „Praesens”, poprzez powojenny czas odbudowy, socrealizm, odwilż i poodwilżową nowoczesność – najbardziej dynamiczne lata polskiego wzornictwa – na przykładach najlepszego współczesnego designu kończąc. Wystawa obejmuje również zagadnienia związane z projektowaniem przemysłowym, projektowaniem dla dzieci oraz etnoprojektowaniem.
![]() |
![]() |
![]() |
W nowocześnie zaaranżowanej galerii prezentowane są zarówno realizacje z seryjnej produkcji, popularne odbiorniki telewizyjne i radiowe, meble, tkaniny, sprzęt gospodarstwa domowego, jak również wybitne prace polskich autorów, które jako projekty, modele i prototypy nie zaistniały w powszechnym odbiorze. Prace te świadczą o wielkim potencjale polskiej myśli projektowej. Stworzone z wyjątkową inwencją przedmioty codziennego użytku prezentowane są w układzie chronologicznym, wyznaczonym przez najważniejsze wydarzenia artystyczne i historyczne. Całość wzbogacają materiały fotograficzne i fragmenty archiwalnych kronik filmowych.
Organizatorzy, w ramach programu towarzyszącego otwarciu Galerii Wzornictwa Polskiego zapraszają na oprowadzania kuratorskie, wykłady czwartkowe w Kinie MUZ i tematyczne spotkania na wystawie. Zachęcają również do udziału w oprowadzaniach niedzielnych. Dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowano audiodeskrypcje wybranych dzieł, specjalne warsztaty z wykorzystaniem ćwiczeń dotykowych oraz bezpłatne oprowadzania i lekcje dostosowane do różnych potrzeb zwiedzających. Dzieci z rodzicami będą mogły uczestniczyć w niedzielnych warsztatach, w czasie których poznają zasady projektowania tkanin, krzeseł i zabawek.
Szczegóły na stronie Galerii Wzornictwa Polskiego
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
źródło: materiały MNW
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
25 maja 2017 roku w gościnnych progach Wydziału Architektury Śląskiej...
czytajNatural Born – nowy projekt Tomka Rygalika inspiruje i rzuca...
czytajW Oranżerii cieszyńskiego Zamku trwa wystawa 'Gramy w zielone. Odpowiedzialne...
czytajMuzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę Mies van der...
czytaj
Ilość komentarzy: 0